Последните тенденции вследствие на извършените от Сметната палата проверки на кметовете, заместник-кметовете и председатели на Общински съвети показват, че, ако преди не се декларираха заменки на имоти - примерно замяна на имот от неатрактивен район в по-атрактивен район, например край морето, в планинските курорти, сега не се декларират солидарни задължения, ипотекарни задължения по различни кредити - например инвестиционни кредити и задължения по кредитни линии.
Това каза в сутрешния блок на bTV председателят на Сметната палата Цветан Цветков. Той бе поканен да коментира подадените тази година декларации за имотното състояние на задължените да ги подават държавни служители и ръководители на изборна длъжност.
От обявените по-рано 59 държавници, неспазили закона, 26 въобще не са подали декларации, а останалите са го направили, но не са спазили срока. Такъв е случаят с депутата Георги Кадиев, който закъснял с подаването.
„Ролята на Сметната палата не е да прави анализи кое от лицата, заемащи висши държавни длъжности, е забогатяло, как и колко е забогатяло", каза още председателят на одитната институция. По неговите думи ролята на Сметната палата е да публикува тези данни, за да ги направим достояние на цялото общество и вече всеки да си направи своя анализ и своята преценка.
„Другата по-важна роля е да проверим дали тези данни, които те са публикували и представили в своите годишни декларации, съответстват на това, което реално притежават като имоти, подчерта Цветков. След проверката на Сметната палата, които са изцяло документален контрол, предстоят сравнения с регистрите - имотен, на МПС и други. Проверките за съответствие ще продължат 6 месеца.
От 1 юли започва одит на компанията за градски транспорт в София, съобщи председателят на Сметната палата. Вниманието нататък ще бъде насочено към общините, които по думите на Цветков страдат от сериозен недостиг на вътрешен контрол.