Сметната палата извърши одит за съответствие на приходите и разходите във връзка с предизборната кампания за изборите за общински съветници и за кметове, проведени през 2015 г. - политически партии и коалиции от партии, съобщиха от одитната институция.
В изборите за общински съветници и за кметове, проведени през 2015 г., участваха 71 политически партии и 3 коалиции от партии, регистрирани в ЦИК. При одита са проверени 55 политически субекта - 53 политически партии и 2 коалиции от партии, регистрирани в ЦИК, сочат данните от публикувания доклад на страницата на Сметната палата.
Осемнадесет партии и една коалиция от партии не са обект на одита, тъй като една партия не е подала отчет; пет партии не са регистрирани в нито една ОИК, което не предполага самостоятелно участие в изборите, а само евентуално участие в местни коалиции; дванадесет партии и една коалиция от партии отчитат приходи и разходи под 1 000 лв., което не предпоставя извършването на одит за съответствие, съгласно чл. 172, ал. 6 от ИК.
За всеки от тези политически субекти не са установени неотчетени разходи при проверка на предоставената информация в Сметната палата.
Сметната палата проверява отделно събраните приходи и направените разходи от 204 местни коалиции и 50 инициативни комитета за предизборната кампания, но този одит още не е приключил.
Резултати от приключилия одит:
23 партии са спазили всички изисквания на Изборния кодекс за финансирането на предизборната кампания, а при 32 политически субекта са установени различни нарушения.
Проверените участници в изборите са спазили изискването на Изборния кодекс в срок до 30 дни след изборния ден да представят отчет пред Сметната палата, с изключение на три политически партии, които са представили отчетите си със закъснение.
Не е предоставена задължителната информация за публикуване в Единния регистър по Изборния кодекс (ЕРИК):
- от девет политически партии - за направени дарения от физически лица;
- от шест партии - декларации за произход на дарени средства, в размер над минималната работна заплата;
- от осем политически партии - за финансиране със средства на кандидати;
- от шест партии - декларации на кандидати за произход на предоставени средства над минималната работна заплата;
- от четири политически партии - за безвъзмездно предоставени вещи и декларации за собственост на вещите;
- от шест партии - за рекламни и PR агенции.
Информацията за публикуване в ЕРИК е предоставена със закъснение:
- от две политически партии - за направени дарения;
- от една партия - декларации за произход на дарени средства, в размер над минималната работна заплата;
- от пет партии - за финансирания със средства на кандидати;
- от три партии - декларации на кандидати за произход на предоставени средства, в размер над минималната работна заплата;
- от две партии - за безвъзмездно предоставени вещи, в т.ч. декларации за собственост на вещите;
- от пет партии и една коалиция от партии - за рекламни и PR агенции.
При проверка дали законно са набирани средства за финансиране на предизборната кампания са установени неотчетени приходи от десет политически партии и една коалиция.
Една политическа партия не е спазила изискването приходи над 1 000 лв. да се получават по банков път.
Всички одитирани политически субекти са спазили забраните относно източниците за финансиране и подпомагане на кампанията.
При проверката за законността на разходите са установени неотчетени разходи от 9 политически партии и една коалиция, както и неотчетени поети задължения от една партия.
Четири политически партии не са спазили изискването разходите над 1 000 лв. да са по банков път.
Размерите на финансиране на предизборната кампания на отделните политически субекти са в съответствие с изискванията - под определения в Изборния кодекс общ размер за финансиране за избори за общински съветници и за кметове.