Преди да започнат дебатите по приемането на първо четене на законопроекта за държавния бюджет за 2017 година, от парламентарната трибуна финансовият министър Владислав Горанов призова да се приеме държавният бюджет за следващата година, „защото с него се гарантира запазването на едно от най-ниските нива на облагане в ЕС, а предвидените приходи са реалистични, изпълними и са гаранция за осигуряване финансирането на секторните политики без това да води до натрупването на нови дефицити и увеличаване на дълга.
След това министърът представи основни данни от неокончателния отчет на Министерството на финансите за настоящата година. Очакванията са, че вместо планирания по закона за 2016 г. дефицит в размер на 1,8 млрд. лв., годината ще приключи с балансиран бюджет или дори с излишък. Горанов подчерта, че настоящата година ще бъде първата без дефицит след 2008 г.
Данъчните приходи към края на октомври 2016 г. нарастват спрямо същия период от предходната година с над 1,7 млрд. лв., като се наблюдава ръст при почти всички групи данъци, обяви Горанов. Той обясни, че тези резултати се дължат на подобрението в макроикономическите индикатори и в подобрената събираемост на приходите. Горанов посочи, че след като през 2015 г., с ускорени темпове приходните администрации въвели редица мерки за повишаване на събираемостта на приходите, борбата с контрабандата и данъчните измами, тези мерки били доразвити и обновени през 2016 г.
Владислав Горанов отбеляза, че фискалният резерв към края на октомври т.г. е 14,2 млрд. лв. Ако към тази сума се добави и вземането на Фонда за гарантиране на влоговете, сумата на резерва днес достига 15,8 млр. лв. Финансовият министър смята, че през целия мандат умело, но некоректно се е спекулирало с програмата за поемане на дълг. „Няма взети 16 млрд, по програмата, одобрена в края на 2014, новият дълг е малко под 10 млрд. лв и той почти изцяло е на разположение във фискалния резерв", обясни министърът в оставка.
Горанов посочи, че в предлагания бюджет за 2017 г. са осигурени необходимите средства за гарантиране на основните функции на държавата и са предвидени допълнителни средства за социалните сектори и за поддържане на боеспособни въоръжени сили. Финансовият министър смята, че ако бюджетът не бъде приет, няма да се спази графикът за синхронизиране на акцизното законодателство с това на ЕС, няма да се увеличат размерите на минималната работна заплата и на пенсиите. Няма да има достатъчно ресурс за осигуряване на предвидената модернизация и ще се ограничи реализирането на програмата за саниране на жилищни сгради, отбеляза Горанов.
Министърът на финансите в оставка апелира към тези, които ще изпълняват бюджета, да не се поддават на популизма, да не променят данъците, да повишат ефективността на разходите, да го пазят балансиран.