Депутатите засега няма да замразяват заплатите си, Владислав Горанов /ГЕРБ/ предложи дебат за възнагражденията на висшите държавни длъжности. Това стана при гласуване на новия правилник за работа Народното събрание, приет окончателно днес от пленарната зала.
Отхвърлено беше предложението на БСП през целия мандат на 44-то НС основната депутатска заплата да остане на нивото от декември 2016 г. "За" бяха 74 депутати, 31 - "против" и 81 се въздържаха.
Така народните избраници ще продължат да получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор, съобразно данните на Националния статистически институт. Заплатата им ще се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.
Жельо Бойчев, един от авторите за замразяване на парите на депутатите, обясни, че това е най-малкият знак на НС за съпричастност към многото български граждани, които живеят под и на прага на бедността.
В отговор Владислав Горанов/ГЕРБ/ предложи дебат за размера на заплатите за висшите държавни длъжности като засега се запази действащото правило за депутатските заплати. Проблемът е, посочи той, че понякога средната величина расте, а реалните доходи намаляват и икономиката тръгва надолу, винаги ще има бедни и богати. Ако благосъстоянието на хората расте, ще растат и нашите заплати, ако намалява, ще намаляват и нашите, обобщи бившият финансов министър.
В отрицателен вот Веселин Марешки обяви, че ПГ на "Воля" е против популистичното предложение за замразяване на заплатите на високи нива, но са за намалението им наполовина и след това да бъдат замразени.
Според разпоредбите председателят на НС ще получава месечно възнаграждение с 55 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение на депутатите, а заместниците му с 45 на сто.
При съпредседателство на парламентарната група се полага заплата за един председател, записаха депутатите.
Ако народен представител заема повече от една ръководна длъжност, получава по-високото възнаграждение за едната длъжност, а за другите - възнаграждение като член.
За участие в подкомисии, временни комисии, работни групи, избрани от постоянните комисии, народните представители ще взимат пари пропорционално на времето на работа, но не по-голямо от 5 на сто от основното им месечно възнаграждение.
Предвижда се депутатите да могат да получават допълнителни възнаграждения при реализиране на приоритетни за страната задачи./БТА