Депутатите започната обсъждането и приемането на второ четене на Бюджет 2018 през нощта, като стигнаха до чл. 17 от закона за бюджета за следващата година, съобщи БНР. Остават им около 80 членове и параграфи, които ще довършат днес от 10 часа. Със среднощни скандали и процедурни прийоми депутатите завършиха вчерашния си 17-часов маратон по гласуване на трите бюджета за догодина - на държавното обществено осигуряване, на Здравната каса и на Държавния бюджет. Вчерашният пленарен ден приключи малко след 3 ч. през нощта след като времето за работа беше удължавано пет пъти.
Левицата използваха всички възможности на правилника на Народното събрание, за да утежнят гласуването. Така по предложение на опозицията беше прегласуван почти всеки текст.
Късните часове на нощта изостриха нервите на депутатите, което повлия и на дисциплината в залата. На няколко пъти се наложи председателят на парламента Цвета Караянчева да прави забележки на депутати. В един момент гласуването на държавния бюджет се размина на косъм от блокиране. Причината беше, че депутатите приеха да бъде увеличена субсидията за вероизповеданията с 1 300 000 лева по предложението на социалиста Васил Антонов.
Проблемът дойде от това, че въпросните средства не са заложени в приходно-разходната част на бюджета. Това можеше да доведе до прекрояване на финансовата рамка. Депутатите изпаднаха в процедурен парадокс, тъй като не може да се гласува един и същи текст три пъти.
Приемайки бюджета на Министерство на културата парламентът отпусна допълнителни 254 хиляди лева за заплати в сферата на културата за 2018 г. Така предвидените средства за персонал в бюджета на Министерството на култура ще са общо 101 727 300 лева, решиха депутатите с приемането на второ четене на текстове от законопроекта за държавния бюджет за следващата година. Увеличението на средствата отива по направление "Политика в областта на създаване и популяризиране на съвременно изкуство в страната и в чужбина и достъп до качествено художествено образование". В срещите си с парламентарните групи преди приемането на бюджета синдикатите поискаха увеличаване на средствата за заплати в сферата на културата.
Общи разходи от 584 470 500 лв. за Министерството на образованието и науката за следващата година прие на второ четене на законопроекта за бюджета парламентът. Текущите разходи са 573 365 500 лв., като за персонал са предвидени 322 996 200 лв., в т.ч. за персонал без делегирани бюджети - 28 774 100 лв. За периода 2018-2020 г. е предвидено поетапно увеличаване на възнагражденията на педагогическия персонал в системата на предучилищното и училищното образование с цел постигане на удвояването им през 2021 г. С цел обвързване на финансирането с качеството на образованието, от следващата година ще бъде променена системата на делегираните бюджети като финансирането няма да зависи само от броя на децата и учениците, а и от броя на паралелките, от спецификата на региона, а в по-дългосрочен период - и от качеството на образователния процес.
С 8,1 милиона лева се увеличават средствата за персонал по бюджета на Министерството на здравеопазването за сметка на капиталовите разходи по бюджета на ведомството. Така средствата за персонал за догодина ще са общо 215 919 100 лева, а за капиталови разходи в здравното министерство са предвидени 11 900 000 лева.
Обсъждането и гласуването на останалата част от законопроекта за държавния БЮджет 2018 продължава днес от 10 часа.