Средната работна заплата за третото тримесечие минава ръста спрямо съответното тримесечие на миналата година с 10%. Това коментира пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров, като се позова на данни от националната статистика.
Той обаче направи уточнение, че има места, на които заплатите са увеличени с 20%, има места с увеличение от 2%. Според лидера на КНСБ в частния сектор заплатите догонват тези в обществения.
Дълги години имаше сериозна разлика. Като цяло имаме средна заплата малко над 1000 лева. За съжаление две трети от българските работници не получават тази заплата или получават сума под тази. Само около 30% реално получават тази заплата и те са концентрирани в големите градове, каза Димитров.
Той припомни, че КНСБ вече втора година води кампания "Искам 100 лева към заплатата си", която е със символичен характер, но все пак има конкретна мобилизация.
На много места исканията са точно такива - за по 100 лева допълнително. Там, където има колективно договаряне, където има синдикални организации, се дават между 15 и 20 процента по-високи доходи. Затова нашият апел към всички работещи българи е да се сдружават, да правят своите синдикални организации и по този начин да успяват да извоюват исканията си, каза лидерът на КНСБ.
Според него Бюджет 2018 година всъщност дава най-голямото увеличение на работните заплати за последните 10-15 години.
Над 600 милиона повече се дават за работни заплати, но заради ниските бази, заради това, че на много места хората бяха оставени на минимални работни заплати, няма да има кой знае какво голямо щастие в джобовете на работещите, каза Димитров.