Снимка: PublicDomainPictures.net
Данни: НСИ
И докато различните пера при доходите и разходите растат с различни темпове, в крайна сметка, ръстът на брутните доходи е 42.3%, при 41.3% за разходите.
Данни: НСИ
Съизмерени едни с други, разходите са представлявали 77.1% от приходите през далечната вече 2010-та година, в разгара на финансовата криза, както и 76.6% през 2017-та година, съгласно данните на НСИ. Казано по друг начин, налице е минимално подобрение в стандарта на живот въз основа на ръста на приходите и разходите.
Ако се чудите за какво се повишават най-много разходите на домакинствата, то отговорът може и да ви изненада – за влог. Този разход се повишава с цели 237.5%.
Следващите два разхода, с най-голямо повишение в процентно изражение, са за данъци и за социални осигуровки! Те нарастват с по над 120%.
Храната, която е най-големият разход по абсолютна стойност, поскъпва с под 20% за разглеждания седемгодишен период, което намалява относителното тегло на това перо в общите разходи.
Иначе разходите за жилища, горива и електроенергия и вода, които са с второто най-голямо тегло сред разходите, бележат повишение от малко над 50%.
При брутните доходи, тези от работна заплата, които са и с най-голяма тежест, растат с 52%. С най-много, в процентно изражение, се повишават регулярните трансфери от други домакинства – с цели 111%.
Още по темата:
Рекорден ръст на заплатите в Япония