Снимка: Кофас България
Тенденциите в несъстоятелността в страните от Централна и Източна Европа се обръщат - след спад от 6% през 2016 г. и от 14% през 2015 г., за 2017 г. тя нараства с 6,4%. Това се случва на фона на подобрената икономическа активност в региона през последните години, когато особено през 2017 г. средният ръст на БВП се покачи до 4.5% - най-високият от 2008 г. насам. Това показва традиционното годишно проучване на консултантската Кофас Груп, световен лидер в областта на кредитното застраховане.
Независимо от това, благоприятната бизнес среда през 2017 г. не беше достатъчна, за да се подобри ликвидността на компаниите, твърдят авторите.
Къде сме ние
В тези условия България е една от малкото страни от региона, в която броят на несъстоятелностите за този период намалява.
„Общият им брой в България за 2017 г. е 311, като в проценти това се равнява на 0,08% от всички компании. Тази стойност показва сериозен спад с 18,4%, в сравнение с предходната 2016 г.", коментира Милена Виденова, управител на Кофас България. „Ситуацията обаче не е толкова оптимистична - прогнозите на Кофас са тези темпове да намалеят значително в следващите години, а освен това, въпреки този спад, задлъжнялостта остава голяма. Това е сигнал компаниите да обръщат внимание и да управляват рисковете", допълни Вденова.
Къде намалява задлъжнялостта
В региона все повече държави са засегнати от увеличаване на несъстоятелността. През годината девет страни отбелязват по-голям брой фалити - това са Хърватия, Естония, Унгария, Литва, Полша, Румъния, Русия, Сърбия и Словения.
Само пет държави от региона отбелязват намаление - освен България, това са Чехия, Латвия, Словакия и Украйна.
По регионален признак виждаме голяма динамика, варираща от 27.1% намаление на несъстоятелността в Словакия и спад от 26% в Чехия до леко увеличение от 2.4% в Естония и 2.5% в Румъния и дори от ръст от 40.1% в Хърватия.
Несъстоятелността в Централна Европа
*Прогноза; Източник: Кофас България
Според Кофас България, тези събития са изненадващи, тъй като от 2008 г. насам компаниите са изправени пред най-високата степен на икономическа експанзия. Освен това растежът е балансиран, със значителен принос на възстановяването на инвестициите в дълготрайни активи и потреблението на домакинствата, дължащо се на ниска безработица, нарастващи заплати и предпочитания. Средствата от новия бюджет на Европейския съюз подхранват публичните инвестиции, а голямото използване на капацитета на фона на твърдото търсене насърчава компаниите да се разрастват.
От друга страна, в условията на добра икономическа ситуация новите предприятия се опитват да навлязат в силно конкурентна среда. Компаниите често са имали увеличение на оборота, но са ограничили увеличаването на печалбите, които са били ограничени от нарастващите разходи, като постепенното увеличение на заплатите и по-високите разходи за материали, както се потвърждава от ускорените индекси на производствените цени.
Посоченото по-горе възстановяване на инвестициите в дълготрайни активи подкрепя търсенето на строителство; фирмите обаче не успяха да отговорят поради бързото нарастване на разходите за строителни материали и недостига на работна ръка. Трудностите при попълването на свободните работни места се превърнаха в основна пречка за бизнеса в региона на Централна и Източна Европа (ЦИЕ), според бизнес анкетите на „Евростат".
Прогнозата
За 2018 и 2019 г. Кофас прогнозира продължаващо увеличение на броя на несъстоятелностите в региона и това потвърждава краят на един икономически цикъл в Централна и Източна Европа. През 2018 г. средният брой на фалитите ще се увеличи с 10,4%, като повече държави ще регистрират увеличение на производството. Очаква се Полша да регистрира ръст от 20,2% в производствения процес по несъстоятелност и преструктуриране. Сърбия и Словакия, от друга страна, ще изпитат свиване на несъстоятелността. По-слабият икономически растеж ще бъде фактор, допринасящ за средния брой несъстоятелности в Централна и Източна Европа, които се увеличават с 15,5% през 2019 г.