Снимка: Личен архив
Полученият от „Изи Пеймънт Сървисиз" лиценз от БНБ да извършва дейност като дружество за електронни пари, се обърнахме за повече подробности към г-жа Ивелина Кавурска*, директор Стратегически проекти в Мениджмънт Файненшъл Груп АД (MFG) - водещ български финансов холдинг, опериращ в сферата на небанковото потребителско кредитиране в България и в разработването на финтех продукти за него. „Изи Пеймънт Сървисиз" е част от MFG - компания, която се развива динамично и в пазари от Централна и Източна Европа, сред които Румъния, Полша, Македония, Украйна, Естония.
Какво ви дава полученият от БНБ лиценз и какви са вашите конкурентни предимства? Вече сте пет финансови компании, които предлагате електронни пари на българския пазар.
Издаденият от БНБ лиценз за електронни пари е гордост, отговорност и възможност за нас. Надгражда и замества досегашния платежен лиценз, като дружеството ни вече има право да предлага предплатени платежни инструменти, заредени с избрана от клиента стойност, което е т. нар. „електронизиране" на парите.
Ще започнем с класически и познат продукт - предплатени карти, но имаме идеи за доста по-интересни продукти вбъдеще, които ще анонсираме при напредване на готовността на компанията ни да започне да ги предлага. С това ще добавим допълнителна стойност към вече предлаганите финансови услуги на нашите клиенти. Освен кредитни, ще добавим допълнителни разплащателни и картови услуги.
Какво са електронните пари и какво стои зад тях?
Зад електронните пари стои номинална стойност в реални пари. Предплатената карта от клиентска гледна точка функционира като дебитна карта - тя дава достъп до електронния портфейл на клиента, който може да си зарежда с пари и да разполага с тях навсякъде, ползвайки своята карта, или да извършва други платежни операции. Клиентите имат достъп до своите електронни портмонета от персоналните си профили на интернет страницата на дружеството, откъдето могат да следят всички операции. За разлика от банките, ние нямаме право да олихвяваме парите на клиента и нямаме право да работим с тях. Парите на клиента се съхраняват на сигурно място в защитена сметка.
Вашата компания кой транзакционен модел използва? И Защо се спряхте на него?
Транзакционен модел може да значи много неща. Ние сме избрали да си партнираме с Борика (за национални плащания) и с Mastercard (за международни) на този етап. Привели сме в действие всички възможности, така че да предложим на клиентите възможно най-удобни, бързи и изгодни като цена решения.
Как ще привличате клиентите си?
Желаем да дадем допълнителна стойност на нашите клиенти. Обикновено те ни припознават като алтернатива на консервативните и отнемащи време решения. Ние се стремим да сме близо и в подкрепа на клиента, като негов приятел, който се отзовава тъкмо навреме.
Какво е проникването на електронните пари в България и по света, какви са предимствата на електронните пари?
Електронните пари са средство за безкешово разплащане, поради което отговорът на този въпрос засяга по-общата тема на потребителските нагласи по отношение на този тип плащания. Въпреки тенденцията за увеличаване на ползването на безкешови платежни инструменти в последните години, пазарната пенетрация е ниска и България си остава един доминиран от парите в брой пазар, като в това отношение изоставаме от други европейски пазари.
Все още е трудно да се разбере, че електронните пари и средства за плащания са всъщност много по-сигурни и удобни от използването на пари в брой. Вие разполагате с тях по всяко време - за онлайн плащания (покупка в сайтове например) или за картови плащания. Удобно, сигурно и бързо плащане или прехвърляне на средства по електронните портфейли на приятели и роднини.
За картовите плащания клиентите все още имат предразсъдъци - страхуват се да ползват карти, защото смятат, че е възможно да стане измама или това ще им коства такса. Това не е вярно. Картовите плащания не ви струват нищо допълнително от цената на стоката - те са бързи, удобни и сигурни. Лично аз държа много малко кеш и винаги предпочитам картово плащане - бързо и удобно, не се налага да броиш банкноти и стотинки.
Ниската степен на ползване на безкешови инструменти за плащания е шанс за нашата финтех компания да го промени. Икономическата група MFG, към която принадлежим, е доказала способността си да популяризира ползването на финансови продукти сред нашите клиенти.
Кои са страните по света, където електронните пари са най-разпространени и ползвани? Къде е мястото на България сред тях?
Прибалтика е традиционно регионът в Европа с най-добре развити картови плащания. Азия също. България е все още назад от безкешовото плащане, което всъщност носи огромни ползи за клиента и икономиката в посока прозрачност като цяло и по тази причина следва да се насърчава и стимулира.
Ще стигнем ли в бъдеще до момент, когато електронните пари изцяло ще заменят традиционните банкноти в обръщение?
Да, това е посоката, но едва ли някога напълно ще изчезнат парите в брой, което би било също крайност. В някои държави, Швеция например, кешовите плащания са направо рядкост, но това е въпрос на потребителски предпочитания и осъзнаването на безспорните предимства и удобства на електронните средства за разплащане. В България все още правилото е обратното, но тенденциите към електронни плащания е вече осезаема и разпозната като по-удобна и евтина от клиентите.
По-удобно е и за търговците да приемат безкешови плащания, най-малко защото спестяват инкасо разходи, както и време за обслужване на клиента.
До каква степен ползвате блокчейн технологиите, за да гарантирате сигурността на клиентите си? Споделяте ли мнението, че блокчейн е новата ера на технологиите?
Блокчейн концепциите съществуват от 90-те години, те са пълна демонстрация на съвременния технологичен растеж. Технологията, която стои зад блокчейн, вече променя финансовата индустрия. Приложението е в криптовалутите и като платформа за т. нар. „умни договори". Ние вече работим по предложение, което е свързано с тази технология. Съвсем скоро ще го представим.
*Ивелина Кавурска е Директор Стратегически проекти и развитие и член на УС в Мениджмънт Файненшъл Груп АД. Присъединява се към групата през 2014 г. като главен юристконсулт в Дивизия Стратегическо развитие. Преди това има над 8 години опит в една от водещите правни кантори - Попов и Партньори.
Въпросите зададе Георги Вулов, редактор в infostock.bg
Още по темата:
Изи Пеймънт Сървисиз получи лиценз за електронни пари от БНБ
Лимитът за безконтактни плащания става 50 лева от 1 април догодина
Всяка втора картова трансакция в България през август е безконтактна