Снимка: Личен архив
По повод повишението на цените на имотите през последните 2-3 години и новите тенденции при кредитите и депозитите потърсихме за повече подробности Тихомир Тошев*, управляващ партньор на най-големият кредитен консултант в България - Кредит Център ООД.
Какви са тенденциите при кредитите и депозитите у нас и да очакваме ли повишение на лихвите през следващата година, в светлината на очакваното нормализиране на монетарната политика на ЕЦБ?
И при лихвите по кредитите и при тези по депозитите ще продължи плавното намаление през тази година, като темповете се забавиха. Лихвите по депозитите остават в рамките на 0.1% до 0.3%, по ипотечните кредити между 2.95% - 3.6% и при потребителките между 5 и 7%. И при кредитите и при депозитите има увеличение спрямо миналата година, като ръста при кредитите изпреварва почти двойно ръста при депозитите. Тенденциите в САЩ и Европа са на плавно повишение на лихвите по кредитите, като у нас се очаква да има такова през втората половина на 2019 година, но ако това се случи очаквам по-скоро увеличението да е минимално, в рамките на 0.2 - 0.4 процентни пункта.
Притеснително ли е повишението в цените на имотите от последните 2-3 години и формира ли се нов имотен балон?
Естествено, когато видим няколко последователни години ръст в цените на имотите, който изпреварва значително ръста на доходите е да се замислим дали това не е формиране на нов балон на пазара на имоти. От друга страна е видно, че този ръст се формира основно в 10-те най-големи градове на страната, където има завишено търсене на имоти и малко предлагане. Аз лично не мисля, че се формира балон на пазара на имоти, но ако продължи нарастването на цените с тези темпове това не е изключено. В последните месеци обаче наблюдаваме успокоение на цените и дори лек спад в някои не много атрактивни квартали на големите градове при новото строителство. В малките градове на страната цените на имотите продължават да намаляват.
Как средният кредитополучател да определи какъв размер на заема може да си позволи? Съобразяват ли се потребителите с тази формула, когато теглят кредит за покупка на имот?
Няма универсална формула за това. Аз лично препоръчвам среща с професионален кредитен консултант, за да се определи най-точно какъв кредит да се изтегли, при какви условия, какви са съпътстващите разходи, какви са рисковете и др. Повечето кредитни консултанти предлагат услугата си безплатна за клиента и една такава среща може много да помогне както и да спести доста усилия и възможни грешки при тегленето на кредита. Хората, които не ползват консултанти обикновено сами преценяват дали месечната вноска по кредита ще е поносима за плащане от домакинството и така определят размера на кредита, които ще изтеглят, но това крие редица рискове.
До колко процента от месечния доход не трябва да превишава сборът от вноските по кредитите на даден кредитополучател ?
Тук също няма универсална формула. Масово е прието, че не е добре повече от 30% от приходите на домакинството да отиват по разходи за кредити, но при ниските доходи - под 1000 лева месечно дори това може да е рисково. При високите доходи - над 3000 лева понякога и 60% от дохода се отделя за кредити и въпреки това семействата успяват да се справят.
Какъв вид недвижим имот желаят да кредитират най-често Вашите клиенти?
От началото на годината нaшите клиенти най-често закупуват тристайни апартаменти в големите градове, като столицата остава предпочитано място. Двустайните апартаменти с малко изостават като търсене за покупка с кредит, но също са много предпочитани. Около 6% от кредитите ни са за покупка на къщи, където виждаме тенденция на засилване на интереса към тези имоти.
На каква сума възлиза най-често избираният кредит от клиентите Ви?
Средният размер на кредита за страната е 100 000 лева, а за София почти 130 000 лева. Най-големият ни кредит за покупка на имот е за 1 427 000 лева, а най-малкия ипотечен кредит е 14 000 лева.
И накрая, какви практични съвети можете да дадете на всички настоящи и потенциални бъдещи кредотополучатели?
Най-важният съвет е добре да преценяват възможностите си, когато теглят кредит, както и да използват парите на заем само за наистина необходими и важни за домакинството неща. Естествено, добре е да се проучи добре пазара на кредити, да се подбере най-правилния и изгоден кредитен продукт, да не се поемат прекомерни рискове и ако не се чувстват сигурни в решението си да потърсят професионална помощ.
*Тихомир Тошев е управляващ партньор на най-големият кредитен консултант в България - Кредит Център ООД. Компанията е на пазара повече от 13 години и има обслужени над 30 000 клиенти за над 800 милиона лева кредити. Малко над 5% от ипотечните кредити в България се отпускат със съдействието на Кредит Център.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg