Снимка: Pixabay
Силен ръст на БВП в периода 2018-2021 г., дължащ се на силното частно потребление и ускоряването на инвестициите. Продължаващото усвояване на средствата от фондовете на ЕС и затягането на условията на пазара на труда ще подкрепят производителността през годините. Това са част от прогнозите кредитната агенция Ѕtandard & Poor'ѕ, която потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива, съобщи пресцентърът на Министерство на финансите.
S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB-/A-3'. Перспективата пред рейтинга също се потвърждава и остава положителна.
Какви са аргументите на анализаторите на Ѕtandard & Poor'ѕ
В обобщения коментар на S&P Global Ratings се казва, че паричните условия в България продължават да се подобряват, нарастването на кредитите подкрепя растежа и страната постига напредък по присъединяването си към Валутния механизъм II (ERM II).
Рейтинговата агенция очаква силен ръст на БВП в периода 2018-2021 г., дължащ се на силното частно потребление и ускоряването на инвестициите. Продължаващото усвояване на средствата от фондовете на ЕС и затягането на условията на пазара на труда ще подкрепят производителността през годините.
Положителната перспектива отразява значителната вероятност България да се присъедини към Валутния механизъм II. От агенцията изразяват увереност, че този стремеж към членство в еврозоната ще подкрепи и продължаващите усилия на страната да се справи с оставащите институционални пречки и структурни проблеми.
S&P Global Ratings биха повишили кредитния рейтинг, ако българският лев влезе в ERM II, което ще подкрепи по-нататък доверието и ефективността на паричната политика. Допълнителен напредък в институционалните и структурните реформи, например по отношение на съдебната система, също би допринесъл за подобряване на кредитоспособността на страната.
Кои са факторите за повишаване и понижаване на рейтинга
Рейтинговата агенция може да преразгледа перспективата пред рейтинга до стабилна, ако подобренията в балансите на банките се обърнат надолу или ако се появи натиск върху платежния баланс, например поради възобновяване на дисбаланси или външен шок върху България, която има отворен тип икономика. Перспективата също така би се преразгледала до стабилна, ако пътят на България към приемането на еврото се удължи прекомерно във времето.
Другите две кредитни агенции
Министерството на финансите предоставя информация за динамиката на кредитните рейтинги, поддържани от три международни агенции: Fitch, Moody's и Standard & Poor's.
На 17 ноември международната рейтингова агенция Fitch (Фич) потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България ‘BBB' в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива. Краткосрочният рейтинг в чуждестранна и местна валута също се запазва - СF2Т. Според анализаторите на Fitch, оценката на рейтинга е подкрепена от стабилните външни и публични финанси, както и надеждната политическата рамка за поетапно присъединяване към еврозоната. Ограниченията пред рейтинга са по-ниските нива на доходите, в сравнение със средното равнище за страните с рейтинг ‘BBB' и демографските предизвикателства, които биха могли да ограничат растежа и да утежнят на държавните финанси в дългосрочен период.
Третата агенция за кредитен рейтинг Moody's през 2018 година не е оценявала кредитния рейтинг на страната. Нейната последна оценка бе направена на 27 май 2017 година, когато потвърди кредитния рейтинг на България Baa2 със стабилна перспектива. Решението отразява баланса между устойчивото икономическо развитие и благоприятната фискална позиция, от една страна, и от друга - предизвикателствата в структурно отношение, свързани с демографските развития.
Още по темата:
3.7% ръст на българската икономика през 2018 г. очаква кредитната агенция Fitch
Fitch: Тъpгoвcкaта вoйнa щe дoвeдe дo зaбaвянe нa БВП нa глoбaлнaтa икoнoмика
Министърът на финансите ще подпише безсрочен договор със Standard and Poor's