Снимка: БГНЕС
На днешното си заседание Министерският съвет разпредели огромна част от бюджетния излишък за 2018 година като допълнителни разходи по бюджетите на почти всички министерства. По предварителни данни на Министерство на финансите към края на октомври бюджетният излишък е 2.86 млрд. лева. На днешното заседание бяха одобрени като допълнителни средства общо 1 740 144 769 лева, т.е съвсем близо до бюджетния излишък.
Засега Министерството на финансите не е обявявало прогнози или предварителни разчети за бюджетния излишък през ноември, но като се погледне темпото, с което се натрупва излишъкът през последните месеци - от една страна, и факта, че през последните месеци бяха отпускани допълнителни средства за язовири, недвижими имоти, ремонти и други незначителни суми. Освен това 51 624 000 лв. лева бяха преведени по по бюджета на държавното обществено осигуряване за коледни надбавки от 40 лева за 1 290 600 пенсионери.
Има всички основания да се очаква за единадесетият месец на годината бюджетният излишък да прехвърли 3 млрд. лева, което ще е своеобразен месечен рекорд за последните 15 години.
Утвърденият от Народното събрание Бюджет 2018 е с преизпълнение с около 0.5% от БВП, или около 600 млн. лв. При харчене с такова темпо, най-вероятно бюджетът или ще бъде занулен или ще има дефицит. При дефицит, финансовият министър ще има основание да защити предложения от екипа му Проектобюджет за догодина и утвърден от Народното събрание. Народните представители одобриха в края на ноември дефицит от 0.5% от БВП в Бюджет 2019.
И така от разпределените в сряда над 1.7 млрд. лева,
Най-големите разходи
са за строителство и ремонт на магистрали и пътища - общо 1 507 854 422, следват допълнителните разходи за отбрана по бюджета на Министерството на отбраната - 113 479 464 лева.
Строителството на магистрала Хемус
Според прессъобщението на Министерския съвет, правителството отпуска допълнителни средства в размер до 1 349 856 000 лв. по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) за 2018 г, за изграждането на 134.2 км от АМ „Хемус" между Боаза и път I-5 Русе - Велико Търново.
Сумата ще е от централния бюджет за 2018 г. С нея ще бъде осигурено изграждането на участъка, който е от изключително важен държавен и обществен интерес и за развитието на пътната инфраструктура в Северна България.
Нека припомним, общата дължина на АМ „Хемус" от София до Варна е около 420 км. Изградени са участъците между София и Ябланица и от Белокопитово до Варна, които са общо близо 170 км. В момента се строят още близо 26 км от, които 9.3 км в отсечката между Ябланица и Боаза и 16.32 км от п.в. „Буховци" до п.в. „Белокопитово". В аргументите на правителството защо се отпускат пари за АМ „Хемус" се посочва, че северната магистрала е основен приоритет в управленската програма на правителството, тъй като бъдещето на Северна България и модернизирането на региона е свързано със строителството на автомагистралата и осигуряването на бърза и безопасна пътна комуникация между София и Варна.
За ремонт на пътища
се отпускат допълнително 157 998 422 лева по бюджета на МРРБ за изпълнение на редица инфраструктурни проекти, но средствата ще бъдат използвани за разплащане по обекти, изпълнявани по програмите на Агенция „Пътна инфраструктура" през 2018 г., които са от важен държавен и обществен интерес с цел развитие на пътната инфраструктура и повишаване на безопасността на движение, уточнява Пресслужбата на Министерския съвет. Сред тях са реконструкцията на първокласния път Слънчев бряг - Бургас, обходният път на гр. Ахелой и Пловдив - Асеновград, извършени превантивни ремонти, отстраняване на щети, поставяне на пътни знаци, монтиране на мантинели, полагане на маркировка и други. Предвидени са и средства за текущ ремонт и поддържане на пътната инфраструктура.
113 479 464 лв. са за отбрана
като допълнителни разходи по бюджета на Министерство на отбраната по три направления: Първото постановление е за до 33 443 000 лв., които са предназначени за строително-ремонтни дейности и доставка на медицинска апаратура.
По второто постановление допълнителни разходи по бюджета на ведомството се отпускат за поддържане на авиационна техника, комуникационни, информационни и навигационни системи от състава на Военновъздушните сили на Българската армия. Средствата за тази цел са в размер до 58 803 664 лв.
По третото постановление са одобрени разходи до 21 232 080 лв., които са необходими за изграждане на полеви апаратни за привързване на полевата комуникационна и информационна система към стационарната комуникационна система на Българската армия - „Странджа-2" и доставка на мобилни и ръчни абонатски терминали от система „Автоматизирана мрежа за свръзка с подвижни обекти" по стандарт TETRA.
Къде отиват другите 118 810 883 лева
От тях 25 868 400 лв. са към бюджета на Министерския съвет, с част от които правителството да се разплати за дейности на администрацията по предоставяне на софтуерната осигуровка за програмни продукти на Майкрософт с придобит лиценз. Други 2 377 000 лв. са за разплащане на дължими от областните администрации към общините данък сгради и такса битови отпадъци за 2018 г. 300 000 лв. се предоставят за спешни ремонтно- възстановителни дейности в църквата „Св. Успение Богородично" в село Драговищица, община Кюстендил.
7 000 000 лв. допълнителни разходи в бюджета на Министерството на културата ще бъдат за държавните театри, които осъществяват дейности в областта на сценичните изкуства. В съобщението на правителството се уточнява, че средства ще бъдат за сметка на преизпълнение на собствените им приходи.
5 646 505 лв. са за покриване на дължими плащания (възстановяване на суми) към бенефициенти по влезли в сила съдебни решения за отменени финансови корекции от програмния период 2007-2013 г. Така ще се осигурят средства за редица важни и неотложни проекти на територията на цялата страна, които са с инфраструктурно, културно и социално предназначение, аргументира допълнителната сума правителството.
4 270 289 лева са за допълнителни трансфери по бюджетитие на общините за разплащане на непредвидени разходи за спасителни и неотложни аварийни работи при овладяване на бедствени положения и за възстановяване на инфраструктурни обекти.
1 900 000 лева получава Министерството на външните работи за командировки и за обезпечаване на актуална софтуерна поддръжка за нуждите на Националната визова информационна система (НВИС) и на визовата дейност в консулските служби на Република България. 19 559 лева допълнително получава МВнР за настаняване на мигранти и бежанци в Република Македония и Босна и Херцеговина.
731 437 лева допълнително са за четири национални програми за развитие на образованието и за допълнително финансиране на училища и детски градини по бюджета на Министерството на образованието и науката.
Вътрешно компенсационни промени се правят по бюджетите за 2018 г. на четири министерства: 69 000 лв. по бюджета на Министерството на енергетиката; 478 000 лв. по бюджета на Министерството на икономиката, а сумите по бюджетите на Министерството на транспорта и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството не се посочват. Уточнява се, че преразпределението на средствата в двете ведомства е свързано с реализирани икономии по бюджетните програми за административно обслужване и за спасяване във водния и въздушния транспорт.