Снимка: Личен архив
Неотдавна, в края на ноември тази година, българският фонд за рисков капитал Eleven Ventures обяви новите си осем инвестиции в български технологични компании. Това са първите инвестиции на втория изцяло частен фонд за дялово инвестиране на Eleven. По този повод потърсихме за интервю Ивайло Симов*, основател и управляващ партньор на Eleven. С него разговаряхме за фондовете за рискови инвестиции в български условия, за привличането на капитали, за съвмeстната инициатива на Eleven и Visa и по други теми.
Стартирахте през 2012 година с инвестиции за 12 млн. евро в 115 стартиращи компании. Каква е равносметката след пет години?
Да, така е. За три години инвестирахме в над 100 компании. Още след първата година на фонда започнахме да виждаме проявата на нормалните процеси в индустрията - някои компании успяват да се преборят, достигат световни пазари и дългосрочен успех, други се провалят по пътя, взимат наученото и продължават напред.
Пет години по-късно тази тенденция продължава.
Има ли закодирано послание в цифрата 11, която всъщност e името на фонда? Защо избрахте това име? Как формирахте екипа на фонда?
Често ни питат. В началото някои хора мислеха, че нашият екип се състои от единадесет човека. Други споменаваха, че най-вероятно ще финансираме само единадесет компании. За нас думата Eleven и по-специално числото единадесет (11) има по-дълбоко значение.
Във физиката минималната скорост, която е нужна за да бъде преодоляна гравитацията на планетата Земя, е 11.2 км/сек. Тази скорост е наречена втора космическа или "escape velocity". Нашата цел е точно такава, но в контекста на технологичните компании - ние помагаме на стартъпите да преодоляват трудностите по пътя към успеха.
Имат ли бъдеще фондовете за рискови инвестиции в български условия? Какви са предимствата на родния пазар и има ли пречки? И кои са те?
Фондовете за рискови инвестиции със сигурност имат бъдеще в България. Тенденцията в технологичния сектор е броят на компании да се увеличава, следователно нуждата от капитал също нараства. Все повече и по-успешни компании ще стартират от нашата страна.
Налично предизвикателство пред фондовете за рисков капитал винаги е било, как не просто да осигурят капитал, но този капитал да бъде "умен". Какво друго освен пари, можем да предложим - широка мрежа от контакти, професионалисти с опит в най-важните сфери, достъп до нови пазари или първи клиенти.
Този фактор винаги е бил водещ за нас. Вярваме, че тази добавена стойност, е нещото, без което един фонд за рисков капитал не може да бъде успешен.
Едно от основните предимства е, че България е малка като пазар и повечето компании мислят как да продават навън от самото начало. От друга страна това е и проблем, защото на фона на други по развити пазари сме толкова малки, че не сме интересни за големите инвеститори.
Има ли рецепта за привличане на капитали от фондове като вашия, които след това да бъдат инвестирани както вие правите в стартиращи компании?
Рецептата е сравнително проста - инвеститорите в един фонд искат да виждат положителен резултат в развитието на финансираните компании. Това от своя страна води възвръщаемост на инвестициите, вложени във фонда. Доверието на инвеститорите се изгражда бавно, но може да се загуби много бързо.
Последните ви рискови инвестиции са от новия ви изцяло частен фонд в размер на 6 млн. евро. Неотдавна обявихте и първите 8 стартъпа от него. Как избирате къде да инвестирате?
Наскоро обявените 8 компании са първите от общо около 25 инвестиции, които планираме да направим в рамките на три години с този фонд.
Когато разглеждаме компании, ние търсим смелите предприемачи, които решават значими предизвикателства чрез помощта на технологиите. Искаме да видим екипи, които имат първоначален прогрес и вече са положили усилия върху идеята, в която вярват.
Кои бяха мотивите да създаден този втори частен фонд и какво очаквате от него?
Фактът, че във втория ни фонд участват над 30 частни инвеститори със сериозен опит в различни индустрии, е голямо предимство за нас и невероятна добавена стойност за компаниите, в които ще инвестираме. Знанието, опита и контактите, с които нашите инвеститори могат да подкрепят новата вълна предприемачи, са безценни.
В стратегията ви за развитие предвижда ли се основният ви фонд или някой друг, създаден от вас, да стане публичен и да излезе на българската или друга фондова борса?
Да мислили сме в тази посока, защото едно от основните предизвикателства за българските фондове е привличането на местни институционални инвеститори, а ако подобен инструмент се търгува на борсата отпада поне едно от техните притеснения и ограничения.
Неотдавна обявихте партньорство с технологичната разплащателна компания Visa. Каква е крайната му цел и какви са вашите очаквания?
Програмата Visa Innovation е насочена към разработване на иновативни решения за предизвикателствата пред разплащателната индустрия на местния пазар.
Сътрудничеството ни с Visa има за цел да превърне най-ярките идеи на стартъпите за реформиране на традиционно предлаганите финансови услуги за крайните потребители и бизнеса в подобрено потребителско преживяване. Затова и участниците в програмата ще получат подкрепа от най-добрите експерти в областта на разплащанията, ще имат достъп до инфраструктура, ноухау, до клиентите на Visa и общността на Eleven. Очакванията ни са програмата да внедрява иновациите по-бързо и в мащаб и в крайна сметка да генерира по-удобни, безпроблемни и сигурни начини за разплащане за картодържатели и компании.
Колко дълъг е процесът от идеята до крайния проектен продукт конкретно в областта на финтех решенията?
Процесът от идея до краен продукт във финтех индустрията е дълъг. За пример, само времето, което отнема на стартъпите да достигнат до продуктов пилот с банкова институция или търговец е повече от година. Цикълът на продажба е тромав, а иновации в сферата на финансовите технологии са много нужни.
Това са част от причините да се впуснем именно натам. Искаме да допринесем за експоненциалното развитие на тази индустрия в световен мащаб.
*Ивайло Симов е сред основателите и управляващ партньор на Eleven, най-големия и активен фонд за стартиращи компании в Източна Европа с над 120 инвестиции. Ивайло е сред пионерите в областта на дяловото инвестиране в България. Той започва кариерата си като финансов анализатор в Кеърсбек, един от първите подобни фондове в страната, а в последствие става инвестиционен мениджър и по-късно директор на Global Finance, където участва в някои от най-големите сделки по придобивания в региона. С Eleven стремежът му е да промени към по-добро venture capital индустрията в Югоизточна Европа. С подкрепата на Eleven в първите им стъпки предприемачите зад тези проекти изграждат бизнеси, гледаща смело към световните пазари, и участват в създаването на една просперираща стартъп екосистема.
Въпросите зададе Георги Вулов