Снимка: Пресцентър на Министерство на икономиката
Чрез инструментите за финансов инженеринг и с подписаното днес споразумение общо 430 млн. лв. са осигурени чрез публични политики за дялови инвестиции, като са подкрепени 280 предприятия. Това обяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова на официална церемония днес в Министерство на икономиката, където изпълнителният директор на Фонд на фондовете Светослава Георгиева подписа оперативно споразумение с избрания финансов посредник за изпълнение на Фонд за ускоряване и начално финансиране (ФУНФ)*, със средства по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 /ОПИК/.
Финансовият посредник „Невек Мениджмънт", с управляващи партньори Константин Петров и Златолина Мукова, ще развива фонд от 53.4 млн. лв. за инвестиции в стартъпи, от които 37.4 млн. лв. са публични средства, а останалите ще бъдат привлечени от частни инвеститори.
По думите на заместник-министъра, благодарение на този тип инструменти българската икономика привлича чуждестранни инвестиции, а конкретно с операция като Фонда за начално финансиране се създават предпоставки и за предприемачи от цял свят да реализират идеите си в България.
„Към днешна дата обявените средства в различни процедури по ОПИК, включително и споразумението с Фонд на фондовете представляват над 80% от бюджета на програмата, а договорените средства са в размер на 1.8 млрд. лева или 73.36%", изтъкна заместник-министър Лилия Иванова. Тя допълни, че 904 млн. лв са реално изплатените суми към българските предприятия до този момент по ОПИК.
Константин Петров от Финансовия посредник „Невек Мениджмънт" каза от своя страна, че новият фонд ще инвестира в иновативни компании и тяхното развитие, както и в създаването на нови работни места. „Фокусът ще бъде върху изкуствен интелект, финтех и блокчейн технологиите", подчерта той
Фонд за ускоряване и начално финансиране е финансов инструмент за дялово и квази-дялово инвестиране, чрез който ще се подкрепя създаването и развитието на устойчиви бизнес модели и ще подобрява предприемаческата екосистема в България. Новият фонд е насочен към компании в начален етап на развитие и има за цел да подпомогне иновативни бизнес идеи. Наред с финансирането, ще се предоставя стратегическа и управленска подкрепа на компаниите, възможност за свързване в бизнес мрежи и менторство. Чрез него ще се стимулират високо-технологични предприятия със силен екип и доказан бизнес модел. Това ще отговори на нуждите на предприемаческата общност, именно в момент, в който тя има необходимост от свеж ресурс за стимулиране на стартъп средата, набрала скорост през последните години. Чрез инвестициите в иновативни компании ще се подпомогне обновяването и развитието на българската икономика.