Снимка: Flickr
Американците с дългове по кредитни карти ще трябва да плащат допълнително 2.4 млрд. долара за лихвени плащания годишно, в резултат на решението на Федералния резерв (Фед) да повиши лихвите за четвърти път през 2018 г., сочи анализ на MarketWatch.
Понастоящем картодържателите в САЩ притежават общо 1 трилион долара дълг по кредитни карти, според данни на Федералния резерв.
"Това е още една причина, поради която през 2019 година американците трябва да се фокусират върху намаляването на дълга си по кредитни карти. Хората с кредитни карти може да се опитат да рефинансират или да се насочат към кредитна карта с по-нисък лихвен процент", коментира Мат Шулц, главен анализатор, участвал в анализа.
Припомняме, че Федералният резерв реши да увеличи лихвите с четвърт процентен пункт до диапазона 2.25-2.5%, като централните банкери посочиха като аргумент за решението си затегнатия пазар на труда и здравословния икономически растеж. Централната банка понижи очакванията си за броя на увеличенията, които предстоят през следващата година, макар и не с толкова, с колкото се надяваха някои пазарни участници.
Федералният резерв увеличава и намалява лихвените проценти в опит да контролира инфлацията. Когато Фед повиши лихвите, това оскъпява ресурса за банките и те обикновено прехвърлят тези разходи на потребителите.
"По-високите лихвени проценти по кредитни карти ще понижат покупателната способност на домакинствата, без съответното компенсиращо увеличение на заплатите", каза Грег Макбрайд, главен финансов анализатор на уебсайта за лични финанси Bankrate.
"От друга страна, повишаването на лихвените проценти от Фед може да помогне на потребителите да спестят повече пари. Ако банките започнат да набират повече средства, те могат да предложат по-високи лихви по спестовните продукти, за да привлекат потребителите", каза още Макбрайд.
Още по темата:
Щатските индекси с нови рекорди - но не изпадайте в еуфория!
Защо щатските индекси ще са лоша инвестиция през следващите години?
Тази лихвена крива вещае сериозни проблеми за щатските инвеститори