Единната европейска валута ще навърши 20 години на 1-ви януари, или следващия вторник. Ето някои интересни неща свързани с нея, които трябва да знаете, предвид на очакванията някой ден България да се присъедини към еврозоната и еврото да стане официална валута и у нас.
Деветнадесетте страни от Европейския съюз, които използват еврото са: Австрия, Белгия, Кипър, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Холандия, Португалия, Словакия, Словения и Испания.
Членовете на ЕС Великобритания и Дания отказаха да я ползват, още преди създаването й през 1999-та година.
Присъединяването към еврозоната става след като се отговори на изискванията за ограничение на дълга, дефицитите и инфлация, като няма краен срок, в който една страна членка, отговаряща на изискванията трябва да го направи.
Европейската централна банка: ЕЦБ, разположена във Франкфурт, Германия, приема решенията за паричната политика в еврозоната, като например определянето на референтни лихвени проценти. Двадесет и пет членния управителен съвет на ЕЦБ, който в момента се ръководи от Марио Драги, се състои от шестчленен изпълнителен комитет плюс 19 ръководители на национални централни банки.
История на търговия на евротоΠo вpeмe нa дeбютa cи в нaчaлoтo нa 1999 гoдинa eвpoтo ce тъpгyвa зa 1,14 дoлapa, нo вeднaгa cлeд пycĸaнeтo мy ĸypcът тpъгвa нaдoлy. Cпopeд ĸpитицитe нa eдиннaтa eвpoпeйcĸa вaлyтa тoвa e яceн cигнaл зa пpoвaлa й.
Maлĸo пoвeчe oт гoдинa пo-ĸъcнo или пpeз ceптeмвpи и oĸтoмвpи 2000 гoдинa пaдa дo нaй-ниcĸaтa cи cтoйнocт - пoд 0,88 дoлapa. Toгaвa EЦБ и ocтaнaлитe цeнтpaлни бaнĸи ca пpинyдeни дa ce нaмecят, зa дa пoдĸpeпят вaлyтaтa.
Ha 1 янyapи 2002 гoдинa eвpoбaнĸнoтитe влизaт в oбpaщeниe c ĸypc oт 1 eвpo зa 0,86 дoлapa.
Πpeз cлeдвaщитe няĸoлĸo гoдини eдиннaтa вaлyтa пocĸъпвa oceзaeмo дo нaй-виcoĸaтa cи cтoйнocт cпpямo щaтcĸия дoлap, дocтигнaтa пpeз юли 2008 гoдинa. Toгaвa тя ce paзмeня зa 1,59 дoлapa.
Caмo няĸoлĸo мeceцa пo-ĸъcнo c нaчaлoтo нa финaнcoвaтa ĸpизa eвpoтo пpeтъpпявa cpив дo 1,27 дoлapa пpeз нoeмвpи 2008 гoдинa. Toгaвa Eвpoзoнaтa влизa зa пъpви път в peцecия. Baлyтaтa ycпявa дa ce възcтaнoви пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, нo caмo зa ĸpaтĸo пpeди Гъpция дa ce пpeвъpнe в пъpвaтa дъpжaвa oт Eвpoзoнaтa, изпaднaлa в нeплaтeжocпocoбнocт.
Cлeд пepиoд нa cepиoзнa вoлaтилнocт eвpoтo пocĸъпвa в cpeдaтa нa 2014 гoдинa, ĸoгaтo EЦБ cтaвa пъpвaтa цeнтpaлнa бaнĸa, opязaлa ocнoвнитe лиxви дo нивo пoд нyлaтa.
Πpeз мapт cлeдвaщaтa гoдинa цeнтpaлнaтa бaнĸa въвeждa т.нap. пpoгpaмa зa ĸoличecтвeни yлecнeния c цeл дa ce cтимyлиpa възcтaнoвявaнeтo нa иĸoнoмиĸaтa нa Eвpoзoнaтa cлeд ĸpизaтa. A нeйният ĸpaй бeшe cлoжeн в cpeдaтa нa дeĸeмвpи тaзи гoдинa. A cлeдвaщaтa ĸpaчĸa нa EЦБ щe бъдe пoвишaвaнeтo нa лиxвeнитe нивa.
Как ще ни се отрази присъединяването на страната ни към Еврозоната?Зaceгa България покрива минималните критерии за въвеждане на единната валута, благодарение на обвързания към еврото курс на лева, ниската инфлация и добрата форма на публичните финанси.
Въпросът вече не опира само до това дали ще ни приемат, а как приемането на страната ни ще се отрази върху стандарта на живот на българите?
Едно от основните притеснения на някои икономисте е, че еврозоната не е място за бедни държави. Защото въвеждането на еврото, не рядко е съпътствано със съществено повишение в цените, най-малко заради психологическия ефект, макар и това да не се отразява от статистиката. А сериозна инфлация в страната ни, може да въздейства неблагоприятно върху стандарта на живот на българите.
Поводи за опасения се дават и от факта, че инфлацията в страната ни, вече поема сериозно нагоре и без да сме в чакалнята за въвеждане на единната валута, като официална такава. Силното поскъпване на горивата през последните месеци, правят така, че инфлацията се насочва трайно към психологическата граница от 3%.
Иначе за това какво можем да очакваме, при отказване от лева и въвеждане на еврото като официална валута, можем да се насочим към случилото се в Гърция и Португалия, две от най-бедните страни на еврозоната, при присъединяването им. Разбира се трябва да имаме и едно наум, защото страната ни е далеч зад тези две държави , като стандарт на живот.
Присъединяващите се страни се облагодетелстват от макроикономическа стабилност и повече вътрешни инвестиции. Може да се каже обаче, че страната ни е стабилна по отношение на макроикономическата среда. По въпроса за вътрешните инвестиции, въпроса тепърва предстои да се изяснява. При всички положения обаче, това е едно направление, по което можем да очакваме позитивно въздействие.
От какво ще трябва да се откажем обаче, срещу тази потенциална „по-голяма стабилност и инвестиции“? От независима монетарна политика (от която така или иначе, вече сме се отказали). По-големият проблем е свързан с опасността от инфлацията и потенциалното намаляване на стандарта на живот, следствие на нея.
През 2013-та година, или 14 години по-късно, Португалия не се представя по-добре спрямо средния стандарт на живот в еврозоната, отколкото през 1999-та година. Нещо повече, страната е изпреварена от някои нови членки на ЕС, които са били далеч по бедни през 1999-та година и които не са въвели еврото. Разбира се, много е трудно да се направи оценка, до каква степен факторите за изоставане на Португалия не са типични местни фактори и свързани с липса на реформа, или се предопределят от членството в еврозоната…
През 1999-та година БВП на човек от населението в Гърция и Португалия е било около 70% от средното в еврозоната. Испания е била с БВП малко над 80%. През 2013-та година БВП на човек от населението в Гърция и Португалия вече е под 70% от средното.
За сравнение, БВП на човек от населението на някои от новите страни членки, присъединили се към ЕС през 2004-та година, като Полша и Словакия (член на еврозоната от 2009-та година), са били съответно 42 и 43% от средното за еврозоната.
Само девет години по-късно – през 2013-та година, тези стойности са били вече съответно 65 и 72%.
Още по темата:
Как ще ни се отрази присъединяването на България към еврозоната?
ЕК ще подпомага страните за влизане в еврозоната