Снимка: Pixabay/Money
Финансовата несигурност се задълбочава все повече, като някои експерти дори предричат предстояща глобална рецесия, която ще доведе до по-голяма волатилност на фондовите пазари и повече кредитополучатели, които не могат да обслужват задълженията си, пише MarketWatch.
Всичко това прави 2019-та година идеалното време да увеличите спестяванията си, да започнете да харчите по-малко, да изплатите кредитите си и да започнете да инвестирате интелигентно. Затова попитахме финансовите експерти, какви съвети за управление на парите биха препоръчали през 2019 г.
- Направете си конкретен бюджет. Със сигурност вече сте чували за този съвет, но това не го прави по-малко актуален през 2019-та година. Всъщност експертите казват, че това е най-добрият начин да контролирате разходите си и да спестите повече.
- Разработете стратегия за инвестиционната си политика, която да очертава вашите инвестиционни цели за годината, съветват анализатори от Financial Partners, базирана в Канзас Сити.
- Уверете се, че имате спестявания за период от 3 до 6 месеца в спешен фонд. Този ход е приложим особено в несигурни времена, тъй като може да ви помогне да се защитите, в случай на загуба на работа или при друго непредвидено събитие, казва Леанна Йоханес, старши стратег в PNC Wealth Management във Филаделфия.
- Консолидирайте кредитите си или се опитайте да договорите намаляване на лихвените им проценти. За да се справите със задълженията си, обмислете приоритетно изплащане на най-скъпия заем и след това на всички останали, казва още Йоханес.
- Увеличавайте пенсионните си вноски. Опитайте се да увеличавате пенсионните си вноски на всеки шест месеца, ако можете, дори и само с 1%, препоръчва Йоханес.
- Вместо да имате само една спестовна сметка за всичко, направете си различни сметки, които да са за различни цели.
"През 2019 г. създайте отделна спестовна сметка за всяко нещо (например за пътуване до Португалия, за нов диван, за нов телевизор и т.н.). Така ще има много по-малка вероятност да „заемете“ пари от сметката си за Португалия, отколкото ако парите са само в една спестовна сметка", обяснява Йоханес.
- Ако винаги изплащате задълженията по кредитната си карта навреме, би трябвало дори да печелите от кредитната си карта, коментират експертите.
- Променете паролите си за вход във вашето онлайн банкиране. Това ще помогне да защитите профила си от злоупотреба, съветват още експертите.
- Таксите за овърдрафт непрекъснато нарастват, като в момента американците плащат много повече за овърдрафт, отколкото през 2009 г.
В САЩ вече има създадени алтернативи на овърдрафта, като например безплатното приложение Earnin, което позволява да заемете до 100 долара от заплатата си в аванс, вместо да теглите много по-скъпо струващ овърдрафт.
Още по темата:
МВФ: Приключиха добрите времена за развитите икономики
Растежът на БВП на еврозоната и ЕС се забавя през третото тримесечие