Снимка: Pixels
Независимо дали имате опит в планирането на семейния бюджет, ако се придържате към тези 5 стъпки, ще може да постигнете финансовата независимост, която търсите, пише MarketWatch.
Стъпка 1: Проследявайте разходите и приходите си, за да разберете къде отиват парите ви.
Може да звучи просто, но често има голямо разминаване между това, което смятаме, че харчим и това, което всъщност харчим. Когато видим всичко това черно на бяло, нещата изглеждат по съвсем друг начин.
Стъпка 2: Намалете разходите си.
Сега, когато вече имате ясна представа за това, къде отиват парите ви, можете да се освободите от някои допълнителни разходи. Обадете се на вашата кабелна телевизия или интернет доставчик, за да видите дали не можете да договорите по-евтина месечна такса. Същото се отнася и за членската ви карта за фитнеса и дори за наема.
Не забравяйте и кредитните си карти. Според проучване за 2017 г. 69% от американците, които са поискали от банката си по-нисък лихвен процент по кредитните карти, са получили одобрение, но само 25% от картодържателите са поискали това от банката си.
Стъпка 3: Задайте си финансови цели.
Какви са вашите финансови цели? Може би ви предстои сватба, ваканция в чужбина или покупка на ново жилище...
Приоритет номер едно за вас трябва да бъде създаването на фонд за спешни случаи. Добре би било да имате спестявания, които да ви стигнат за период от 3 до 6 месеца. Този ход е приложим особено в несигурни времена, тъй като може да ви помогне да се защитите, в случай на загуба на работа или при друго непредвидено събитие.
Стъпка 4: Намерете метода за бюджетиране, който е най-подходящ за вашия начин на живот.
Не е толкова трудно, колкото звучи. Изборът на метод за бюджетиране, е добър начин да отговорите на вашите конкретни финансови нужди.
Въпреки че със сигурност ще постигнете по-бърз напредък в постигането на целите си, ако премахнете всеки лев от „ненужните“ разходи, е въпрос на време да се изморите да живеете по този начин и да изхарчите целия си месечен бюджет преждевременно.
Ето и един изпитан метод за бюджетиране. Правилото 50/20/30:
- 50% за фиксираните месечни разходи;
- 20% за финансовите ви цели;
- 30% за променливите (непредвидените) разходи.
Стъпка 5: Проверете какво работи и какво не работи.
Добре би било от време на време да проверявате метода си на бюджетиране, за да сте сигурни, че работи. Отделяйте няколко минути всяка седмица и се запитайте: Дали някакви непредвидени разходи не провалят бюджета ви ?!
Ако видите, че нещо не работи, проучете как най-оптимално могат да се намалят разходите ви. Можете също да опитате да приложите друг метод на бюджетиране, за да видите дали той ще работи по-добре.
И най-важното - бюджетът е отражение на вашия финансов живот. Не го забравяте!
Още по темата:
Как да увеличите спестяванията си през 2019-та