Снимка: flickr
Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на Наредбата за заплатите на служителите в държавната администрация (НЗСДА). С промяната се цели създаване на по-добри възможности за привличане и устойчиво развитие на квалифицирани и мотивирани служители, включително млади хора, в държавната администрация, уточни пресслужбата на Министерския съвет.
Увеличението няма да е „на калпак"
С промените се укрепва принципът „заплащане според изпълнението" в държавната администрация - всеки служител да получава възнаграждение, съответстващо на постигнатите от него резултати и на проявените знания, умения и качества в работата. Това потвърждава казаното преди повече от месец от вицепремиера Томислав Дончев, че „увеличението няма да е на калпак". т.е няма да е еднакво за всички.
Актуализирана е въведената през 2012 г. скала за определяне на заплащането поради близо два пъти нарасналата минималната работна заплата в последните шест години. Това дава възможност за коригиране на диспропорциите в размера на възнагражденията на служители от една и съща администрация. В почти всяка администрация има служители с висока квалификация, опит и устойчиво високи оценки на изпълнението, които се оказват с „изоставащи заплати" в сравнение със служители на аналогични длъжности, назначени след 2012 г.
С приетото увеличение на разходите за персонал с 10% от началото на 2019 г. ще бъдат повишени индивидуалните основни месечни заплати на служителите при стриктно съобразяване със заеманата длъжност и оценките за изпълнението.
Колко ще струва това на бюджета
Създава се възможност и за коригиране на неравнопоставеното положение при възнаграждението на служители, завръщащи се от отпуск по майчинство, става ясно от съобщението на пресслужбата на Министерския съвет.
Според него, приетите промени в системата на заплащане са в рамките на разходите за персонал, предвидени в бюджета за 2019 година. Сумата обаче не се посочва, а и няма как да се види в приетия от парламента Закон за държавния бюджет, където разбивките на сумите са по ведомства и съответно по степен на разпоредители на бюджетни средства.
При всички положения, сумата ще е най-малко 800 милиона лева, поне такава обща сума беше обявена от министъра на финансите Владислав Горанов в едно негово интервю за Нова телевизия миналата година.
Няколко дни след интервюто на Горанов, сумата беше потвърдена и от премиера Борисов пред журналисти във Варна.
Колко души ще имат по-високи заплати
Официална информация за общия числен състав на държавната администрация - централна власт, областна администрация и общини, липсва. Последните данни на НСИ за третото тримесечие показват, че в държавната администрация и в други обществени сектори (без да се посочват отделно областните и общинските администрации, но според националната статистика те са включени в другите дейности, вкл. и спомагателни) са заети общо общо 614 689 души. При обща заетост до края на септември 2018 година от 2 317 473 души, това означава, че заетите в обществения сектор съставляват близо 27% от всички заети в страната!
Заети и средни заплати в обществения сектор към 30 септември 2018 година
*средна брутна заплата
Източник: НСИ, Q3 2018
Трябва да се отбележи, че в посочената по-горе бройка от 614 465 души, влизат и 166 685 заети в образованието, а техните заплати се увеличават средно с 20%, като сумата за тях е включена в бюджета на Министерството на образованието и науката. В мотивите за неговото утвърждаване е записано, че увеличението няма да е еднакво за всички заети в образованието.
Само за заетите в държавното управление и държавното обществено осигуряване, според данните на статистиката (виж таблицата по-горе), ще са нужни над 1.5 млрд. лева за годишните им заплати.
Как ще се определят заплатите
Правителството прие промени и в правилата за определяне на заплатите на заетите в бюджетните организации с изменение на Постановление № 67 на Министерския съвет от 2010 г. Въвежда се нов подход за определяне на заплатите в местните власти и на ръководителите на областните администрации, държавните комисии и агенциите като се цели да бъде изравнен съществуващият към момента дисбаланс между различните органите на власт.
Дава се по-голяма свобода на общинските съвети да определят заплатите на кметовете на общини, райони и кметства като се фиксира единствено максималният размер - до заплатата на министър. Размерите на заплатите на ръководителите на държавните комисии, агенциите, на органите по чл. 10, ал. 1, т. 3, 4 и 5 от Закона за опазване на околната среда и на ръководителите на административни структури, създадени със закон или постановление, ще се одобряват от Съвета за административната реформа по предложение на ресорните министри, отчитайки числеността на съответната администрация, нейният бюджет и функции. С нова формула ще се определят заплатите на ръководителите на институциите, които имат сериозни отговорности към приоритетни политики и разходване на средства от националния бюджет и еврофондовете.
Още по темата:
Има ли шанс провинцията да изпревари София по заплати
Близо 9% ръст на общите разходи на работодателите през третото тримесечие
Ниска или висока е минималната работна заплата у нас? (допълнена)