Снимка: PublicDomainPictures.net
Световен проблем в момента са рекордно ниските и дори отрицателни лихви в някои региони като Япония и Европа. Това в среда на сериозно повишение на инфлацията. Можем да припомним факта, че инфлацията у нас премина границата от 3% в края на миналата година.
Например в САЩ за 65 години инфлацията е била такава, че в момента на американците им трябват 10 пъти повече пари, за да си купят същите неща. Инфлацията е бич, който не щади нито по-бедните нито по-богатите.
И занапред ще имаме инфлация, според . Ако погледнем един по-дълъг период между 25 и 65 години, в които се трудим, то това което може да очакваме като средно ниво на инфлация, е между 2 и 6%, в зависимост от дългосрочния икономически цикъл. Да очакваме, че инфлацията ще е 2% за толкова дълъг период обаче, е нереалистично.
Или казано по друг начин на всеки 40-годишен период можете да загубите, следствие на инфлацията, между две трети и три четвърти от покупателната сила на спестяванията си. Ето защо търсенето на нормална доходност е критична за подсигуряване на вашите старини и инвестиционни цели. А за такава трябва да гледате отвъд депозитите.
През последните десет години много хора запалени на тема имоти, вкарваха всеки свободен лев в такива инвестиции. За този период обаче, те не са натрупали сериозно богатство, защото средното повишение в цените на имотите е било едва 2.5% на година.
Инфлацията в средносрочен план е по-висока. Т.е. инвестирайки в имоти, които не отдавате под наем, не успявате да се преборите с инфлацията. Има хора, които купуваха имоти през 2008-ма година и дори са на загуба. Може да се обобщи, че сляпото инвестиране в имоти може би не е най-правилното решение.
Третият проблем от който страдаме е, че инвестирайки само в имоти и депозити, не си даваме сметка, че има и други алтернативи. За последните 30 години средната възвращаемост на инвестиции в акции е между 10 и 11%. Цените на имотите са носели 4% на година, а златото е поскъпвало с 3.2% на година.
В същото време инфлацията, с която всички е трябвало да се борим, или поскъпването на цените , е било съпоставимо с това на имотите и златото. Не че инвестициите в имоти са лоши, но ако не се занимавате активно с управлението на тези имоти, то едва ли ще успеете да биете с много инфлацията, ако изобщо го постигнете.
Малкото неща, които са се представяли по-добре е инвестирането в бизнес, посредством покупка на акции, въз основа на данните в световен мащаб.
На четвърто място, трябва да имаме дългосрочен поглед към личните ни финанси. Много хора търсят начини как да инвестират едни пари, така че за година или по-малко, да изкарат много добра доходност. Истината е, че няма как да изкарате много добра доходност за много кратък срок, без това да е свързано с прекомерни рискове.
Защо трябва да сме дългосрочни?
Нека да покажем това като посочим един пример свързан с широкия щатски индекс S&P 500. Той е барометър и представлява 50% от пазарната капитализация в световен мащаб, което си е много представително.
Ако инвестирате в конкретна година, в индекса имате 44 възможности. Ако сте уцелили една от най-лошите години, например 2008-ма, сте щели да изгубите половината си пари. Ако инвертирате в най-хубавата година от всички, то най-вероятно сте можели да изкарате 40%.
Ако дръпнете периода от време на повече години, например 20 години, то вече започвате да мислите дългосрочно. Оказва се, че когато мислите дългосрочно, без значение кой момент ще хванете случайно, имате 24 възможности. Ще откриете, че най-лошите 20 години са носили възвращаемост от близо 8% всяка година.
Най-добрите 20 години, които разбира се едва ли ще имате късмет да уцелите, бихте реализирали средна годишна доходност от 18%. Сами си давате сметка, че при по-голям период, шансът да сбъркате е почти нищожен.
Петото нещо е въпроса как да не приемаме прекалено голям риск в търсенето на истината къде да намерим висока доходност. Много просто правило е следното – спрямо това колко сме възрастни, можем да видим колко риск можем да предприемаме. Старо инвестиционно правило е, че е разумно инвестициите в рискови активи да не са повече от 100 минус вашата възраст. Логиката е следната – колкото по-млади сме, толкова по-голям риск можем да поемаме.
Шестото нещо е във връзка с това, как е по-добре да инвестираме? Някои получават наследство и искат да инвестират наведнъж. Други нямат толкова пари, но смятат, че ако са систематични ще постигнат с времето много.
Истината е, че резултат може да се получи и по двата начина, но по-безболезнения е разхвърления във времето – а именно да инвестирате с равни вноски в продължение на 15-20 години. Правейки това, вие минимизирате риска от сериозни капиталови загуби, дори и да дойде 2000-та година отново.
И на седмо място интересен е може би въпросът, кой е най-лесният начин за нас да инвестираме нашите спестявания, и дори да нямаме големи суми?
Ако сме нормалните хора, които си имат своята професия и нямат достатъчно време сами да управляват своите инвестиции, може би най-лесният начин са именно инвестиционните взаимни фондове. На първо място парите в тези фондове се инвестират от професионалисти и дългосрочно.
В същото време с инвестиции в подобен род фондове имате бърз достъп до вашите средства. Няма кой да ореже от доходността, като например при депозитите, ако искате да изтеглите средствата си по-рано, защото ви се налага поради една или друга причина.
На второ място печалбата е необлагаема, което по-скоро важи в границите на България. От гледна точка на юристите това се третира, като да имате собствен бизнес. На трето – имате пълна прозрачност на инвестиция. Във всеки момент можете да видите в какво е инвестирал фонда, към който сте насочили своите средства.
И на последно място, получавате готов и добре диверсифициран портфейл. Младите инвеститори често нямат опит при диверсификацията. Например, ако харесват една компания или мениджър, те са склонни да заложат всичко на „тази карта“. Това обаче не е добре, защото предприемат твърде много риск, а в живота всичко се случва.
Още по темата:
Как да инвестираме в среда на висока волатилност?