Снимка: PublicDomainPictures.net
Централните банки влизат в новата година под натиск от страна на инвеститорите да преосмислят колко агресивни могат да бъдат по отношение на лихвените проценти.
Забавянето на световната икономика, търговската война и волатилността на финансовите пазари принуждават политиците, включително председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, да изразят нова по-предпазлива позиция.
Какви обаче са очакванията за годината по отношение на политиката на централните банки. Ето някои очаквания, на изданието Bloomberg Economics по отношение на някои от водещите центрилни банки в света.
Федерален резерв на САЩ
Текуща ставка на федералните лихви (горна граница): 2.5% Прогноза за края на 2019 г.: 3%
В края на 2018 г. Федералният резерв приключи с прогноза за две повишения на лихвите през 2019 г. въз основа на по-оптимистични перспективи за икономиката, отколкото инвеститорите очакват.
Политиците посочиха прогнозите за продължаване на силния растеж и повишаване на заетостта, докато инвеститорите се притесняват от забавянето на световния растеж и продължаващата търговска война между САЩ и Китай. Спадът на фондовите пазари се засили след информация на Bloomberg от 21-ви декември, че Доналд Тръмп е обсъждал възможностите за освобождаване на ръководителя на Фед - Джером Пауъл.
След това Пауъл отговори, като увери пазарите, че ще бъде гъвкав и търпелив. Много наблюдатели на Фед сега вярват, че американските политици едва ли ще повишат лихвените проценти преди юни, освен ако данните не са изненадващо по-добри.
Политиката на търпение на Федералния резерв успокои пазарите. И все пак, едва ли ще видим коренна промяна в курса и пълно замръзване по отношение на лихвите.
Европейската централна банка
Текущ лихвен процент: -0.4% Прогноза за края на 2019 г .: -0.25%
Еврозоната достигна повратна точка за парични стимули, когато ЕЦБ прекрати количественото облекчение в края на 2018 г. Забавянето на икономиката и по-ниската от целената инфлация означават, че централната банка ще продължи да подкрепя икономиката.
Тя възнамерява да запази лихвените проценти на рекордно ниски стойности поне до лятото на тази година.
Икономистите прогнозират покачване на лихвите едва в края на годината, въпреки че са заложили само едно повишение до 2020-та година. Монетарната политика ще зависи особено много от това как 19-националната икономика се справя с рисковете от протекционизъм и нестабилността на развиващите се пазари.
В допълнение мандатът на Марио Драги изтича през октомври, което означава, че може да напусне, без да повиши лихвите в еврозоната, докато е бил ръководител на централната банка. Поста на Драги, вече е обект на преследване от много потенциални кандидати.
Инфлацията в еврозоната обаче се срина, след поевтиняването на петрола. В допълнение, налице са сериозни признаци за забавяне на немската икономика, които изискват предпазливост от страна на ЕЦБ.
Централната банка на Япония
Текущ лихвен процент: -0.1% Прогноза за края на 2019 г .: -0.1%
Централната банка на Япония е изправена пред огромен тест през 2019 г., тъй като инфлацията падна под целевата стойност от 2%, излагайки неефективността на ограомната програма от парични стимули.
Някои икономисти смятат, че е налице риск от това индексът на основните потребителски цени да падне под нулата, тъй като по-евтините енергийни цени и мобилни такси подкопават усилията на банката да генерира инфлация.
Декемврийския спад на финансовите пазари от друга страна, доведе до нежелано поскъпване на йената, която бе търсена от инвеститорите, като спасителна валута.
Докато стимулите продължават да тегнат над печалбите на търговските банки и изкривяват пазара на облигации, мнозинството от наблюдателите на BOJ очакват Харухико Курода да запази сегашните си настройки за кривата на доходността поне до края на тази година, като заключи краткосрочната лихва при минус 0.1% и 10-годишната цел на доходността на облигациите около нула процента.
По-вероятно е покупките на облигации да бъдат намалени още повече. Оптимизациите за намаляване на страничните ефекти от политиката са възможни, но се очаква Банката да продължи да се разграничава от политиката на своите колеги.
Японската централна банка ще трябва да поддържа облекчената си политика и през 2019-та година, в среда на слаба инфлация и натиск върху ръста на БВП. Заплахите са налице от подновената сила на йената. Отстъпление на долара, следствие на забавяне на политиката на Фед е друг фактор, който ще оказва възходящ натиск върху японската валута.
Английската централна банка
Текущ лихвен процент: 0.75% Прогноза за края на 2019 г .: 1%
Марк Карни започва своята последна пълна година като ръководител на Банката на Англия, преди да напусне през януари 2020 г. Може да се очаква перспективата по отношение на политиката на финансовата институция да продължи да бъде доминирана от темата Brexit, особено след като Великобритания официално напусне Европейския съюз на 29-ти март.
Тъй като крайният срок се приближава, а с това и шансовете за хаотично излизане се повишават, инвеститорите са заложили, че няма да има увеличение на лихвените проценти през следващите 12 месеца. Ако правителството успее да сключи сделката навреме, пазарните перспективи могат бързо да бъдат пренаписани.
По-малко от три месеца остават до напускането на Великобритания и припряността свата все по-голяма. В такава среда централната банка на страната едва ли ще повиши лихвите, с което би предизвикала още по-голям хаос.
Централна банка на Канада
Текуща овърнайт-кредитна ставка: 1.75% Прогноза за края на 2019 г .: 2.25%
Канадската централна банка се придържа към мнението си, че ще има нужда от увеличаване на лихвените проценти над петте повишения през последните две години, но изглежда, че ситуацията за това далеч не е толкова спешна, колкото бе преди няколко месеца.
Канадските нефтодобивни региони бяха силно засегнати от миналогодишното понижение на цените на суровия петрол, което доведе до рязко понижаване на краткосрочните перспективи за икономиката. Банката също така сериозно смекчи тона си по отношение на бъдещите си ходове, заявявайки, че те ще се случат само „с течение на времето“.
Все пак мекият ръст се възприема, като временен и политиците очакват икономиката да се възстанови по-късно тази година.
Увеличаването на глобалните рискове и спада в цената на петрола може да накара централната банка на Канада да не повишава лихвите през тази година. Жилищният пазар и потребителските разходи може да се забавят повече от очакваното, а нарастването на заплатите в последно време се смекчи. Това намалява неотложността на централната банка да остане пред инфлационния натиск, произтичащ от силния икономически растеж и исторически тесен пазар на труда миналата година.
Китайската народна банка
Текуща най-добра кредитна лихва: 4.35% Прогноза за края на 2019 г .: 4.35%
Засега не се очаква китайската банка да намали реферетния си лихвен процент, но е напълно възможно да улесни още повече монетарната си политика през 2019-та година, тъй като икономиката е изправена пред задълбочаващо се забавяне и търговския конфликт със САЩ.
Според експертите трябва да се намери подходящ баланс между затягане и разхлабване, което предполага малко по-свободна позиция от 2018 г.
На 4-ти януари банката обяви, че намалява задължителните минимални резерви на финансовите институции със 100 базисни пункта.
Централна банка на Австралия
Текущ лихвен процент: 1.5% Прогноза за края на 2019 г.: 1.5%
Австралийската централна банка вероятно ще остане безучастна през първата половина на тази година, но търпението ще бъде тествано. След двумесечна пауза, следващото решение през февруари ще бъде внимателно наблюдавано за коментари относно това, което бързо се превръща в сериозно притеснение: спадът в цените на имотите.
Спадът от 11.1% в цената на жилищата в Сидни от пика им помогна да се заложат пазарните залози на следващия политически ход, като търговците вече виждат по-голям шанс за намаляване на лихвите, спрямо повишението им.
Австралийските домакинства са сред най-задлъжнелите в света, а централната банка се опасява, че продължителният спад на жилищата ще намали потреблението. Все пак, това е малко неизследвана територия: цените на жилищата намаляват, докато икономиката продължава да расте малко над скоростта на инфлацията и нивото на безработица е близо до най-ниското ниво от почти седем години. Това помага да се обясни защо наскоро, през декември, централната банка потвърди, че следващия ход на лихвите все още се очаква да е нагоре.
Рисковете за австралийската икономика и паричната политика през последните два месеца станаха двупосочно, като спадът в цените на жилищата ставаше все по-силен. Дори и така, скорошни позитивни промени - по-нататъшният стимул от Китай, по-голямата гъвкавост на Фед и признаците на напредък в търговските преговори между САЩ и Китай - би трябвало да спомогнат за стабилизирането на настроенията, без да се налага намеса на централната банка, смятат пазарни наблюдатели.
Швейцарска национална банка
Текущ лихвен процент: -0.75% Прогноза за края на 2019 г.: -0.50%
От шокиращите действия на банката през януари 2015 г., когато премахна минималния си обменен курс, швейцарската национална банка запази политиката си без промяна, като се придържаше към най-ниските нива, на която и да е голяма централна банка и обеща да се намеси на валутните пазари, ако е необходимо.
Въпреки че през 2018 г. икономиката нарасна с необичайно силен темп, франкът също се повиши спрямо еврото, на фона на безпокойството на инвеститорите за Италия и други политически сътресения.
Тъй като ЕЦБ се ангажира да задържи разходите по заеми в съседната еврозона на дъното през следващото лято, много вероятно е банката да продължи да се придържа към текущата политика в обозримото бъдеще, за да избегне засилване на натиска върху франка.
Президентът Томас Джордан и неговите колеги също станаха по-прецизни по отношение на прогнозите за инфлацията, като дадоха достатъчно пространство, за да запазят политиката си.
Резервна банка на Нова Зеландия
Текущ лихвен процент: 1.75% Прогноза за края на 2019 г.: 1.75%
Губернаторът Адриан Ор остава твърдо в режим на изчакване и има малка перспектива за промяна в позицията през това тримесечие.
Икономиката се охлажда и инфлацията остава при добри нива, като подкрепя призива на Ор за запазване на рекордно ниските лихви до 2020 г. Докато данните са достатъчно здравословни, за да се намалят шансовете за намаляване на лихвените проценти, по-нататъшното облекчаване на политиката не може да бъде напълно изключено.
Ор е показал, че е фокусиран върху растежа. Освен рисковете от международните пазари, налице са такива и от плана на централната банка да накара банките да държат по-големи капиталови буфери, което може да забави кредитирането.
Резервната банка на Нова Зеландия сигнализира за постоянните лихвени проценти през тази година и до 2020 г. Неутралната политика отразява както рисковете пред ръста, така и тези за по-слаба инфлация. Въпреки това, поддържането на политиката на експанзионистично равнище за значителен период от време сигнализира за по-голяма загриженост за растежа от инфлацията, смятат пазарни наблюдатели.
Още по темата:
Йелън: Може да сме видели последното повишение на лихвите от Фед
Следващата дългова криза стартира от Китай?