Снимка: Pixabay
Големите и силни икономики, като САЩ, Китай и Япония могат и да са дом на най-голям дял от богатите хора в света, но когато става дума за създаването на нови милионери има други страни, които ги изпреварват. И за които инвеститорите не биха дори се сетили...
Според нов докла на консултантската компания Wealth-X относно хората с ултрависоки доходи, най-висок ръст на броя им ще бъде регистриран в някои страни от Африка, Азия и Европа.
Изследването озаглавено „Наръчник за високите доходи 2019“ на Wealth-X, се основава на изследвания сред над 540 000 физически лица с висока нетна стойност на богатството между 1 и 30 милиона долара. На база на тях са правени прогнози за перспективите за растеж през следващите пет години.
Проучването взема предвид настоящите равнища на благосъстоянието, оценките за растежа на населението и очакваните бъдещи инвестиционни възможности.
Докладът установи, че западноафриканската държава Нигерия е водеща по отношение на ръста на броя на ултрабогатите. Той може да се повиши с 16.3% до 2023-та година. Следва Бангладеш - с 11.4%, Виетнам и Полша с по 10%. Китай е на следваща позиция с прогнозиран ръст от под 10%.
Изследването сочи обща тенденция сред прогнозите за растеж, при която по-слабо развитите страни с по-ниска начална базова линия - в случая на богатство - виждат по-голям относителен растеж.
Със сигурност би било много по-трудно за икономики като САЩ и Китай да поддържат подобни високи темпове на повишение на ултрабогатите, където броя на милионерите е респективно 8.7 и 1.9.
Полша и Кения например са "изненадващи случаи", се посочва в доклада, защото те не са част от големите популярни групи страни като BRICS (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) и MINT ( Мексико, Индонезия, Нигерия и Турция).
Източниците на растеж на богатството на нациите също са различни. Страните, богати на суровини като Нигерия и Египет, вероятно могат да приписват голяма част от натрупаното богатство на износа на енергия, се отбелязва в доклада.
От друга страна, Бангладеш - който вижда най-бързо развиващото се свръхбогато население (с повече от 30 милиона долара) през последните пет години - дължи успехите си на бързата урбанизация и увеличените инфраструктурни инвестиции.
Виетнам, Индия, Филипините и Кения са сред другите страни, които усещат въздействието на по-големи структурни инвестиции. Докато Украйна и Полша могат да отдадат своето много скорошно развитие на благоприятно положение в своите технологични сектори.
И накрая, Китай, който е място на силен ръст на богатството, заради размера и ускорения темп на нарастване на икономиката, се очаква да продължава да се възползва от цялостния национален икономически план на правителството. Предвижда се азиатският гигант да се превърне в дом на 32 от 40-те големи градове в света през следващите пет години.
Още по темата:
Кои са най-предпочитаните фондове в Европа?