Снимка: БГНЕС
Предвижда се съкращение на 1600 бройки - служители и празни щатове в държавната администрация, което е под 2% от всички заети. Новината съобщи в ефира на БНР вицепремиерът Томислав Дончев. Той не уточни от кога ще започне процедурата, но каза, че предложенията ще дойдат от министрите.
"Предполагам, че те (министрите - бел. ред.) са подложени на вътрешен натиск от самите администрации. Но аз им казвам често - те се бъркат, те не са част от администрацията, те са там временно като представляващи гражданите. Тяхната основна функция е освен да ръководят ведомствата, да представляват и интереса на гражданите, който не винаги съвпада с интереса на служителите в администрацията", обясни вицепремиерът. Той не изключва и чиновнически протести. Дончев смята, че административната реформа не трябва да се отлага, въпреки недоволството, което ще има. „В такава среда не се работи лесно, но това не е повод да не се прави нищо", подчерта Томислав Дончев.
По неговите думи, целта е да има по-малко на брой хора, работещи в държавната администрация, но тези, които останат да бъдат по-мотивирани, по-честни, по-отдадени на работата си и по-любезни с гражданите. Вицепремиерът е сигурен, че ще има съпротива, и подчерта, че в администрацията в момента са заети 100 хил. души.
Как ще стават съкращенията
„Оразмеряването на администрациите ни невинаги е адекватно на товара и работата, която вършат. Има звена, където броят служители не съответства на натоварването, т.е., е много по-малък, хората са претоварени. Има и много други звена, където работят повече хора, отколкото трябва. Заради това избягах от варианта да предложа съкращение на плоска ставка - 3,4 или 5%", обясни Томислав Дончев. Според него, подобен подход би предизвикал още по-голямо напрежение и на практика нищо няма да се промени. „Ще си заминат няколко души или биха се съкратили няколко празни бройки, а в претоварените звена ситуацията ще стане още по-тежка", уточни вицепремиерът.
Към момента подадените от министрите за съкращения са малко над 1600 бройки (хора и празни бройки), което е под 2% от всички заети в държавната администрация. Това по думите на Дончев е само първа стъпка, „защото структурно има редица дефекти, които трябва да бъдат отстранени, включително чрез редуциране на звена".
Вицепремиерът даде и примери за дублирани функции, без да посочва конкретните звена в министерствата: „Има случаи в министерството и в ресорната му агенции където две звена извършват една и съща функция, имам предвид специализирани диркции, които трябва да упражняват определен вид дейност. Не е ли логично да остане една в министерството, която да обслужва и министерството, и агенцията?"
Как ще се реформира администрацията
Затова той препоръча да се следват авангардните тенденции за споделените услуги, които се прилагат в големите държави: „Едно звено, например, което отговаря за осчетоводяването, екип от юристи, да обслужват всички подразделения." По думите на Дончев, администрациите трябва да се съобразят с процесите от последните 30 години, а част от тях изобщо не са адаптирани или повлияни от тези процеси: „Някои от администрациите съществуват във времената, когато едно писмо е пътувало 7 дни и не е имало електронна поща и не е имало други комуникационни технологии. Те са оразмерявани съобразно други темпове, динамика на движение на населението."
Равносметката
Идеята за съкращенията, за които отговаря в правителството Томислав Дончев, е от есента на миналата година, но на първото заседание на кабинета за тази година, на 2 януари, премиерът Борисов призови министрите да представят своите предложения за съкращения на служителите, а онези, които не ги представят ще бъдат наказани. Тогава Борисов не посочи най-тежката мярка, на на заседанието през есента на миналата година, когато Томислав Дончев разясняваше целта на съкращенията, Борисов каза, че онези министри, които не представят списъка за съкращаване, може да се разделят с постовете си.
Днес в интервюто си за БНР Дончев уточни, че първите резултати от анализите ще са готови март - април, а предприетите действия за съкращенията нямат връзка с предстоящите избори за Европейски парламент и местна власт.
Вижте още: Правителството повиши с 10% заплатите на държавните служители
Ако приемем, че за съкратените 1600 служители са планирани средни брутни заплати от 900 лева, според последните данни на НСИ за заплащането на работещите административни и спомагателни дейности, държавата ще спестява на месец 1 440 000 лева, а на година - 17 280 000 лева! Не са малко, нали?
Още по темата:
Държавата осигурява работа и заплати за над 16 500 души през 2019 година
Има ли шанс провинцията да изпревари София по заплати
Раздадените бонуси в Агенцията по висванията били законни