Можете да благодарите за забавянето на инфлацията за ралито на фондовия пазар, след решението на Федералния резерв да е "търпелив" по отношение на лихвите. Всъщност, забавянето на инфлацията е основната причина за това Джером Пауъл да смекчи тона си, заедно с критиките на президента Тръмп, разбира се.
Централната банка на САЩ смекчи тона си по отношение на лихвите, само месец, след като повиши лихвените проценти поради нарастващите тревоги за заплаха от рецесия.
Това, което даде на Фед възможност за промяна на политиката си обаче, беше спадът на инфлацията към края на миналата година, който сега изглежда да продължи и през 2019 година.
Тази седмица вероятно ще донесе повече доказателства за това, в очакване на данните за ръста на потребителските цени в САЩ, които ще бъдат оповестени във вторник. Инфлацията през януари, се очаква да се е забавила до най-слабото си ниво от лятото на 2016-та година.
Ръстът на потребителските цени за последните 12 месеца, приключи през декември, когато се забави до 1.9%, спрямо седемгодишния си максимум от 2.9% в началото на миналото лято. Той се очаква да падне под 1.5% през януари.
Главният източник за спад в инфлацията е по-ниската цени на петрола, но това не е единствения проблем. Разходите за медицинска помощ в САЩ са се повишили през последните две години с най-бавни темпове от 50-те години на ХХ в., а наемите започнаха да се понижават.
Повишаването на наемите също изигра голяма роля в ръста на инфлацията през миналата година.
Междувременно световната икономика се забавя и това влияе негативно върху цените на много от стоките на международните пазари, като на базовите метали и пшеницата. Когато към това се прибавят и европейските проблеми, свързани с Brexit и бюджета в Италия и картинката за цените на потребителските стоки се влошава.
„Пробив на инфлацията в САЩ нагоре изглежда невероятен", според главния икономист на Oxford Economics - Грегъри Дако.
Федералният резерв очевидно не смята, че инфлацията е голяма заплаха. Председателят Джером Пауъл заяви, че след като централната банка е приела най-новите си си пригнози, тя е приела изчаквателна позиция.
"Данните за инфлацията са заглушени, а скорошният спад на цените на петрола вероятно ще доведат до още по-ниска инфлация още през следващите месеци", каза Пауъл.
Стив Блиц, старши икономист в TS Lombard, смята, че Фед иска да заеме предпазлива позиция, за да избегне всичко, което подкопава щатската икономика. Спадът на фондовия пазар през декември и по-сериозното ограничаване на кредитирането, сериозно уплаши резерва, смятат още пазарни наблюдатели.
"За Фед инфлацията не е проблем за 2019 г.", каза още Блиц.
Единственият признак за притеснение за Уолстрийт и Фед е ръста в заплатите и рекордно ниската безработица.
Ежегодното заплащане се покачва с 3% и нагоре. Някои икономисти прогнозират, че растежът на заплатите скоро ще достигне 4% поради тесния пазар на труда и увеличаващия се недостиг на квалифицирана работна ръка, която принуждава компаниите да предлагат по-добро заплащане.
Ако цената на труда продължава да се увеличава, компаниите могат да се опитат да повишат цените на произвежданите от тях стоки и услуги и по този начин да инициират инфлация в цялата икономика.
Според други експерти обаче, ситуацията трудно би излязла от контрол. Защото цените попадат под жестока конкуренция в международен план, която ги държи под контрол. В допълнение, потребителите непрестанно търсят най-добрите сделки онлайн, а компаниите се опитват да намалят разходите с автоматизация и роботи.
Още по темата:
Ще запази ли Фед лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Централните банки готови да последват Фед?
Рей Далио - гответе се за криза следващите 1-2 години