Снимка: iStock
Федералният резерв на САЩ (Фед) изрази тревога за нарастващите кредитни рискове свързани с компании с лош кредитен рейтинг. Същото направиха още Международният валутен фонд, Standard & Poor's, Fitch Ratings и американският сенатор Елизабет Уорън от Масачузетс, водещ кандидат на демократите.
Как стоят нещата на Уолстрийт? Ръководителите на големите банки, включително JPMorgan Chase & Co. и гигантът в управлението на активи - Blackstone Group LP заявиха, че това не е техен проблем.
"Някой ще пострада", заяви Джейми Даймън, главен изпълнителен директор на JPMorgan, във връзка с облигациите с най-нисък кредитен рейтинг, известни още като "боклучави облигации". "Това обаче не е наша грижа", допълни още Даймън.
Кредитите в САЩ за компании влизащи в категорията "боклучави" са нараснали с 15% през изминалата година до рекордните 1.3 трилиона долара, съобщи Fitch в специален доклад през тази седмица.
На 25 януари банковите регулатори предупредиха в доклад, че застрахователните стандарти за кредитите се влошават, като следствие на "отслабените структури на транзакциите" повече кредитополучатели се квалифицират въз основа на прогнозираните приходи или "очакваните икономии на разходи", вместо сегашното им ниво на приходи.
Нарастването се подхранва от стремежа на инвеститорите към високодоходни активи, което често се случва в исторически план, когато безработицата е ниска и икономиката расте.
Интересът към нездравословните корпоративните кредити се вписват в сметката, тъй като лихвените плащания обикновено са обвързани с променливи лихви, а облигациите, от друга страна, често идват с фиксирани купонни плащания.
Нежеланите заеми са известни като "ливъридж", тъй като позволяват на кредитополучателите да се възползват от възвращаемостта, която биха получили от инвестиция без никакъв дълг. Аналогията е с лост, който се използва за повдигане на тежко тегло, с малка сила, приложена в другия край.
В миналото кредитите обикновено се разпределяха между банките в световен мащаб. Променящата се динамика на пазара и по-строгите регламенти за финансовата индустрия от ипотечната криза от 2008 г. накараха банките все повече да продават заемите на инвестиционните посредници, които на свой ред "пакетират" различни дългови продукти с висок доход и продават на своите клиенти.
Ръководителите на Bank of America Corp. (BAC - Get Report), вторият най-голям кредитор в САЩ, разкриха миналия месец, че банката прави около 1 млрд. долара годишно от приходи от различни дейности, свързани с "боклучави" кредити, или около 1% от общи приходи. Но те твърдят, че рисковете се предават като "горещ картоф". И това би следвало да е притеснително.
Та какъв е проблемът? Налице са притеснения, че компаниите натоварени с ненужни кредити няма да могат да си позволят плащането на дълга, ако лихвените проценти се повишат - особено ако такова събитие съвпада с икономически спад, който вреди на продажбите им.
Ако това се случи, инвестиционните фирми ще се опитат масово да продадат държаните подобни активите и ще наводнят пазара, което би довело до сериозно понижение в цените на тези дългови книжа.
Загубите могат да се увеличат за големите пенсионни фондове, които инвестират пари от името на пенсионери, често с финансови гаранции от федералните и щатските правителства.
Банките, които продължават да поемат много от заемите, биха могли да се затруднят с тях, ако пазарите замръзнат, и евентуално се сблъскат с големи глоби от регулаторните органи или съдебни дела от страна на инвеститорите, които се опитват да възстановят загубите си.
През октомври Банката на Англия отбеляза, че кредитните пазари носят белезите на лудостта на ипотечните кредити в годините преди финансовата криза от 2008 г.
И все пак не търсите неприятности за пазара, според Goldman Sachs Group Inc., водеща инвестиционна банка и търговец с продукти на паричните пазари. През 2007 г. Goldman участва в изкупуването на 45 милиарда долара дълг на електрическа компания в Тексас, по това време най-голямата сделка, финансирана с кредити с ливъридж; дружеството обяви фалит през 2014 г.
"Ако погледнете по-широко на нашата експозиция към риск по отношение на кредитирането на ливъридж и други подобни продукти, то те остават с малко относително тегло в портфейла ни", коментира Стивън Шер, ръководител на звеното за търговия с инструменти с фиксиран доход.
Blackstone, най-голямата публично търгувана частна инвестиционна компания, се възползва от нарастващата популярност на заемите, като разчита на пазара да финансира покупките на частни компании и през последните години изкупува високодоходните активи за инвестиционни фондове.
С нарастването на икономиката и стабилността на лихвените проценти, досега всичко е наред, според Blackstone. Това е въпреки паниката на пазара на високодоходни облигации през декември. Цените им се възстановиха през януари, след ръста на фондовите пазари и връщането към риск за инвеститорите.
Още по темата:
Следващата дългова криза стартира от Китай?
Държавният дълг на САЩ достигна до нов рекорд
САЩ може да не разполага с инструменти да се бори със следващата дългова криза