Снимка: iStock
Развиващите се пазари, като Виетнам и Индонезия „ще се превърнат в глобален фактор за растеж през следващите 10 години“, според Таймур Хиат, главен оперативен директор на PGIM, цитиран от Yahoo Finance.
Инвестиционната компания MSCI, известна с индекса си на развиващите се пазари, класифицира 24 страни като развиващи се пазари. Някои от включените в индекса страни са Бразилия, Чили, Китай, Колумбия, Чехия, Египет и Гърция.
При класифициране на пазарите в световен мащаб индексът EEM разглежда общото икономическо развитие на страната, доколко достъпни са финансовите пазари за чуждестранните инвеститори, както и размера и ликвидността им.
С изключение на Китай, Хиат смята, че нововъзникващите пазари „са устойчиви на геополитическия шум“, идващ от държави от групата на Г-8, като САЩ, Германия, Русия и Япония.
„Налице е сериозна търговия между развиващите се икономики в момента. Тя заема около 30% от световната търговия в момента", коментира Хиат. „Има силна средна класа, която се издига в страни като Виетнам и Индия и някои африкански икономики, които няма да бъдат засегнати от геополитически конфликти и търговски войни по пътя си през следващите 20, 30 години".
Експертът посочва към 2008-ма година, като към един чудесен пример за "ограничаване на пазарната зараза", когато най-засегнати бяха развитите икономики, а повечето нововъзникващи се пазари се справяха доста добре.
„Мислим, че ерата, когато трябваше да мислите дали да включите нововъзникващите пазари, като малка част от портфейла си, е напълно отминала. Тези пазари, трябва да са основна част от вашите портфейли. И ако търсите растеж от над 1-2%, то той няма да дойде от икономиките на развитите страни, като САЩ и Европа, в дългосрочен план - а от нововъзникващите пазари", допълни още Хиат.
И макар развиващите се пазарни икономики са имат възможности за растеж, които може и да не са налични в по-развитите икономики, инвеститорите трябва да обмислят и рисковете свързани с тях.
"Като най-голям риск се очертават търговските войни и това, че те са технологични. Мисля, че много от търговските дискусии наистина са троянски кон за онова, което наистина е битка по отношение на правата върху интелектуалната собственост, кражбите на технологии и връзката между Китай и някои от големите технологични компании. Така че ясно е, че Китай забавя темпото, рискът от технологична атака е нещо, което бих казал, че за Китай е особено важно. И когато Китай се забави, останалата част от света ще види отрицателно въздействие от това.", смята още пазарният наблюдател.
Миналия месец Китай отчете ръст от 6.6% за 2018 г., което бе най-слабото му представяне от почти 30 години. Резултатът става реалност в момент, когато Китай се бори да контролира дълга си и да договори търговско споразумение със САЩ.
Още по темата:
Кризата на развиващите се пазари заплашва петрола