Снимка: flickr
Всяка година, след като Националният статистически институт (НСИ) обяви базовите окончателни данни за възнагражденията за предходната година, се променят заплатите на висшите държавни служители, вкл. и на изборните длъжности, като депутати, министри, премиер и президент. Затова и обявените в сряда данни на националната статистика предизвикаха основателно любопитство.
За първи път през четвъртото тримесечие на 2018 г. средната работна заплата превиши 1200 лева, като за декември статистиката отчете средномесечно възнаграждение от 1205 лева, което е с около 7.5% повече спрямо същия период на 2017 година. Това каза в сутрешния блок на bTV социалният министър Бисер Петков, поканен да коментира политиката по доходите на управляващите.
По неговите думи в края на годината обикновено заплатите нарастват ,тъй като в много сектори работодателите дават годишни бонуси. „Имало и случаи, в които заплатите се намаляват, тъй като на база сезонните статистически компоненти, които се понижават, следва и намаляване на заплатите на държавните служители", подчерта министър Петков.
Вижте още: Близо 5% ръст на средната работна заплата в края на 2018 г., отчита НСИ
Със средната заплата се спекулира много, защото средното трудово възнаграждение, което обявява НСИ не е масовата заплата за хората. По този повод социалният министър каза, че във всяка една средна стойност на практика се включват всички компоненти - от най-ниските до най-високите. „Искам да посоча и сектори където се получават заплати много над средната - това са ИТ сектора, телекомуникациите. Там средната месечна работна заплата достига и 3000 лева. Разбира се, има и сектори като хотелиерство и туризъм, където заплатите са ниски", обясни Бисер Петков.
Как се променят заплатите на законодателната и изпълнителната власт в България
Средното увеличение е 7.5%, какъвто е и средният ръст на възнагражденията в края на 2018 година спрямо същия период на 2017 година.
Като член на правителството, нормално е социалният министър да защитава политиката на изпълнителната власт в областта на доходите: „Искам да подчертая, че нарастването на доходите е постоянно и това е политика на правителството. То използва като инструмент нарастването на минималната работна заплата, въз основа на коята се определят и други допълнителни помощи", подчерта Бисер Петков.
Разчетите на ръководеното от него ведомства показват, че 20 милиона лева повече са раздадени като финансова подкрепа на хората с трайни увреждания само през февруари благодарение на новите правила за отпускане на помощите. Изплащането вече започна от 12-ти февруари.
Според данни на Агенцията за социално подпомагане над 575 000 души са получили помощи за януари, 78 000 за първи път са включени в получаването на социални помощи от държавата, 400 хиляди вече взимат по-висока сума от преди.
Как реагира бизнесът
Бизнесът също следва политика на постоянно увеличаване на трудовото възнаграждение, а за 2019 година дори обяви за двуцифрен ръст. „Това показва, че цената на труда расте и бизнесът се съобразява с това в условия на недостиг не само на квалифицирана, но и на всякаква работна ръка", посочи социалният министър.
По принцип бизнесът е приспособим към пазара и предлага различни видове заплащане, вкл. почасово и за реализацията на конкретен проект, където възнагражденията са много високи, но за определен период от време, докато се реализира проектът. Времето за изпълнение е различно - може да е за два-три месеца, но е възможно работата да бъде свършена и за седмица.
На въпрос: Не е ли предизборен ход увеличението на работните заплати на държавните служители?, Бисер Петков отговори: „Не мисля, че обещанията за ръст на заплатите с 10% през следващата година е предизборно, то е закономерно. В България доходите на работещите нарастват. За първи път през декември средната работна заплата минава 1205 лв., а средно-месечната е над 1700 лв., отбеляза още той и допълни: „От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 5,7 %, а таванът ще стана 1200 лв."
Голяма разлика по области
И въпреки че има постоянно нарастване на доходите, то не е равномерно по области. Пак според данни на НСИ за третото тримесечие на 2018 година, заплатите в София са с 66% по-високи от тези в останалите области на страната. В столицата средното възнаграждение е 1513 лв., което е с около 380 лв. повече от средната заплата в страната.
Ако от данните на НСИ се извадят възнагражденията в столицата и София-област, тогава средната заплата за останалата част от страната ще бъде около 910 лв.
Само в осем области на страната заплатите са над 1000 лв., сочат още данните на НСИ, с което се потвърждава оценката на много икономисти за задълбочаване на социалното неравенство. Веднага след София и София-област или на трето място със средна заплата от 1146 лв. са заетите в Стара Загора.
Четвъртото място статистиката отрежда на Враца, където средното възнаграждение е 1089 лв. Следват Варна, Разград, Пловдив и Габрово. И в четирите града за пръв път средната заплата превишава 1000 лв. При всички останали 18 области средната заплата е под 1000 лева, като най-ниски са в Благоевград (747 лв.), Видин (763 лв.) и Силистра (799 лв.).
Ръст на заплащането за социалните услуги
В защита на правителствената политика за нарастване на доходите, Бисер Петков каза, че заплащането на социалните услуги постоянно нараства, и даде конкретен пример: „За тази година в държавния бюджет има 260 млн. лева, с които ще бъдат финансирани социалните услуги, които общините осигуряват. За следващата година, тъй като започна процеса на планиране, ще заложим ново увеличение за ръст от порядъка на 15%."
По думите му активно се работи по плана за хората с увреждания, от началото на април ще започне оценката. "Първата мярка от новоприетия закон за хората с увреждания е изплащането на новата месечна финансова подкрепа от 12 февруари" каза Петков. Според данни на Агенцията за социално подпомагане над 575 хил. души са получили помощи през януари. Засега не се предвижда промяна в заплащането на нощния труд, който не е регламентиран в закона, а с подзаконов акт, стана ясно от изявлението на социалния министър.