Инвеститорите, които продават еврото, пренебрегват колко евтина е единната валута, смятат анализатори на MUFG.
Еврото се търгува близо до най-слабите си нива за три месеца, след като Италия навлиза в рецесия, а Германия - е на ръба на такава.
Все пак, валутата е най-подценена сред групата на валутите на 10-те най-развити индустриални страни в света, на база паритета на покупателната способност на ОИСР.
Федералният резерв на САЩ може да окаже въздействие върху нивата на търговия на долара, спрямо еврото, когато протоколът от последното му заседание бъде изнесен в сряда. А само ден по-късно, това ще се случи и за срещата на ЕЦБ, на която Марио Драги заяви, че рисковете за еврозоната и ръста на икономиката на Европа, са по-скоро надолу.
Европейската централна банка може само да потвърди и без това несигурните си перспективи, когато президентът Марио Драги говори в петък, което би могло да изглади баланса в полза на еврото, смятат още пазарни наблюдатели.
"Еврото е относително подценено спрямо долара при тези нива", казва Фриц Луу, анализатор в MUFG. "До известна степен това се основава на скорошната слабост на еврозоната и въпреки промяната в хода на политиката на Фед по отношение на политиката на повишение на лихвите - към по-голямо търпение", коментира още експертът.
Пауза в цикъла на ФЕД, по-скоро би било по-драматична промяна, в сравнение с мнението на ЕЦБ, което просто потвърди и без това наличните страхове на пазара, смята още Луу.
Еврото се търгува в късния следобед при нива от 1.1310, или на по-малко от 1% от най-ниското му ниво при 1.1216 от ноември. Според прогнозите на MUFG единната валута ще поскъпне до 1.1700 спрямо зелените пари през второто тримесечие и до 1.1900 през третото.
Какви са перспективите пред единната валута
Еврото отпразнува 20-ия си рожден ден, а това е свързано и с много промени в региона. Жан Клод Юнкер ще се оттегли от длъжност като председател на Европейската комисия и Марио Драги ще напусне поста си на председател на Европейската централна банка.
Двамата осигуряваха до сега стабилно лидерство в еврозоната, през последните няколко години, изпълнени с политически и икономически препятствия.
Изминалата година беше трудна, тъй като във Франция, Испания и Италия ескалираха икономически и политически кризи. Въпреки това 2019 г. следва да бъде много по-добра година за растеж, в среда на ниски лихвени проценти, слаба валута и ниски цени на петрола, които осигуряват така необходимия тласък за икономиката.
Председателят на ЕЦБ Драги може също да повиши лихвените проценти като последно сбогом, преди да се оттегли през октомври. Перспективата за по-силен растеж и затягане на паричните средства означава, че можем да видим еврото да се върне обратно до 1.17 спрямо долара, до края на 2019 година.
Още по темата:
Какво да очакваме от водещите централни банки през 2019-та година?
Какво ще се случва с основните валути през 2019-та година?
Йелън: Можем да сме видели последното повишение на лихвите от Фед