Снимка: iStock
Твърде дългото поддържане на отрицателни лихвени проценти в еврозоната, от страна на Европейската централна банка, може да е опасно за икономиката, според Франсоа Вилерой де Галхау.
Управителят на френската централна банка заяви, че отрицателните лихвени проценти могат да оказват негативно влияние върху печалбите на банките, тъй като не могат да бъдат прехвърлени на домакинствата и малките предприятия, с „възможни неблагоприятни последици за гладкото предаване на паричната политика“.
"Ако трябва да използваме отрицателни лихвени проценти за по-дълъг период от очакваното, трябва да проучим прагматично как да смекчим възможните неблагоприятни ефекти върху банковата система и прехода към нормализиране на паричната политика", заяви Вилерой в интервю за португалския седмичник Expresso.
Коментарите на банкера, следват призивите на някои икономисти към ЕЦБ да премахне това, което ефективно се явява, като данък върху печалбите на банките - отрицателните лихви. Нормализирането на печалбите на банките, може да е един от начините да се отговори на задълбочаващото се икономическо забавяне в еврозоната.
Следващата среща на ЕЦБ ще е на 7-ми март, от която се очаква повече яснота относно бъдещата политика на финансовата институция. Това, което всички ще искат да чуят е - кога банката ще започне да нормализира лихвената си политика и ще видим ли първо повишение на лихвите през тази година.
На този етап, очакванията на пазара са за едно, или нито едно повишение на лихвите от ЕЦБ, в среда на забавяне на ръста на еврозоната и особено по направление на водещата европейска икономика - немската. Дори и да видим повишение на лихвите обаче, експертите не очакват това да се случи преди есента.
Понастоящем депозитната ставка на ЕЦБ е минус 0.4%, а политиците са поели ангажимент да запазят ниски разходи по заеми поне през лятото. Голяма част от инвеститорите не очакват увеличение до средата на 2020 година.
Вилерой, който се смята за един от кандидатите с най-голям шанс да наследи Марио Драги на поста ръководител на ЕЦБ през ноември, каза, че нормализирането на паричната политика все още е "желателно", тъй като сегашното забавяне се дължи главно на временни фактори, които трябва да избледняват с течение на годината.
Отрицателните лихви и тяхното въздействие
Първо какво са отрицателни лихви? Това е странната ситуация, при която плащате на някой, за да държите средствата си при него. Доста нелогично нали... И все пак, поддържайки отрицателни лихви, европейската централна банка, на практика таксува търговските банки, за да държат средствата си на съхранение при нея. И това, като цяло е много негативно за търговските банки, защото се отразява на рентабилността им и изобщо като цяло разклаща цялата финансова система.
Отрицателните лихви въздействат основно на лихвите по депозитите. Те са рекордно ниски. Например, най-високите лихви по депозити у нас, давани от родните финансови институции са при нива от около 0.8-0.9% на година.
Или при депозит от 1000 лева, депозантът ще получи сумата от 1008 лева след година. Големият проблем е, че инфлацията (повишението в потребителските цени) ще е изяла тези 8 лева. Защото инфлацията в България, клони към 3% на годишна база.
За ефекта на инфлацията си помислете само за следното – при инфлация от 3%, покупателната сила на Вашите спестявания ще намалеят наполовина. И макар при един процент лихва по депозитите, да загубят по-малко, факт е че вместо спестяванията Ви да растат, те ще намаляват.
Иначе предназначението на отрицателните лихви е да стимулират спестителите да разходват своите спестявания и да ги инвестират в реалната икономика. Така да се ускори ръста.
Какво се оказва обаче – до голяма степен провал на първоначалните цели…
Около 69% от европейците държат своите спестявания в банкови сметки, според проучване на European Consumer Payment Report, направено сред 21 000 души в 21 европейски страни.
Проучването сочи още, че едва 26% от европейците предпочитат да държат свободните си средства в кеш, а 16% ги държат в акции. Само 14% пък се обръщат към услугите на инвестиционни фондове. Едва 8% от европейците инвестират свободните си средства в имоти, а други 8% в облигации.
В Дания и Швеция, където централните банки поддържаха отрицателен лихвен процент, около 80% от спестителите държат средствата си в банкови сметки. Над 80% е цифрата още в страни като Франция, Великобритания и Холандия.
Още по темата:
Закъснява ли ЕЦБ с повишението на отрицателните лихви?
Мохамед Ел-Ериан - ЕЦБ може да избърза с повишението на лихвите