На инвеститорите им беше много трудно да гледат пресконференцията на ЕЦБ вчера и да не се депресират от изказването на Марио Драги. В него, ръководителят на финансовата институция на практика призна, че политиците не са в състояние да обърнат бързото отслабване на световната икономика.
Драги каза, че икономиката на еврозоната ще се разшири само с 1.1% тази година, което е забавяне с 0.6 процентни пункта спрямо прогнозите и то само преди три месеца. Той също така обеща пакет от нови кредити за банките, допълнителни стимули, които трябваше да успокоят пазара.
Вместо това обаче, акциите поевтиняха и то не само в Европа. Индексът следящ представянето на всички борсови индекси по света - MSCI All-Country World се понижи в един момент с 1.18%, или най-много от повече от два месеца.
Европейските банкови акции, които трябваше да се възползват най-много от обещанието на ЕЦБ за нови фондове, регистрираха загуби от над 2%. С това индексът следящ представянето на финансовите институции в широкия STOXX Europe 600, загуби около 40% от края на 2009-та година насам.
Все повече стават инвеститорите, които са на мнение, че не може да има силна икономика без здравословна икономика. Повечето от мерките за стимулиране на ЕЦБ обаче, през последните години, са насочени към повишаване на инфлацията, която не работи.
„Важно е да интерпретираме това, което ЕЦБ прави, като нещо, което едва ли ще работи", пише в съобщение към клиентите си, главният инвестиционен директор на Bleakley Financial Group - Питър Буквар. "Това е всъщност е дори неправилна политика, защото те вредят на способността на банковата система, която е жизнена за всяка икономика, да генерира доходи" смята още експертът.
Проблемите, пред които е изправена еврозоната, не са изолирани. Федералният резерв на САЩ, Банката на Канада и централната банка на Австралия са сред централните банки, които през последните седмици предприеха преобладаващ обрат в политиките си, като доказателство за формиране на синхронизирано забавяне.
Не е окуражаващо, че световната икономика все още се бори със забавянето, десетилетие след най-тежката финансова криза след Голямата депресия. И това е, след като централните банки насочиха трилиони долари във финансовата система. През февруари колективните баланси на Фед, ЕЦБ, Банката на Япония и Банката на Англия възлизат на 36.3% от общия БВП на техните страни, което е ръст от около 10% през 2008 година.
Доходността на по-голямата част от всички големи държавни дългови книжа падна в четвъртък. Тези на 10-годишните германски облигации се понижи до 0.067%, най-ниската от 2016 г. С държавни ценни книжа от около 9 трилиона долара, които плащат отрицателна доходност, световният пазар на държавен дълг е наречен най-големият балон в историята.
Работата е там, че хората и експертите очакваха балонът да се пръсне от няколко години и това не се случва. Въпреки периодите на слабост, пазарът на облигации показа изключителна устойчивост. Начинът, по който централните банкери говорят тези дни, е малко вероятно да промени този факт.
Федералният резерв на САЩ намекна, че ще престане да намалява счетоводния си баланс през тази година, което ще облекчи всеки натиск върху държавните ценни книжа.
За да се разбере колко важни са ниските лихви за световните пазари, припомнете си само как сриват на фондовите пазари от декември на миналата година бе предизвикан от повишението в доходността на облигациите. Това накара ръководителите на централните банки и особено Фед, да осъзнаят, че икономиката и пазарът са твърде крехки, за да се справят с повишението в доходността на облигациите.
И както посочват анализаторите на GMPS в Richardson, тазгодишното възстановяване на акциите дойде след понижаване на доходността на облигациите.
Експертите са притеснени и от факта, че действията на Драги, могат и да са изпреварващи и да оставят ЕЦБ на практика без никакви инструменти за борба при следващи икономически трудности.
„Манията на Драги за генериране на по-висока инфлация и политиката на облекчено финансиране, която той провежда, за да стигне до тази инфлация, оставя ЕЦБ без никакви ефективни инструменти за справяне с всякакви икономически предизвикателства в бъдеще“, добави Буквар в една от своите бележки. Това прави слабото евро единствената жизненоспособна възможност за стимулиране на икономиката. Но обратната страна на по-слабото евро - е по-силният долар, което изобщо няма да се хареса на президента Доналд Тръмп, смята още експертът.
Още по темата:
ЕЦБ запазва лихвите, предлага нови стимули
Водещите централни банки по света готови да последват Фед?