Има стотици велики книги за инвестиране и финансове сайтове и блогове. Много от тях са полезни за четене, много от тях не са и много от тях са меко казано "рискови схеми", в най-добрия случай.
Може в известна степен да се обобщи, че всичко, което си струва да научиш за инвестирането е казано и направено не от кой да е, а от един от най-великите инвеститори на всички времена - Уорън Бъфет. В една колонка в изданието The Washington Post, Том Хийт подбира всичко най-важно от гениалния Уорън Бъфет, което инвеститорите могат да научат по лесния начин.
В колонката Хийт излага прости факти за дългосрочното инвестиране, както обяснява Уорън Бъфет в последното си писмо до акционерите.
В писмото Бъфет дава неопровержимо основание за това, което той нарича "американския начин", простата идея, че инвеститорите всъщност не купуват акции на компании, когато инвестират, а си купуват идея: американският просперитет - и растежът на американското богатство - се движат от нашата отдаденост към американската идея.
По време на около три човешки живота, твърди Бъфет, Съединените щати нараснаха от четири милиона души до най-мощната нация на земята. Този неумолим възход бе прекъснат от революция, гражданска война, Голямата депресия и две световни войни, но американската идея продължава да съществува.
"Оставяйки настрана родените песимисти, американците вярваха, че техните деца и поколения ще живеят далеч по-добре, отколкото самите те са го правили", пише Бъфет. „Американците осъзнаваха, разбира се, че пътят пред нас няма да бъде плавен. Никога не е било така."
Ръстът на икономиката от 1942-ра година, когато Бъфет прави първата си инвестиция, е "спиращ дъха", коментира още гениалният инвеститор.
Първата инвестиция на Бъфет е била в размер на 114.75 долара в акциите на избрана от него компания. Ако същата сума обаче, е била насочена към широкия щатски индекс S&P 500, то тя би се превърнала в 606 811 долара до края на януари на тази година (разбира се, индексните фондове се появяват много по-късно).
Един милион долара, в необлагаема инвестиция, като например дарение от колежа, би нараснала до 5.3 милиарда долара, коментира още Бъфет, което е печалба от 5 288 долара за 1.
"Със сигурност може би си мислите, че някой там, някакъв изключителен мениджър, система, или машина "знаят по-добре" и ще сгрешите", продължава Бъфет.
"Позволете ми да добавя едно допълнително изчисление, което според мен ще ви шокира", пише още Бъфет.
„Ако тази хипотетична институция е изплащала само 1% от активите си годишно на инвестиционни мениджъри и консултанти, печалбата му би била намаляла наполовина до 2.65 милиарда долара. Това се случва за 77 години, при средна годишна възвръщаемост от 11.8%.
Както казва Хийт, точно тази неуместна вяра в подбора на акции, на практика води до разочарование за много от нас, когато става въпрос за инвестиране.
"Инвестирането трябва да запазва нещата прости. Насочете средствата си към евтин индексен фонд, който отразява американската икономика и оставете американската идея да върши своята работа", допълва още Хийт.
Пазарните кризи са неизбежни, припомня Бъфет, давайки за пример собствения си инвестиционен фонд: "Самият Berkshire дава някои ярки примери за това как цената на акциите може да се движи от случайни фактори в краткосрочен план, което да замъглява дългосрочните й перспективи. През последните 53 години ние изградихме стойност, чрез реинвестиране на печалбите и с магията на сложната лихва. И макар от година на година да имахме непрестанен прогрес, на практика акциите на Berkshire претърпяха четири наистина големи спадове", коментира Бъфет.
За периода между септември 2008 и март 2009 година акциите на Berkshire спаднаха с 50.7%.
Значителни отклонения са се случвали преди и ще се случват отново, каза още Бъфет: "Никой не може да ви каже кога ще се случи това. Светлината може по всяко време да премине от зелено към червено, без да спира на жълто."
Вместо да гледате внимателно пазара и да се паникьосвате, поддържайте стратегията си на ниво. Пазарните кризи "предлагат необичайни възможности на тези, които не са затруднени от дълга", припомня още Бъфет, което според него води до друг важен инвестиционен урок: "Никога не заемайте пари, за да купите акции."
"Няма прост начин, за да може да се каже колко точно могат да паднат акциите в краткосрочен план", твърди още "Оракулът от Омаха". "Дори ако вашите заеми са малки и вашите позиции не са непосредствено застрашени от загубите на пазара, умът ви може да стане тромав и зависим от страховитите заглавия в медиите. А един натоварен ум няма да вземе добри решения.", смята Бъфет.
Бъфет съветва инвеститорите във времена на трудности, каквито ще има неизменно по пътя, да се обръщат към следните стихове:
If you can keep your head when all about you are losing theirs ...
If you can wait and not be tired by waiting ...
If you can think – and not make thoughts your aim ...
If you can trust yourself when all men doubt you ...
Yours is the Earth and everything that's in it.
И на български:
Ако можете да запазите главата си, когато всички губят своята ...
Ако можете да чакате и да не се уморявате от чакането ...
Ако можете да мислите - а не да правите мислите си цел ...
Ако можете да се доверите на себе си, когато всички хора се съмняват във Вас ...
Ваша ще е Земята и всичко, което е на нея.
Още по темата:
Европеец измести Бъфет, като най-богатия човек в света
Защо Уорън Бъфет най-вероятно купува акции на Apple?
В кои компании от Sofix би инвестирал Уорън Бъфет?