Снимка: iStock
Теодор Минчев
Все още хората живеят със спомена за голямата финансова криза от 2008-ма година. И макар световният дълг да е нараснал с 50%, някои анализатори смятат, че следващата дългова криза, може и да не е чак толкова лоша колкото предходната.
Неотдавнашен доклад на водещата агенция за кредитен рейтинг Standard & Poor's (S&P) вижда повишени рискове, но изводът от доклада е, че страховете може и да са преувеличени.
„Глобалният дълг днес е по-висок и по-рисков, отколкото преди десетилетие, като домакинствата, корпорациите и правителствата увеличават задлъжнялостта си. Въпреки че нова дългова криза може и да е неизбежна, ние не вярваме, че тя ще бъде толкова лоша, колкото глобалната финансова криза от 2008-ма година", смята Тери Чан, кредитен анализатор в S&P Global Ratings, цитиран от CNBC.
Чан посочва четири основни причини, поради които не очаква толкова дълбока и опустошителна последваща дългова криза.
Текущият дълг нараства главно от правителствени заеми
Високо доверие на инвеститорите в дългове в твърди валути от развитите страни, доеведе до повишение на държавния дълг. Иначе, домакинствата на САЩ са много по-разумни, като повишават дълга си само със 7% през последните 10 години. Високото ниво на вътрешно финансиране ограничава световния риск от китайския корпоративен дълг.
Значимостта за инвеститорите
Общият световен дълг достигна 178 трилиона долара през юни 2018 г., включително заеми от правителства, корпорации и домакинства, съобщава S&P. Това представлява увеличение с 50% спрямо цифрата преди 10 години, през юни 2008 г.
Въпреки това, дългът като процент от световния БВП се е покачил от 203% на 231%, което означава, че общото съотношение на ливъридж за световната икономика е нараснало с едва 15 процентни пункта.
Световният държавен дълг е 62.4 трилиона долара през юни 2018 г., със 77% повече отпреди 10 години. САЩ са начело на класацията с 19.5 трилиона, което е със 117% повече.
„Въпреки по-високия ливъридж, рискът от повсеместен пренос на кризата се смекчава от високото доверие на инвеститорите в дълговете в твърди валути.", се казва още в доклада на рейтинговата агенция.
Ограниченост на ръста на дълга
Нефинансовият корпоративен дълг е имал експлозивен растеж в Китай, като се е увеличил повече от пет пъти през последните 10 години, от 4.0 трилиона долара до 20.3 трилиона долара. Китай понастоящем съставлява 29% от световния нефинансов корпоративен дълг и е допринесъл за 68% от световното увеличение през последното десетилетие.
Недвусмислено положителна е тенденцията при дълга на домакинствата в САЩ и еврозоната, които съответно се повишават едва със 7% и се понижава с 2% през последното десетилетие в еврозоната.
В Китай обаче дългът на домакинствата нарасна от 0.8 трилиона долара до 6.6 трилиона долара, което е увеличение от 716% и представлява 72% от глобалното увеличение.
„Макар да вярваме, че рискът от разпространение е по-нисък, отколкото през 2008-2009 г., рисковете са повишени. Поради изключително ниските лихвени проценти през последното десетилетие миграцията на инвеститорите преминава в спекулативни и нетрадиционни продукти с фиксиран доход. Основен двигател на кризата от 2008—2009 г. беше сривът на сложни ценни книжа, известни като токсични активи" припомнят още от агенцията.
Какво предстои?
Дори и гледната точка на S&P да е вярна, а следващата финансова криза да не е толкова лоша, колкото последната, тя все още може да има сериозни последствия с широки въздействия върху инвеститорите.
Ето защо, логичен изглежда въпросът, ако очаквате дългова криза, вместо да се опитвате да прогнозирате колко сериозна ще е тя, просто да стоите встрани и в изчаквателна позиция.
В допълнение, трябва да припомним, че прогнозирането на дългови кризи, далеч не е проста наука, като много често се намесват и емоциите.
Само ще припомним, че и през 2008-ма година нещата изглеждаха спокойни и много експерти успокояваха пазарните участници, че няма да се случи нищо страшно. И тогава страшното се случи...
Да, вярно е също така, че 10 години по-късно пазарите са при нови рекорди и не само, че възстановиха всичко загубено, но дори наваксаха сериозно.
Една от причините, поради които последните 10 години бяха толкова объркващи, ако не и напълно разочароващи, е, че някои от икономическите принципи, залегнали в учебниците по финанси, просто доказаха, че са невалидни.
Например - очакванията, че усилията на Федералния резерв, следствие на намаляване на лихвените проценти близо до нулата, а след това и предприемането на безпрецедентни програми за обратно изкупуване на активи - със сигурност ще предизвикат инфлация. Това обаче не се случи.
Още по темата:
Пътят на следващата дългова криза