Искате ли да инвестирате по-добре на финансовите пазари? Това е реторичен въпрос... Ето обаче, как можете да подобрите представянето си, според експертите.
Промяна в текущата инвестиционна стратегия може да увеличи възвращаемостта на портфейла, независимо дали става дума за краткосрочни печалби в брокерска сметка, или дългосрочни печалби за пенсиониране.
Разбира се, преди да подходите към промяна на търговската си стратегия, първо вижте какви са резултатите от нея. Ако са над пазарните, то може и да не се налага да променяте нищо. Ако системно обаче, се представяте по-зле от пазарния бенчмарк, с който се сравнявате, то определено нещо "куца" и е време за промени.
Укрепването на възвръщаемостта на инвестициите може да бъде постигнато чрез насочване на вложения в стратегически сектор, избиране на широкодиверсифицирани инвестиционни схеми, прилагане на стратегията за доларово осредняване и пасивно инвестиране в няколко различни стратегии.
"В дългосрочен план увеличаването на доходността на портфейла е по-малко свързано с инвестиционния избор и повече с управлението на поведението на инвеститорите, за да се създадат благоприятни условия за успех", смята Кенън Карр, главен инвестиционен директор в инвестиционния фонд CornerCap Investment Counsel. Ето седем стратегии, които може да разгледате.
Сектори с наднормено теглоЕдин от начините, по който инвеститорите могат да увеличат възвращаемостта си, е да бъдат с наднормено тегло в сектор, който изглежда привлекателен, казва Рон Маккой, президент и главен изпълнителен директор на базирани във Флорида Freedom Capital Advisors.
Неговата фирма добавя към позициите си насочени към внедряването на 5G мобилни технологии, които включват имена като Nokia и Telefon Ericsson (ERIC). Има много компании, които ще участват във внедряването на 5G, а съвсем скоро стартира и индексен фонд насочен към сектора - Defiance Next Gen Connectivity ETF (FIVG).
"Като играете ETF като FIVG, можете да избегнете специфичните рискове, свързани с това да инвестирате в конкретни акции и да участвате в това, което изглежда като голяма промяна в технологиите през следващите няколко години", смята Маккой.
ЗлатоЗлатото е актив, използван от инвеститорите, като хеджиращ инструмент, който да ги предпазва от потенциални пазарни сривове. Цената на златото обикновено се определят от посоката на американския долар и опасенията за икономически спад.
Този благороден метал може да се използва и за добавяне на диверсификация, казва Кристофър Айрънс, основател на Quoth the Raven Research - компания за финансови проучвания във Филаделфия.
"Предпочитам да съм в стоки вместо в американски акции или облигации. Не вярвам ни най-малко, че Федералният резерв знае какво да прави", коментира експертът. Айрънс предпочита да притежава физическо злато, отколкото добиващи злато компании, или борсово търгувани индексни фондове.
Златото попада 10 пъти в челото по годишна доходност (първо, или второ място в света), като логично седем от тях са били по време на периода 2002-2011-та година, когато фондовите пазари преживяха две кризи. Първата - "пукането на интернет балона" през 2000-та година, а втората - финансовата криза от 2008-2009 година.
За сметка на рядкото си попадане в челото по доходност обаче, златото много по-често е слизало в дъното на класацията. По-точно, то е заемало последната, или предпоследната позиция сред активите в 12 от посочените 40 случая. Така че инвеститорите трябва да са много внимателни с инвестициите си в злато и да го ползват предимно, като хеджиращ инструмент.
Портфейл само от акцииИнвестициите само на фондовия пазар се възприемат от експертите като рискови, но този ход може да създаде по-голямо богатство в дългосрочен план. Историческите данни показват, че акциите са надминали облигациите, REIT-фондовете и паричните средства за дълги периоди от време.
Докато инвестирането на всички спестявания само и единствено в акции, може да повиши доходността, инвеститорите трябва да са наясно и с по-големите рискове и волатилност, с които подобен род инвестиция е свързана. Те не бива да насочват всичко към акции, ако не са готови да видят как в даден момент портфейла им може да е с 30% надолу.
Ако искате да се възползвате от стратегията само в акции, е добре да послушате съвета на гениалния Уорън Бъфет - а именно да инвестирате в нискоразходен индексен фонд, базиран на широк индекс!
Акции с дивидентиОсвен да инвестирате в акции, добре би било да инвестирате в акции на компании, изплащащи дивидент, а още по-добре в акции, за които се изплаща растящ дивидент - или така наречените "дивидентни аристократи". Няма значение, дали тези аристократи ще са щатски, японски, немски, или български.
Важни са няколко неща - да има ръст на дивидента през последните години, да има постоянство при изплащания дивидент и добра перспектива пред бизнеса на компанията и в бъдеще.
И това може да е правилната рецепта, за да изпреварите пазарното представяне. Една опция е да се насочете към индексен фонд, базиран на тези компании. Например индексът на дивидентните компании "аристократи" от S&P 500, се състои от 57-те компании в S&P 500, които са увеличили редовните си дивиденти за най-малко за 25 последователни години. Това е единственото изискване - няма значение колко е висок настоящият доход от дивидент на акциите.
Идеята е, че ръководните екипи, които продължават да възнаграждават акционерите, вероятно ще продължат да правят това и в бъдеще.
Стратегия на доларово, или левово осредняване
Тази стратегия е за диверсификация на инвестицията по време. А логиката - да не инвестирате целия си капитал във възможно най-лошия момент, което може да е пагубно за дългосрочната доходност на инвестицията Ви. Особено с пълна сила важи това за текущата ситуация на щатските пазари, където щатските индекси са близо до рекордни нива и може да отнеме години (тоест нулева доходност за инвеститорите), преди да видим пробив на тези нива.
Смисълът на стратегията се корени в това, че инвеститорите не влагат всичко наведнъж на пазара, а инвестират периодично определена сума пари. Те правят това дългосрочно и по този начин се „застраховат“ от това, че няма да уцелят възможно най-лошия момент за инвестиране на пазара. В допълнение с ползването на тази стратегия инвеститорите се доближават в по-голяма степен до дългосрочното представяне на пазара.
Може би най-важното преимущество „доларовото усредняване“ обаче е, че тя носи в инвеститорите спокойствие и ги предпазва от грешки свързани с емоции.
Например, ако сте инвестирали всичките си спестявания на пазара и той се придвижи с 10% в противоположната посока, много е възможно да не „издържите на гледката“ и да закриете позициите си. Това няма да се случи, ако сте инвестирали част от всичките си средства.
Когато следвате стратегията на „доларово усредняване“, е много възможно дори да се радвате в моменти на корекции, като ще ги приемате като добър момент за добавяне към позициите си. Или казано по друг начин, променя се начина на мислене на инвеститорите.
А трябва да отбележим, че в исторически план дългосрочните инвеститори винаги са печелили. Т.е., ако гледате на пазара с дългосрочен хоризонт, едва ли ще сбъркате (или поне шансовете за това са далеч по-малки).
Нека да илюстрираме това с един пример, свързан с широкия щатски индекс S&P 500. Той е барометър на световните финансови пазари с 50% от пазарната капитализация на всички компании в световен мащаб, което е достатъчно представително.
Ако сте уцелили една от най-лошите години да инвестирате в индекса, например 2008-ма, щели сте да изгубите половината си пари в даден момент. Ако инвертирате в най-хубавата година от всички, то най-вероятно сте можели да изкарате 40%.
Ако дръпнете периода от време на повече години, например 20 години, то вече започвате да мислите дългосрочно. Оказва се, че когато мислите дългосрочно, без значение кой момент ще хванете случайно, ще откриете, че най-лошите 20 години са носили възвращаемост от едва 0.5% всяка година.
Най-добрите 20 години, които, разбира се, едва ли ще имате късмет да уцелите, биха ви донесли средна годишна доходност от 18%. Сами си давате сметка, че при по-голям период, шансът да сбъркате е доста по-малък.
Малки суми за облигации
Докато акциите надминават облигациите за по-дълги периоди от време, малка експозиция към облигации, като например 10% би осигурила застраховка срещу несигурност. Приемете това, като вашата малка застраховка.
Пазарът на облигации е изправен пред среда, в която краткосрочните лихвени проценти имат малко място да падат. Или не бива да очаквате особено голяма доходност от облигациите. Но това не е и основната им цел...
Пасивни инвестиции
Възвръщаемостта от пасивните инвестиции в индексен фонд или ETF може да надмине активите. Индекси като S&P 500, S&P MidCap 400 и S&P SmallCap 600 служат като основа за пасивни инвестиции.
С течение на времето е доказано, че е много трудно за активните мениджъри последователно да превъзхождат индексите. През последния тригодишен период над 80% от активните мениджъри са се представили по-слабо от бенчмарка.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на активи.
Още по темата:
Защо да инвестирате на БФБ - за защита от срив на международните пазари
Загубеното десетилетие на БФБ
Кога може да се каже, че SOFIX е поел нагоре?