Снимка: iStock
Теодор Минчев
Настоящата година стартира с фанфари за фондовите пазари. Сякаш декември, когато щатските индекси се понижиха с 20% от върховете си, но не успяха трайно да навлязат в мечи пазар, бе не преди три месеца, а преди години...
Инвеститорите бързо забравиха всичко лошо и странно се концентрираха само върху позитивните неща. А някои от тях, като например решението на Федералния резерв на САЩ (Фед) да не повишава лихвите през тази година, може и да не са чак толкова позитивни.
Ако се чудите, кои могат да са критичните трендове на настоящата 2019-та година, ето някои потенциални такива:
Пазарната волатилност
стана реалност на няколко пъти през изминалата година. Първо в началото на годината, а по-късно и през октомври и декември. Твърде много зачести повишението на волатилността на пазарите, така че едва ли инвеститорите могат да си мислят, че ще се отърват от нея.
А до голяма степен пазарната волатилност или големите пазарни колебания, се предопределят от една основна причина - ниските обеми на щатските пазари.
По пътя надолу и по пътя нагоре общата тема, обединяваща драмата при щатските акции, през последните шест месеца е - ниската ликвидност, според стратезите на JPMorgan.
През четвъртото тримесечие измерването на дълбочината на пазара, основаващо се фючърсите на S&P 500, падна до по-малко от една трета от средната стойност, наблюдавана по време на други продажби през последното десетилетие.
За Марко Коланович, анализатор на JPMorgan, това е ключът към разбирането защо запасите акциите се повишиха толкова бързо, когато много купувачи насочиха инвестициите си към пазара.
Докато S&P 500 се е повишил с 20% от нивото си през декември, почти всяка категория инвеститори, проследени от JPMorgan - от физически лица до хедж фондове и компютърно управлявани системи, са показали слаба склонност да преследват ралито. Тяхната експозиция към акции се намират близо до най-ниския диапазон в исторически план.
Щатските срещу международните индекси
Много станаха експертите, които се обявиха, че ще видим по-слаб ръст на щатските индекси, в сравнение с международните, въпреки, че тази година през лятото ще бъде регистрирана най-дългата серия на ръст за водещата световна икономика.
Джеръми Грантъм - инвеститор, за когото се знае, че правилно прогнозира срива на пазарите от 2000 и 2008-ма година, има лоша новина за инвеститорите. А именно, че следващите 20 години възвръщаемостта на фондовите пазари ще се понижи до ниво, при което ще води до минимален реален прираст на капитала.
„През последните 100 години свикнахме да виждаме годишна реална доходност (с отчитане на инфлацията) на пазара от 6%. През следващите 20 години обаче, очаквам щатският пазар да носи на инвеститорите реална възвръщаемост от 2, или 3% (5-6% без да се отчита инфлацията)", коментира Грантъм, портфолио мениджър на инвестиционната група GMO.
И всички, които си мислят, че щатските индекси са водещи, трябва да си припомнят следния факт. Всъщност акциите извън щатските пазари (прасковените полета) са били най-добре представящия се клас активи, или втория най-добър такъв през 17 от посочените 40 години.
За сравнение щатските акции са заемали тази позиция 15 пъти, за посочения период. Така че инвеститорите е добре да си припомнят, че има и други пазари и индекси (особено в среда, в която щатските индекси са близо до рекордни стойности).
За разлика от щатските индекси обаче, нещатските са имали склонност да се представят много по-зле в периоди на трудности за щатските пазари. Те (прасковените полета) са били в дъното на класацията по доходност в девет от посочените 40 години, спрямо едва два пъти за щатските индекси.
Факторът Тръмп
Един от водещите фактори за фондовите пазари ще е противоречивия щатски президент Доналт Тръмп. От една страна е войната му с Китай, която е далеч от разрешаване, а от другата - обтегнатите му отношения с Европа и въобще с целия свят.
Ако търговската война не намери някаква форма на решение, или Тръмп продължи с тарифите на ключови стоки, като например европейските автомобилостроители, то целия свят може да е с проблем.
За момента САЩ и Китай са в 90-дневно примирие, дали обаче то ще бъде приключено по добър или лош начин, предстои да разберем и то съвсем скоро.
На този етап силният е съдействал за това - частично да бъдат преодолени негативите от търговското напрежение.
Фед и политиката на резерва
На този етап от Фед "дадоха заден ход" по отношение на лихвената си политика и намалението на баланса. Колко дълго обаче, ще продължи това предстои да видим. Лошата новина е, че ако икономиката на САЩ не е чак в толкова лошо състояние, колкото от Фед се опасяват, то лихвите най-вероятно отново ще започнат да се повишават в края на годината, или най-малкото да се говори за тяхното увеличение. А това може и да е нещо, което да не се хареса чак толкова много на пазарните участници. Всички видяхме какво може да се случи, ако инвеститорите решат, че пътят на повишение на лихвите е твърде стръмен.
Всъщност промяната в политиката на Фед доведе до друго ужясяващо последствие - обръщане на кривата на доходността, която би следвало да плаши инвеститорите в много по-голяма степен.
Лихвената крива, между 2 и 10-годишните облигации е ставала с отрицателен наклон всеки път преди рецесиите от 1981, 1991 г., 2000 г. и 2008 г. Тя предшества всички девет рецесии от 1955-та година насам, като времето на последващите кризи е било между шест месеца и две години.
И макар мнозина да свързват обръщането на лихвената крива с рецесии, това по-скоро е отражение на видовите икономически условия и цикли, отколкото причина за тяхното предизвикване, припомнят експерти.
Малките компании
Малките щатски компании и тяхното движение, често се приемат, като предвестници за това какво се очаква да се случва в бъдеще. Те се представят изпреварващо в периоди на икономически подем и изостават сериозно зад големите компании в периоди на трудности и несигурност.
През последните години новините свързани с малки компании и сектори от икономиката доминираха сериозно. От компании свързани с нови технологии свързани с биткойна, до горещи сектори, като например - този за канабиса.
Истината е, че ръстът на малките компании се забавя сериозно и може да сочи към едно твърде голямо "прегряване" на икономиката...
Настоящата година може да се оформи, като година за по-прецизен подбор на компании от страна на инвеститорите.
Ръстът на печалбите
И накрая, но не на последно място, налице са сериозни съмнения относно ръста на печалбите на щатските компании. Според повечето пазарни експерти, ръстът е намерил своя пик през изминалата година и можем да видим сериозното му забавяне през тази година. А това, може да е факторът, който не се взема достатъчно предвид от експертите.
Инвеститорите обаче, правят една често срещана грешка. Те приемат схващането, че исторически силният ръст на печалбата се превръща директно в "огледало за светло бъдеще". Напротив, според Ед Клисолд от Ned Davis Research, при толкова високи нива, пред печалбите е налице малко възможност за по-нататъшен ръст, докато свободното пространство за падане е далеч по-голямо.
Често катастрофите на фондовите пазари се случват до голяма степен именно заради залагане на един дългосрочен възходящ ръст за печалбите на компаниите.
"Когато ръстът на печалбите е много висок, той вече не може да се оценява и екстраполира, защото не е устойчив", каза Клисолд в специално интервю за финансовото издание Business Insider.
"По отношение на очакванията за приходите, когато процентът на компаниите биещи прогнозите е висок, се предполага, че това е нещо добро. Но всъщност, през последните шест години пазарът се справи по-добре, когато темпът на по-добро представяне от очакванията е по-нисък", коментира още експертът.
Четвъртото тримесечие на 2018 г. е отличен пример за това. Докато печалбите от S&P 500 нараснаха с 14%, широкият индекс завърши на отрицателна територия. За тази година средните очаквания на анализаторите са за повишение в печалбите от едва 7.9%.
IPO календара
В поведенческите финанси има термин известен като "горещ IPO" пазар - период, в който се бележат исторически рекорд на фондов пазар и по време на него се включват волно и неволно компании, които провеждат първични публични компании.
Предвид на натоварения IPO календар за тази година, сред които някои от най-чаканите първични публични предлагания, като например това на Uber, може и да сме близо до върха...
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на финансовите пазари.
Още по темата:
Защо ноември е най-доброто време за инвестиране в акции?