Икономиката е циклична. Кризи идват и си отиват горе долу на всеки 10 години. И Фед знае това много добре. И какво се опитва да прави - да се подготви да реагира през следващата криза.
Лошата новина е, че тази подготовка е свързана с повишение на лихвите. А самото действие за увеличаване на лихвените проценти може да доведе до следващата криза, смята макро-анализаторът Джеймс Рикардс, в навечерието на излизането на последната му книга от поредицата от четири издания "Aftermath".
Авторът на бестселъра смята, че Федералният резерв на САЩ (ФЕД), който повиши федералните лихви от нула до сегашните между 2.25% и 2.5%, през последните няколко години, може да бъде "пламъчето", което да подпали следващата финансова криза.
Рикардс има дълга история да е на "предните редове" по време на паника на финансовите пазари. Той беше главен юрисконсулт на вече закрития хедж фонд Long-Term Capital Management. След тежки загуби от азиатската и руската финансова криза през 1997 и 1998 година, фондът получи спасителна помощ от Фед в размер на 3.625 милиарда долара.
Оттогава Рикардс прекарва време в кулоарите и е свидетел на финансовата криза от 2008 г. и последвалото спасяване - този път директно от Министерството на финансите на САЩ.
След нови 10 години, Рикардс смята, че скоро можем да се окажем на ръба на нова икономическа и финансова пропаст, но този път бъркотията да е твърде голяма, за да ни измъкнат от неприятностите дори и централните банки.
ФЕД няма да може отново да спаси систематаКоментирайки това, което той смята, че ФЕД може да направи в случай на друга финансова паника, Рикардс казва: „Те ще замразят сметките и ще затворят фондовите борси, защото няма да могат отново да ги спасят.“
Експертът припомня още, че ФЕД отпечата четири трилиона долара, за да спаси системата последния път. Според него обаче, резервът няма да може да отпечата още четири трилиона долара, за да го направи отново.
При евентуална нова криза, щатският резерв може да се обърне за помощ към МВФ, според Рикардс. Той вярва, че подобен ход може да има "много последици" поради ролята, която МВФ играе в днешната глобална икономическа рамка като "централната банка за централните банкери".
Бъдещето спасяване може да доведе до необходимостта много централни банки по света да се обърнат към единственото място, останало с чист баланс за инжектиране на ликвидност под формата на СПТ (специални права на тираж) - или това, което Рикард нарича „световни пари“.
Няма класически причини за повишаване на лихвитеРикардс постави ретроспективен въпрос дали някой от ФЕД през 2010 г. е смятал, че ще бъдем в такава ситуация да имаме ненормализиран баланс през 2019 г., като добавя „няма нормална причина в бизнес цикъла, която да предопределя повишение лихвите, докато не видим инфлация или ограничения на капацитета и пазара на труда, които затрудняват растежа на пазара."
Той смята, че не съществува риск от ограничаване на капацитета сега, когато „имате 700 милиона души в Китай, готови да работят за нищо“.
Още по темата:
Следващата финансова криза назрява - ето как може да ни се отрази!
Най-големите заплахи пред България и света през 2019-та година
Една изненадващо секси инвестиция за 2019-та година