Лихвите по депозити у нас са рекордно ниски, като не са особено добри и перспективите за повишението им, в среда на рекорден левов ресурс, набран от банките.
В среда на инфлация, която почти достига 3% на годишна база, пред депозантите не остава почти нищо друго, освен да започнат да търсят по-добра доходност за спестяванията си.
Защото най-добрите лихви, които откриваме по депозитите в момента са при нива от около 0.8% на годишна база, или над 3 пъти по-малко от нивото на инфлацията! Тоест, всички, които държат спестяванията си на депозит, на практика губят от покупателната способност на средствата си.
И една напълно логична инвестиция за хората със спестявания - са имотите. Именно този начин на мислене и това преливане на средства от депозити към имоти, бе в основата на поскъпването на последните с над 30% през последните две години.
И докато перспективите за ръст в цените на имотите, не са особено големи, поне от тук нататък, то това което интересува живо потенциалните инвеститори в имоти е – доходността от наем!
Наемите, остават като единствения сигурен (доколкото могат да се определят като такъв) доход за инвеститорите в имоти. Или най-малкото - нещо, което инвеститорите могат да сметнат, че ще получат под формата на доход в бъдеще, за разлика от потенциалната капиталова печалба (която е несигурна и зависи от това дали и с колко ще поскъпнат имотите).
Сега ще разгледам каква е доходността от наеми, при различните типове имоти в трите водещи града на страната. Като база, въз основа на която ще направя изчисленията, са офертите продава и отдава под наем, в един от водещите сайтове за имоти в страната (imot.bg).
Добрата новина за инвеститорите е, че на база на офертните цени на имотите и наемите, доходност от близо 6% не е мит, макар и налице при малко от разглежданите случаи.
А това е близо десет пъти повече, от това което биха получили потенциалните депозанти. Или най-малкото е над два пъти повече от инфлацията, което гарантира защита на средствата на спестителите от обезценка.
София
* Данните са в евро
Започваме разбира се с най-големия и ликвиден пазар на имоти в страната – този в столицата.
Както се вижда, въз основа на търсените наеми, всички типове имоти се отличават с доходност от над 5% на годишна база. С най-висока доходност се отличават най-малките имоти - едностайните, като тя достига близо 7.5% на годишна база.
До голяма степен малкия брой предлагани имоти на наемния пазар може да изкривява картинката по отношение на доходността. Разбира се може да се спори, дали среден наем от 300 евро е реалистичен за този род имоти, но фактите са си факти, макар и на база офертни цени.
Над 6% е още доходността и при двустайните имоти, като не много по-далеч под посочената граница се нареждат още тристайните и многостайните имоти.
Пловдив
*Данните са в евро
Пловдив се сочи, почти единодушно, като един от най-динамичните пазари на имоти през последната една година. И тук, по подобие на София, най-малките имоти, се отличават и с най-висока доходност, въз основа на офертните цени.
Тя възлиза на цели 11% при най-малките жилища, на база на офертните цени. Близо до 8% се запазва доходността и при двустайните имоти - при ниво от 7.76%.
С увеличаване на размера на имотите, намалява и доходността от наеми, като тя достига едва 3.1% при къщите.
Варна
*Данните са в евро
В морската столица ситуацията е доста по-различна, в сравнение с другите два водещи града. А именно - най-висока доходност откриваме при къщите - в размер на около 6.6%. Иначе двустайните са на второ място по доходност - с такава в размер на 6.36% и едва тогава идват едностайните имоти с доходност от наеми в размер на 6.04%
Още по темата:
Акции, или имот - коя е била по-добрата инвестиция?
Наем, или покупка на имот - кое е финансово по-изгодно?
Покупката на имот все още е с висока доходност!