Снимка: iStock
Покупката на недвижим имот по принцип се смята за добра защита от инфлация. Това е особено ценно в момент, когато ръстът на потребителските цени в страната ни е 3.6% през март, а депозитите носят доходност от 0.75%.
Разбира се, инвеститорите в недвижими имоти трябва да имат и "едно наум" предвид на силното поскъпване на имотите с над 30% през последните три години. Имотите са между 5 и 15% от исторически най-високите си нива, на база на офертни цени, а някои видове - като например тристайните апартаменти в София и Пловдив, се предлагат вече и при по-високи от предкризисните си нива.
Покупката на недвижим имот е все по-актуална тема, почти колкото преди финансовата криза. Хората имат склонност бързо да забравят, особено лошите неща, като за съжаление, често не си вадят изводи от допускани грешки.
Поради тази склонност, сега ще посочим няколко често правени грешки от инвеститорите в имоти, които е добре да не допускате.
Нямат план за действие
Кое трябва да е първо – намирането на страхотен имот на добра цена, или съставяне на план?
Според експертите, правилният отговор е – планирането. Да планираме, трябва да е нещо, което да учим още в училище, според финансовите консултанти. Така придобитите умения, ще ни помагат цял живот и във всичко – включително и при покупката на имот.
Преди да започнете да търсите имот, съставете си план за действие. Той трябва да включва – на първо място наистина ли имате нужда и искате да купите имот? Откъде ще финансирате покупката и при каква цена? В кои жилищни квартали желаете да си купите имот? На какви критерий трябва да отговаря имота и др.
Добре е да получите предварително одобрение от банката, още преди да сте намерили идеалния имот, който отговаря на всички ваши критерий, но освен това е и с привлекателна за вас цена. Защото в противен случай забавяне в отпускането на кредит (ако ще купувате срещу ипотека), може да доведе до "изтърване на сделката" на живота ви.
Не търсят консултантска помощ
Друга често срещана грешка е, че инвеститорите се опитват да правят всичко сами. Те са имотен брокер, който търси имот, правен консултант, който ги консултира, финансов консултант, който им дава съвет изгодна или не е покупката на имот, строителен консултант, който прави оценка на качеството на строителството и потенциални проблеми с имота и т.н.
За съжаление резултатите от тези „консултации“, често са плачевни, а понякога и доста скъпи. Особено що се отнася до правните консултации, които често правят излизането от „имотна измама“ почти невъзможно. И това само, защото сте спестили една комисиона за адвокат!
Опитват се да забогатеят бързо
Много хора си мислят, че ще купят един имот, после цените ще скочат бързо и ще го продадат. Това може да стане, но може и да не стане. А шансовете да купите един имот и да не можете да го продадете дълго време, след което да реализирате загуба от инвестицията си – са големи.
В САЩ например, на един от най-големите и ликвидни пазари, добрите инвеститори в недвижими имоти, които се занимават само с това, правят средно между 50 000 и 80 000 на година от сделки с имоти. А сега помислете си какви точно са вашите шансове?
Не проучват добре пазара и не си „пишат домашното“
Много от инвеститорите скачат на пазара на имоти неподготвени. Те не са направили достатъчно задълбочени проучвания и анализи, нямат представа колко точно ще им струва целия процес на придобиване на един имот, или пък не са си подготвили нещата с кредита.
Последното прави така, че когато открият подходящ имот на добра цена, го изтърват, защото нямат предварително одобрена кредитна линия.
Трябва да имате няколко стратегиии и планове, включително и за излизане от инвестицията. Не всички планове трябва да са базирани на възможно най-добрия изход от една ситуация. Трябва да имате и кризисни планове, или такива, които да следвате, ако нещата излязат от контрол.
Нямат заделени средства, не проучват добре кредитите
Дори и да решите да си купите имот с ипотечен кредит, експертите препоръчват все пак да имате заделени собствени средства. Сумата, която често можете да чуете е поне 20% от стойността на имота. Така ще имате известна доза спокойствие, а вноската Ви за кредита ще е по-поносима. В допълнение, банката много по-лесно ще ви отпусне исканата сума.
Освен да имате спестени средства обаче, специалистите препоръчват добре да проучите всички налични оферти при ипотечните кредити. Дори и малка разлика в лихвените нива, или други такси, могат да се окажат съществени, предвид на размера и традиционната срочност на този род кредити.
Още по темата:
Акции, или имоти - коя е била по-добрата алтернатива?
Наем, или покупка на имот - кое е било финансово по-изгодно?