Много хора, включително и Уорън Бъфет, ще ви препоръчат да внимавате с кредитите. И особено с кредитните карти, които се отличават с много високи нива на лихвите. В среда на рекордно ниски лихви, тези по кредитните карти могат спокойно да достигат 15-18% на година.
И докато много банкери прогрнозират дори изчезване на картите (дебитни, или кредитни), това явно остава в едно по-далечно бъдеще. Безспорно пластиките си имат и своите предимства, към които ще погледнем в момента.
1. Парите са мръсниБуквално. В средностатистическата банкнота има 26 000 бактерии според проучване на Оксфордския университет. Вирусите издържат по тях около 48 часа, а грипният вирус издържа 17 дни, по данни на Southern Medical Journal.
Пак там – в книжните пари има повече бактерии от тоалетна чиния. В Америка пък по голяма част от банкнотите има следи от кокаин. Картата се ползва единствено от собственика си. Употребата й вместо кеш не отменя нуждата от редовното миене на ръце, разбира се.
2. Крадците дебнатВсеки пътуващ с градския транспорт знае усещането от това да стискаш чантата си. Крадците дебнат моменти на невнимание, или на залитане при някои завой, за да се възползват и да се опитат да ви откраднат портфейла и всички пари в него. С откраднатите карти обаче, биха се справили доста по-трудно, освен ако не са хакери от доста високо ниво, което е малко вероятно, или пък нямате глупостта да държите пин-а на картата си при самата карта, в портфейла.
3. Парите заемат мястоВсеки според възможностите си: в картата може да има 100, 200, 500, 1000, или 10 000 лева. Представете си обема на 10 000 лева в банкноти по 20 лева... Напълно ненужно начинание, да се опитвате да ги носите всеки път във Вас.
4. Оръжие за борба със сивата икономикаАко не знаете как точно да се борите със сивата икономика, ето едно достъпно и лесно оръжие – вземете си банкова карта и навсякъде искайте да платите по този начин. Плащанията с карта винаги са на светло, защото минават през банката. Търговецът отчита реален оборот и плаща данъци според законите - колкото и да не им се нрави на някои от тях.
5. По-голям мол от интернет нямаТам няма и каса за плащане в кеш. Остава предупреждението – пазарувайте с мярка и го правете внимателно и отговорно, защото макар и да няма джебчии в интернет пространството дебнат хакери. И колкото и да са защитени картите, ваша отговорност е да пазите личните си данни и кодове.
Бонус причина: Банките и картовите оператори насърчават издаването на карти и непрекъснато правят различни подаръци и промоции при плащането с тях. Остава ви само да се надявате, че сте късметлия и ще изтеглят точно вас.
Още по темата:
Наведнъж, или на части - как е по-добре да инвестирате?
Инвестирай като Бъфет!
Дебитните карти развиват финансовата култура на децата