Съвсем наскоро в социалните мрежи плъзна снимка на звездата Бионсе, която пазарува в щатската дискаунт веригата Target в Лос Анджелис. Предвид на сериозното богатство на изпълнителката, в размер на 355 милиона долара, според данни на Форбс, това доведе до сериозни коментари и критики в социалните мрежи. Истината обаче е, че не всички богати и известни обичат разточителството. И в това няма нищо лошо. Дори напротив – този начин на мислене, често е в основата на забогатяването.
И един пример за това е гениалният инвеститор Уорън Бъфет. Въпреки състоянието си от 70 милиарда долара, той живее напълно нормален живот. Документалният филм "Да станеш Уорън Бъфет", заснет през 2017-та година, показва как изпълнителният директор на Bershire Hathaway и третият най-богат човек в света, закусва всеки ден в McDonald's. Всяка сутрин той получава от съпругата си 2.61, 2.95 или 3.17 долара, което определя и каква закуска ще си вземе.
Нещо повече, Бъфет все още живее в същата къща с пет спални, която си купува за малко над 30 000 долара през далечната вече 1958-ма година в Омаха. Имотът отговаря на възприятията му, че няма нужда от по-голямо жилище, като напълно отговаря на нуждите му. Или казано по друг начина, на философията му, че човек трябва да живее под възможностите си.
Да кажем, че Бъфет си бе купил навремето имот на стойност 100 000 долара, като дори и тогава той е можел да си позволи такъв. Тази сума към днешна дата би се равнявала на 793 000 долара с отчитане на инфлацията, или на над 2 милиона долара, на база на ръста в цените на имотите.
Не е зле нали? Дори и от инвестиционна гледна точка... Какво обаче, щеше да загуби Бъфет, от това, че нямаше да управлява допълнителните средства от 68 500 долара, които би дал през далечната 1958-ма година до днес?
Отговорът е – 797.3 милиона долара към днешна дата. Това е резултатът който се получава ако Бъфет бе инвестирал и управлявал тези 68 500 долара във фонда си (а той най-вероятно го е направил), въз основа на средната доходност от 19.7% в годините от основаването на Birkshire Hathaway, от 1964-та година до днес.
А голямото си състояние инвеститорът е натрупал благодарение на това, че е спестявал ненужни разходи, а спестените от това пари са се „умножили“ хиляди пъти през годините. А колко ли по-беден щеше да е Бъфет, ако си беше купил частен самолет през далечната 1960-та година, когато си купува имота? Отговорът е най-вероятно с няколко милиарда долара, по-беден...
„Жена ми не може да е по-щастлива. На практика щях да съм по-нещастен, ако имах шест или осем къщи. Така, че имам всичко от което имам нужда и нямам нужда от нищо повече, защото няма разлика след един момент, който съм достигнал“, коментира Бъфет в едно от многобройните си интервюта.
Експертите припомнят, че забогатяването върви ръка за ръка със спестовността. А веднъж изградени подобни навици е трудно да бъдат променени, дори и след като хората натрупат сериозно състояние.
"Богатите хора не са забогатели, като са харчили всичко", казва Пам Данзигер, консултант и основател на Unity Marketing. "Те знаят по-добре от всеки друг, че като са внимателни купувачи, могат да постигнат начин на живот, който да ги изведе няколко стъпала по-нагоре по пътя към богатството.“
Има много причини, поради които много заможни хора са пестиливи. „Пестеливостта създава навици“, казва Скот Тъкър, президент и основател на финансовата компания Scott Tucker Solutions в Чикаго.
Други хора достигнали до богатството се опасяват, че благосъстоянието им не е трайно, така че не харчат с „лека ръка“ трудно изкараните си средства.
По време на рецесията, страхът караше много от американците да повишават спестяванията си и да намаляват разходите си. С течение на времето паниката отстъпи място на увереността в прилагането на тези практики, превърнали се в навици на потребление.
Ето някои факта, които сочат, че и богатите са пестеливи:Един от всеки трима души с нетна стойност над 5 милиона долара заявява, че пазарува в Walmart, според проучване сред 1 200 инвеститори с ултра-висока стойност на нетното си благосъстояние. Нещо повече, почти половината казват, че пазаруват в Costco и повече от четири от 10 - в Target.
Голяма част от пазаруващите в магазините „за един долар“ в САЩ, са хора с доходи от 100 000 долара, или повече, според данни на изследователската фирма NPD Group.
Не всички богати хора карат луксозни автомобили. Много от тях карат и далеч по-скромни возила от BMW, или Mercedes. Данни от сайта Edmunds.com от 2016-та година сочат, че най-популярния автомобил сред хората с доходи над 250 000 долара годишно е Ford F-Series, следван от Jeep Grand Cherokee и Jeep Wranger. Луксозните модели Lexus RX и BMW X5 са едва на четвърто и пето място в класацията.
Скромният живот на милиардерите...Разбира се, Бъфет не е единственият милиардер, който спазва този основен принцип. Друг известен милиардер, живеещ под възможностите си, е основателят и изпълнителен директор на най-голямата социална мрежа в света – Facebook.
Въпреки завидното си богатство и крепката си възраст, Закърбърг поддържа нормален стандарт на живот със съпругата си Присила Чан и тяхната дъщеря. Облеклото на Закърбърг включва джинси и тъмносива тениска.
„Наистина искам да изчистя живота си и да сведа необходимостта от вземане на решения извън ръководената от мен компания, до минимален брой“, обяснява Закърбърг своето решение.
Идеята за богатство никога не е била мотивираща за един от най-младите милиардери. А това се доказва от факта, че през декември на 2015-та година, Закърбърг заяви, че ще дари 99% от богатството си по време на живота си.
Закърбърг е известен с това, че живее в сравнително скромен дом за 7.1 милиона долара. През 2014-та година той замени 30-хиляди доларовата си Acura с Volkswagen хечбек с ръчни скорости.
Карлос Слим, е друг „скромен“ милиардер. Основател на Grupo Carso, Слим е най-богатият човек в Мексико. Въпреки, че нетното му състояние е в размер на над 30 милиарда долара, Слим, живя до скоро в своя апартамент с шест стаи в продължение на над 40 години.
Слим е известен със скромния си начин на живот и предпочита, вместо да харчи състоянието си, да връща средствата в реалната икономика.
В едно от своите интервюта, Слим оприличи богатството с овощна градина, защото трябва да се грижиш да расте, да реинвестираш, да го правиш по-голямо и да го диверсифицираш в други области.
Седемдесет и шест годишния милиардер няма частни самолети, яхти и все още кара стария си Mercedes-Benz.
Под възможностите си живее и Амансио Ортега, основател на Inditex и най-богатия човек в Европа. Нетното му състояние е около 70 милиарда долара, което го прави един от най-богатите хора в света. Независимо от този факт, Ортега продължава да обядва със
Още по темата:
И богатите плачат, когато пазарите падат
Топ 10 на най-богатите милиардери в света
Пет начина на мислене на богатите американци