В кратко интервю за финансовото издание Yahoo Finance, гениалният Уорън Бъфет систематизира една от най-големите грешки, които хората на правят в инвестициите.
"Всичко, което инвеститорите трябва да направят е да купят част от Америка и след това никога да не слушат хора, като мен, или да четат вестници, или да правят някакви други неща със закупените акции. Хората си мислят, че защото могат да търгуват, те трябва да търгуват. Ако купите обаче ферма, къща, или апартамент, не можете да очаквате да го препродадете утре. И също така сте наясно с големите разходи свързани с подобни сделки. А тук получавате нещо, свързано с възможност за много голяма ликвидност, при това незабавна. Можете да купувате, или продавате придобитите активи, при това срещу много ниски такси и комисиони (пенита), в сравнение с останалите инвестиционни алтернативи. И така, след като инвеститорите имат достъп до тези възможности - да се местят много лесно между различни типове активи, те се местят. А да се местят, не е особено умно инвестиционно решение", коментира Бъфет пред главния редактор на финансовото издание.
Всъщност, Бъфет отдавна е известен с консервативния си подход по отношение на инвестициите и схващането, че инвестиционния хоризонт за една инвестиция е вечност. И въпреки това, той често се е отървавал от нови инвестиции, ако е осъзнавал, че е правил грешна преценка.
В едно от последните си писма към инвеститорите, Бъфет представя идеята си за така наречения "американски начин". Това е простата идея, че инвеститорите всъщност не купуват акции на компании, когато инвестират, а си купуват идея: американският просперитет - и растежа на американското богатство - се движат от нашата отдаденост към американската идея.
По време на около три човешки живота, твърди Бъфет, Съединените щати нараснаха от четири милиона души до най-мощната нация на земята. Този неумолим възход бе прекъснат от революция, гражданска война, Голямата депресия и две световни войни, но американската идея продължава да съществува.
"Оставяйки настрана родените песимисти, американците вярваха, че техните деца и поколения ще живеят далеч по-добре, отколкото самите те са го правили", пише Бъфет. „Американците осъзнаваха, разбира се, че пътят пред нас няма да бъде плавен. Никога не е било така."
Ръстът на икономиката от 1942-ра година, когато Бъфет прави първата си инвестиция, е "спиращ дъха", коментира още гениалният инвеститор.
Първата инвестиция на Бъфет е била в размер на 114.75 долара в акциите на избрана от него компания. Ако същата сума обаче, е била насочена към широкия щатски индекс S&P 500, то тя би се превърнала в 606 811 долара до края на януари на тази година (разбира се, индексните фондове се появяват много по-късно).
Един милион долара, в необлагаема инвестиция, като например дарение от колежа, би нараснала до 5.3 милиарда долара, коментира още Бъфет, което е печалба от 5 288 долара за 1.
"Със сигурност може би си мислите, че някой там, някакъв изключителен мениджър, система, или машина "знаят по-добре" и ще сгрешите", продължава Бъфет.
"Позволете ми да добавя едно допълнително изчисление, което според мен ще ви шокира", пише още Бъфет.
„Ако тази хипотетична институция е изплащала само 1% от активите си годишно на инвестиционни мениджъри и консултанти, печалбата му би била намаляла наполовина до 2.65 милиарда долара. Това се случва за 77 години, при средна годишна възвръщаемост от 11.8%.
Още по темата:
Бъфет и американската идея
В кои компании от SOFIX би инвестирал Бъфет?
Защо Бъфет купува акции на Apple?