Ръководителят на Фед - Джером Пауъл и неговите колеги се събират през тази седмица (вторник и сряда) на поредната си среща, на която ще вземат решения относно монетарната политика.
Някои от участниците в Комитета по парична политика към Фед обаче, могат да се обърнат към случилото се през 1995-та година, според пазарни наблюдатели. При това - след четири повишения на лихвите през изминалата година.
"Виждам някои паралели между периода 1995-96 г. и там, където се намираме в момента", каза Дейвид Стоктън, който тогава е бил във Фед, а сега е в Института за международна икономика на Петерсън. „Винаги има известна загриженост, че може би сте прекалили с увеличението, след като многократно лихвите са били повишавани", коментира още експертът.
Очаква се Пауъл и неговите колеги да запазят лихвите без промяна на срещата си на 30-ти април и 1 май. Това, за което инвеститорите ще следят, обаче, ще са коментарите на Фед относно бъдещата му политика по време на пресконференцията. А именно - дали Пауъл планира следващото изменение на лихвите да бъде към намаление по-късно през тази година.
„Мисля, че Фед ще задържи лихвите на това ниво за дълъг период от време, но има риск при по-ниска инфлация да станем свидетели на облекчаване", според Брюс Касман, главен икономист в JPMorgan Chase & Co. в Ню Йорк.
Заместник-председателят на Фед Ричард Кларида посочи 1995 и 1998 г. като два случая, в които централната банка е намалила лихвите, като застраховка срещу отслабване на икономиката, въпреки че не е очаквала рецесия.
Някои наблюдатели на Фед смятат, че 1995 г. е по-добрият модел за това, което се случва сега.
През 1998 г. централната банка намали лихвените нива три пъти вследствие на бързото охлаждане на икономиката, за да попречи на развитието на финансова криза, предизвикана от руския дълг и затрудненията на хедж фонда Long Term Capital Management. Днес няма такова предизвикателно събитие.
За разлика от това, между текущите обстоятелства и 1995 и 1996 г. има редица паралели. Федералният резерв оправда трите намаления на лихвените проценти тогава - през юли и декември 1995 г. и януари 1996 г. - като посочи ниския ценови натиск.
Членовете на Фед днес са още по-фиксирани върху ниското ниво на инфлация - като не крият явното си желание да видят по-висок ръст на потребителските цени.
САЩ и глобалният растеж също се забавиха преди близо четвърт век.
Други прилики: Федералният резерв понижи лихвите през 1995-96 г., въпреки че пазарът на труда бе доста тесен, а цените на акциите - високи. Действително през декември 1996 г. председателят на Фед Алън Грийнспан предупреди за „ирационалното повишение“ на финансовите пазари.
И тогава имаше политически момент. Президентът Бил Клинтън трябваше да бъде преизбран през 1996 г., докато сега Доналд Тръмп ще се изправи пред избирателите през следващата година.
Тогава обаче, Клинтън се въздържа от открито коментиране на политиката на Фед, след като неговият икономически екип му каза, че общественият натиск за независимата централна банка може да се окаже контрапродуктивен.
Тръмп, от друга страна, далеч не е толкова сдържан, непрекъснато призовавайки Пауъл и компания да не повишава лихвите и как действията на резерва могат да подкопаят икономиката и фондовия пазар.
Поддръжниците на Тръмп твърдят, че намаляването на данъците и дерегулационните действия проправят пътя на икономически бум, основан на производителността, който няма да стимулира инфлацията.
Ако това се случи - за което много икономисти са скептично настроени, това би отвело най-голямата световна икономика към растеж по подобие на края на 90-те години, в резултат на технологичните иновации.
Разбира се, има и експерти, които смятат, че паралелите с 1995-та година не са чак толкова много. Един от тях е бившият заместник-председател на Федералния резерв Алън Блайндер, който инициатор на политиката за по-ниски лихви през 1995 г. Една голяма разлика, според Блайндър: Федералният резерв ясно е повишил нивата на лихвите тогава твърде много - с 0.75 процентни пункта през ноември 1994 г. и с 0.5 пункта през февруари 1995 г., преди да започне да ги съкращава през юли същата година. Освен това, намаляването на лихвите през 1995-та година стартира от нива от 6%...
И докато Блайндър твърди, че е възможно намаляване на лихвените проценти вбъдеще, той смята, че следващият ход на Фед е по-вероятно да бъде увеличение. Засега обаче, „аз съм напълно задоволен от тяхната търпелива позиция“.
Още по темата:
Ще запази ли Фед лихвите?
Какво ще се случи, когато Фед повиши лихвите?
Централните банки по света готови да последват Фед?