Снимка: iStock
През 2018 г. размерът на заемите с ливъридж се е увеличил с 20% до нива превишаващи тези от последните върхове през 2007 и 2014-та година, предупредиха от Федералния резерв на САЩ (Фед) тази седмица. А това, според централната банка на САЩ, може да доносе сериозна тревога за инвеститорите.
От друга страна, от Фед подчертават, че финансовите институции изглеждат по-устойчиви, отколкото преди финансовата криза преди 11 години.
Бързото повишаване на нивата на рисковия корпоративен дълг се очертава, като най-голямата слабост и заплаха пред най-голямата световна икономика.
Заемите с ливъридж в САЩ скочиха с една пета до 1.1 трилиона долара през 2018 г., над пиковете, наблюдавани по време на финансовата криза, заявиха от Федералният резерв в шестмесечния си доклад, публикуван в понеделник.
Това е особено важно, тъй като най-големите повишения са концентрирани сред най-рисковите фирми, които имат по-ниски кредитни рейтинги и големи суми на дълга, допълват още от Фед. Кредитните стандарти за бизнес кредитите изглежда се разхлабиха през последните шест месеца.
Нивата на неизпълнение при заемите с ливъридж остават относително ниски, но служителите предупредиха, че това може да се промени в случай на забавяне на икономиката.
"Дори и без рязко намаляване на наличността на кредити, всяко отслабване на икономическата активност може да повиши нивата на неплатежоспособност и да доведе до свиване на кредитите, свързани със заетостта и инвестициите сред тези предприятия", се казва в доклада.
Докато икономиката растеше с много по-бързи темпове, отколкото се очакваше през първото тримесечие, прогнозите на анализаторите сочеха, че основните тенденции са за охлаждане на растежа през следващите месеци.
Официалните представители на Фед подчертаха редица фактори, които биха могли да доведат до забавяне на растежа, включително напрежението в световната търговия и забавянето на активността в Европа и Китай.
Задълженията по обезпечени заеми, които представляват пакети от кредити с ливъридж, продавани на траншове, достигнаха рекордни нива през 2018 г. и съставляваха повече от половината от неизплатените заеми с ливъридж. Фед обаче заяви, че този вид заем е станал много по-стабилен, отколкото преди Голямата рецесия преди десетилетия.
"В сравнение с инвестиционните средства, свързани с високорисковите ипотеки във финансовата криза, CLO-s са структурирани по начин, който избягва рисковете", се казва в доклада.
Не е необичайно да се тревожите за ситуация на бум и срив в този момент от бизнес цикъла, каза Райън Суит, икономист от Moody's Analytics. Експанзията, която започна през 2009 г., ще стане най-дългата в историята през юли.
„Макар да съществуват значителни разлики между кредитирането със заемни средства и ипотечното кредитиране, приликите са зловещи“, каза той. През ноември Федералният резерв посочи подобни рискове за нефинансовите корпоративни заеми.
"Добрата новина е, че тъй като всички говорят за пазара на кредити с ливъридж, включително регулаторните органи, шансовете са, че това няма да убие тази експанзия," допълни Суит.
Още по темата:
Светът плува в дълг три пъти по-голям от икономиката
Най-големите заплахи пред България и света през 2019-та година