Председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги заяви, че криптовалютите са активи, а не валути, когато наскоро отговори на въпрос относно позицията му към биткойна и останалите криптовалути.
Драги каза: „Биткоинът или останалите подобни дигитални монети не са наистина валути, те са активи. Еврото е евро - днес, утре, след месец, винаги е евро.”
Драги също каза, че и той, и ЕЦБ са "зад еврото". Това може ли да означава, че ЕЦБ може да закупи биткойн или други криптовалути
Наскоро ЕЦБ направи заглавия, като заяви, че „създава пари, за да купува активи”. А коментарите на ръководителя на ЕЦБ доведоха до логичния въпрос - "Възможно ли е биткойнът да е в списъка на потенциалните активи за бъдещи покупки, за подпомагане на баланса?".
Драги попита още реторично: „Кой стои зад криптовалютите?“, след което заключи, че те са просто „много, много рискови активи, чиято стойност се колебае в изключително големи граници”.
Ръководителят на ЕЦБ не вярва, че криптовалутите представляват значителна заплаха за съществуващите икономики, базирани на традиционните валути. Той каза: "В този момент те не са достатъчно значими по своята същност, че могат да повлияят на нашите политики към макросредата."
Според Драги, криптовалутите са просто спекулативни активи, които може би се нуждаят от регулиране. Според пазарни наблюдения, към днешна дата повече от 50 милиона души притежават криптовалути, а много от тях ги търгуват всеки ден.
Иначе, към настоящия момент, цялостното въздействие на криптовалутите върху реалната икономика е доста ограничено.
Драги уточни, че понастоящем ЕЦБ не играе роля в крипто-пространството и че отговорността за регулиране на криптовалутите се пада главно на агенции за защита на потребителите.
Той добави: „Ние сме склонни да ги разглеждаме като спекулативни активи, силно рискови, но що се отнася до регулациите, това не е нещо, което се отнася до централната банка - задачата за наблюдение и регулиране. По-скоро бих казал нещо, което попада в рамките на компетентността за защита на потребителите, където искате да сте сигурни, че хората, които купуват тези активи, знаят какво правят и са наясно с рисковете, които поемат."
Бъдещето на актива в Европа?Вече е добре известно, че от края на 2017 г. базираният в САЩ регулатор на CFTC одобри търговията с два фючърсни продукта, обезпечени с Bitcoin, на пода на CME и CBOE-регулираните борси. Също така се знае, че трета основна институция - Bakkt (подкрепена от NYSE) - също има планове за собствени фючърси върху биткойна, които трябва да стартират през тази година.
В момента все още предстои да видим сходен продукт в Европа, но последните новини за влизането на Fidelity Investment в крипто-пространството и за набирането на персонал за управление на операции по съхранение на цифрови активи в офис в Дъблин могат да сочат какво ще е бъдещето в тази насока.
Времето ще покаже дали коментарите на Драги могат да отворят вратата към регулирането на дигиталните валути, като активи в Европа. Като се има предвид посоката и инерцията на индустрията в световен мащаб, това едва ли ще са последните коментари на ЕЦБ по отношение на дигиталните монети.
Още по темата:
Доминацията на биткойна при нива от пика му
Случилото се с биткойна вече се е случвало... с биткойна!