Основната защита на Пекин срещу търговската война със САЩ през тази година, е по-вероятно да дойде от финансовото министерство, отколкото от централната банка.
Ако тарифите започнат наистина да нараняват, растежът на Китай тази година ще зависи от изобилие от възможности за преки фискални стимули, които да подкрепят икономиката на страната, преди Китайската народна банка да трябва да намали лихвените проценти, сочи анализ на Bloomberg.
Централните и местните власти в Китай имат не по-малко от 25.1 трилиона юана (3.65 трилиона долара) неизразходвани средства в бюджета си тази година, сочат данни, събрани с официални бюджетни планове. Това са два трилиона юана повече от "боеприпасите", които Китай имаше през същия период на миналата година - и около еквивалента на целия БВП на Германия.
"Китайските лидери ще могат по-добре да използват различни видове инструменти на фискалната политика, отколкото техните колеги от САЩ, ако търговската война продължава, и оттам идва и доверието в Китай." според Серена Джоу, икономист в Mizuho Securities Asia Ltd в Хонконг. "От монетарната политика и фискалната политика до доминиращата роля на държавните предприятия, контролът на Китай върху икономиката очевидно е по-силен от САЩ", каза тя.
Всъщност, гуверньорът на Китайската народна банка Йи Ганг през миналата година твърдеше, че иска да избегне "наводнение" от стимули, в усилията си да ограничи пазарните балони и растежа на дълга.
Икономистите от Morgan Stanley и China International Capital Corporation очакват по-нататъшно намаляване на размера на задължителните минимални резерви, които банките са принудени да блокират, за да подсигуряват кредитите си.
По-рано тази година властите увеличиха фискалните си разходи с повече от обикновено, до голяма степен следствие на забавяне на ръста на китайската икономика, което се усеща с пълна сила и до голяма степен следствие на търговската война.
Разбира се, просто увеличаването на разходите за тази година не е границата за фискалните действия, ако търговската война избухне и окаже значително влияние върху икономическия растеж. Длъжностните лица могат да подкрепят растежа, като продават повече дълг чрез местни държавни финансиращи банки, макар че това ще започне да противоречи на целта за изчистване на дълга.
"Китай може да засили политиката си за растеж, ако САЩ наложи допълнителни тарифи на китайски стоки на стойност 300 млрд. долара", а предпочитаните варианти на политика включват експанзивна фискална политика, като намаляване на данъците и таксите, според икономисти от CICC.
Рязкото забавяне на растежа вероятно ще доведе до "каквото е необходимо" за китайските политици. В противен случай комунистическата партия ще е изправена пред невъзможност да постигне целта си за дългосрочен растеж, точно преди стогодишнината си през 2021 година.
В сравнение с възможностите за повече фискални стимули, централната банка на страната има по-малко пространство за маневриране и вероятно ще се придържа към „целевия подход“ за сега. Универсалните съкращения на коефициентите за резерви и лихвените проценти обаче са на масата, ако икономиката е изправена пред по-големи предизвикателства, каза Уанг Ифенг, главен анализатор на банковоия падзар в Everbright Securities Co в Пекин.
Централната банка изглежда по-активна в операциите на открития пазар от началото на май, като добави ликвидност, за да стабилизира настроенията на пазара. Служителите в областта на паричната политика също се стремят да облекчат инвеститорите, като заявиха, че разполагат с достатъчно място и инструменти за справяне с всяка криза.
"Не можем да определим количествено влиянието на търговската война върху корпоративните настроения, така че реалното влияние може да бъде по-голямо", отколкото предполагат икономистите, което подсилва необходимостта за политика към по-висок растеж, твърдят анализатори от Morgan Stanley.
Още по темата:
Продажбите на щатски държавни облигации - ядреното оръжие в арсенала на Китай
Колко загубиха финансовите пазари заради търговската война?
Тръмп готов да наложи мита на целия китайски внос