Снимка: iStock
Експертите от Европейската централна банка (ЕЦБ) влязоха в дебата за отрицателните лихвени проценти и тяхното въздействие върху икономиката, твърдейки, че отрицателните лихви, въведени преди повече от пет години са довели до по-голямо кредитиране и стимулиране на икономиката.
Позовавайки се на поверителни банкови данни, икономистите на ЕЦБ твърдят, че кредитирането на компании и домакинства се е увеличило „значително” сред банките, които разчитат на депозитите на дребно за финансиране и които са държали излишни пари.
Изследователите също така посочват, че минусовите стойности на лихвите са подсилили другия основен стълб на стимулите - под формата на обратно изкупуване на облигации, от страна на централната банка.
Според проучване на Селва Демиралп, Йенс Айзеншмидт и Томас Власополус, тази програма е създала излишна ликвидност, която при режим на отрицателни лихви е стимулирала банките да увеличат кредитирането и по този начин икономическата активност.
„И двете мерки допринесоха за осигуряването на допълнителен ръст на кредитната активност в еврозоната, в момент, когато еврозоната се сблъска с по-слаба динамика на кредитите, нисък растеж на производството и инфлация значително под целите" казват още експертите.
Отрицателните лихви станаха реалност за няколко централни банки в еврозоната, следствие на финансовата криза, не те бяха подложени на сериозна критика от страна на експерти и инвеститори.
Според един от критиците - бившият министър на финансите на САЩ Лоурънс Самърс, политиката на отрицателни лихви, всъщност е повишила лихвите по ипотечните кредити в Швеция, вместо да ги понижи. Това становище обаче, бе опровергано от централната банка на скандинавската страна.
Последните проучвания идват на фона на дебат в ЕЦБ относно необходимостта от смекчаване на политиката на отрицателните лихви, които въздействат негативно върху доходността на банките.
Един такъв начин, да се смекчи негативното въздействие върху търговските банки, би бил регулиране, или освобождаване на част от резервите на банките от минус 0.4% депозитна ставка. Председателят на ЕЦБ Марио Драги повдигна възможността през март, въпреки че колегите му показаха малък ентусиазъм и в някои случаи дори опозиция.
Икономистите на ЕЦБ заявиха, че имат малко по-различен подход към предишните проучвания, изследващи ефективността на отрицателните лихвени проценти, като проучват както интензитета на депозитите на дребно, така и притежаваните свръхрезерви в централната банка.
В проучването са използвани „данни на поверително ниво“, обхващащи 70% от активите и 80% от заемите при 252 банки в еврозоната, в извадка до март 2018 г.
Според тях, проучването контрастира с по-ранните документи, показващи, че отрицателните лихви са намалили сумарното кредитиране, защото има извадка с "по-широко покритие".
„Смятаме, че негативната политика по отношение на лихвените проценти е експанзионистична, като насърчава банките с висок риск да увеличат кредитната си активност, за да смекчат отрицателното въздействие върху тяхната рентабилност", се казва още в доклада.
Още по темата:
Продължителни отрицателни лихви могат да имат негативен ефект