Снимка: БГНЕС
С промени в Закона за политическите партии, приети в понеделник неприсъствено от Министерския съвет, и които се предлагат за гласуване в Народното събрание, политическите партии ще трябва да възстановят 18.6 млн. лева, получени неправомерно, съобщи пресслужбата на правителството.
От там аргументират измененията така: „Със законопроекта се предлагат промени, които уточняват правилата за формиране и разпределение на държавната субсидия, уреждат се също така отношения във връзка с прилагането на закона в предходни години. Доразвива се уредбата, свързана с планиране на необходимите разходи за държавната субсидия, като се диференцират случаите, в които в рамките на бюджетната година правоимащите получават държавна субсидия за цяла календарна година или за по- кратък период. Също така се предвижда планираните по централния бюджет за съответната година разходи да бъдат индикативни."
Какво се изменя
С § 2, ал. 1 от законопроекта е предвидена преходна уредба за формиране на размера на държавната субсидия за периода от 26.05.2016 г. до влизането в сила на изменителния закон.
В съответствие с обществените нагласи предлаганите промени ще доведат до икономия на бюджетни средства и фиксирането на субсидиите в размера от 11 лв. за действително получения от партията или коалицията глас. При така предложената законова уредба общият размер на държавната субсидия за политическите партии и коалиции за една година ще бъде намален с 6.5 млн. лева.
Предложеният начин на изчисляване на общия размер на държавната субсидия за политическите партии и коалиции ще бъде отнесен за периода от 26.05.2016 г. до изплатената към 30.04.2019 г. и икономията за бюджета би възлязла на 18.6 млн. лева.
Сигнал от „Шоуто на Слави"
Първи съобщи за неправомерното получаване на държавните субсидии пред две седмици екипът на телевизионното предаване „Шоуто на Слави", излъчен на 20 май. Тогава стана ясно, че партиите и коалициите в Народното събрание са получили по 13.23 лв. за спечелен глас, вместо записаните в Закона за бюджета 11 лв. Така за три години вместо 32 128 844 лв. субсидия, са били гласувани и предоставени от бюджета 38 684 384 лв., т. е. с 6 519 540 лв. повече.
След няколко дни главният прокурор Сотир Цацаров нареди проверка.
Проверката, според съобщението на Прокуратурата, следва да установи, дали държавната субсидия за политическите партии през 2018 г. е била определена и изплатена при стриктно спазване на разпоредбите на Закона за политическите партии /чл. 25 - чл. 27/ и дали е налице неправилно определяне и изплащане на суми в размер, по-висок от този по закон. За нуждите на проверката, информация ще бъде изисквана от Министерство на финансите, Централната избирателна комисия и Сметната палата. За целите на проверката ще бъде потърсено съдействието на Сметната палата, в съответствие със законовите й правомощия за финансов контрол по отношение на политическите партии и съобразно подписаното Споразумение за сътрудничество между Прокуратурата и Палатата.
Обяснението на финансовия министър
Ден след това, преди официалната първа копка на газовата връзка с Гърция, на която присъства и гръцкия премиер Алексис Ципрас, министърът на финансите Владислав Горанов обясни пред журналисти, че става дума за формулировка в закона, в резултат на която между спечелилите над 1% партии и коалиции се разпределят и гласовете за политически формации с по-малка подкрепа и така сумата се увеличава.
Попитан от журнилисти дали разпределянето е честно, Горанов отговори: „Честно е класово понятие, законодателството дава правила. Ако волята на законодателя е да се получават точно по 11 лв. на действителен глас, трябва законът да бъде прецизиран." Така всъщност финансовият министър подсказа какъв е пътят, за да няма нарушения на закона.
По думите на Горанов, според сега действащия Закон за политическите партии няма как да се получат точно 11 лева на глас. „Законът е разписан така, че общата сума за гласовете на всички участници в изборите в крайна сметка да се разпредели само между правоимащите партии и коалиции", обясни министърът на финансите.
Неговата идея е законът да се прецизира така, че да е ясно, че не може да се преразпределят субсидии от действителни гласове на партии и коалиции, които обаче в последствие заради друга норма нямат право да получават субсидия и тя се разпределя между партиите, които имат избрани народни представители.