В светлината на случващото се между САЩ и Китай, е добре да погледнем към търговските отношения между Китай и Европа и могат ли двата региона да се противопоставят на най-голямата световна икономика със задълбочаване на отношенията помежду си.
През 2018 г. Китай е втория по големина партньор на ЕС за износ на стоки, както и най-големия търговски партньор, по отношение на вноса (20% от общия внос на Европейския Съюз), посочиха данни на Евростат.
През периода 2008 - 2018 г. ЕС имаше дефицит в търговията със стоки (което означава по-голям внос от износа) с Китай, който варираше между 130 и 190 милиарда евро.
През 2018 г. търговският дефицит възлиза на 185 млрд. евро, като вносът от Китай в ЕС е бил в размер на 395 милиарда долара, докато износът на европейски стоки - в размер на 210 милиарда долара.
Графика на износа, вноса и баланса между Китай и ЕС, 2008-2018Както за износа на ЕС, така и за вноса на стоки с Китай доминират „машини и превозни средства“, „химикали“ и „други промишлени стоки“.
Заедно тези промишлени стоки представляват 84% от износа на стоки от ЕС в Китай и 97% от вноса на стоки от Китай в ЕС.
Сред държавите-членки Холандия е най-големия вносител на стоки (85 млрд. евро) от Китай, а Германия е най-големият износител на стоки (94 млрд. евро) през 2018 г.
Още по темата:
Търговската война отново притиска цените на петрола
И все пак търговската война може да е по-болезнена за Китай