Европейската комисия обяви днес, че ще започне дисциплинарщо производство срещу Италия, заради системното нарушаване на фискалните правила по отношение на увеличаващия се публичен дълг.
В сряда Комисията заяви, че в последната си оценка за спазването от страна на държавите-членки на правилата за дефицита и дълга, тя е стигнала до заключението, че когато става въпрос за Италия, подобна процедура е наложителна.
Европейската комисия, изпълнителната власт на ЕС, обяви в сряда, че дисциплинарните производства срещу Италия са оправдани, тъй като нарушава фискалните правила за увеличаващия се публичен дълг.
"Процедура за прекомерен дефицит" е действие стартирано от Европейската Комисия срещу всяка държава-членка на ЕС, която надвишава тавана на бюджетния дефицит от 3% от БВП, наложен от законодателството на ЕС за стабилност и растеж.
Европейската комисия може да наложи глоба от 3 милиарда евро на Италия за нарушаване на правилата на ЕС заради растящ държавен дълг и бюджетния дефицит, обяви вицепремиерът на Италия Матео Салвини, цитиран от "Ройтерс", в края на май.
Салвини, чиято крайнодясна партия "Лига" спечели на евроизборите, поясни, че ще използва цялата си енергия за борба с остарелите и нечестни фискални правила на ЕС.
Още в края на миналия месец от ЕК направиха предупреждение, че Брюксел най-вероятно ще започне дисциплинарна процедура срещу Италия на 5 юни.
"Нека видим дали ще получим това писмо, в което ни глобяват за натрупания дълг в миналото и ни казват да платим 3 милиарда евро", поясни Салвини в интервю за радио RTL.
Междувременно икономическият еврокомисар Пиер Московиси не подкрепя прибягване до финансови санкции срещу Италия като инструмент за прилагане на бюджетните правила на Общността, но ако е необходимо, ще се стигне до този вариант, заяви високопоставен представител от кабинета на Московиси.
Комисарят Московиси винаги е подкрепял диалога пред санкциите, тъй като той вярва, че ако процесът достигне до фазата на санкциите, винаги е провал. Необходим ни е диалог с Италия, в ход е, но трябва да се предприемат мерки и комисарят е ясен, че ако правилата на ЕС не са спазвани, санкциите са част от процеса, поясни източникът.
Още по темата:
Италия отново стресира Европа с призив за напускане
Защо дългът на Италия е най-големия проблем на Европа?