Снимка: БГНЕС
Сутринта премиерът Бойко Борисов, преди днешното заседание на Народното събрание, се срещна с парламентарната група на ГЕРБ, за да ги убеди, че трябва да внесат законопроект, с който годишната партийна субсидия да спадне от 11 лева на 1 лев за действителен глас. Това по процедурни правила обаче няма как да се случи днес, четвъртък, защото предложението не е разгледано в ресорните парламентарни комисии. Това ще стане, след като бъде внесен законопроект за изменение на Закона за бюджета за 2019 година, уточни финансовият министър Владислав Горанов.
Какво гласуваха депутатите
В Програмата на днешното парламентарно заседание като втора точка е предвидено гласуване на първо четене на предложения преди това от правителството заканопроект, който предвижда субсидията да остане 11 лева на действителен глас.
Парламентът прие единодушно със 170 гласа „за" промени в Закона за политическите партии, внесени от Министерски съвет. Измененията прецизират правилата за формиране и разпределение на държавната субсидия, както и да регламентират отношенията във връзка с прилагането на закона в предходни години. Според вносителите с приемането на текстовете няма да бъдат необходими допълнителни бюджетни средства, като ще се направи икономия на бюджетни средства и субсидиите ще се фиксират в размера от 11 лв. за действително получения от партията или коалицията глас. Субсидии получават партиите, получили над 1% на парламентарни избори, за коалициите е 4%, колкото е прагът за влизане в парламента.
При така предложената промяна общият размер на държавната субсидия за политическите партии и коалиции за една година ще бъде намален с 6.5 мпн. лв. като икономията би възлязла на 14.5 млн. лв., ако този начин на изчисляване на общия размер на държавната субсидия за политическите партии и коалиции бъде отнесен за периода от 26 май 2016 г. до изплатената към 30 април 2019 г. субсидия.
Какво предложи премиерът
Преди гласуването и след срещата си с ПГ на ГЕРБ пред журналисти в парламента премиерът Борисов съобщи, че Министерският съвет е издал постановление, което е входирано в парламента, и парламентарната група го е защитила.
„Вкарваме закон за 1 лев субсидия. Да видим как ще се оправят партиите", подчерта Борисов и допълни, че няма да търпи повече върху ГЕРБ да се упражнява който и да е. „Това влиза в парламента, надявам се всички да го подкрепят. Парите, които ще се спестят, ще се дадат за строителството на детски градини и ясли", категорично заяви Борисов.
Намаляването на партийните субсидии на 1 лев на глас означава 11 пъти по-малко отколкото е по закон и 13 пъти по-малко от това, което партиите са взимали през последните години.
"В момента, в който приемат закона, това което ГЕРБ е получил наддадено, връщаме незабавно в бюджета", каза в заключение Бойко Борисов.
Последва уточнение на финансовия министър Владислав Горанов
„След намаляването на субсидиите на партиите на 1 лв. за глас от 1 юли, икономията в бюджета за 2019 г. ще бъде около 16 млн. лв.", обясни Горанов, цитиран от Нова телевизия.
По думите на Горанов, вече е входирано в парламента изменение в Закона за бюджета за 2019 г., според което от 1 юли годишният размер на субсидията за всеки действителен глас се определя в размер на 1 лв. . „След 1 юли - за второто полугодие, размерът на субсидията ще бъде така преизчислен, че да се получава точно по 1 лв.", подчерта финансовият министър. Така теоретично икономиите за бюджета биха възлезли на около 16-18 млн. лв. за 2019 г. 3а следващите години - ако сега годишно са планирани около 38 млн. лв. на база на резултатите от последните избори, политическите партии ще получават около 3 млн. лв., показват разчетите на Министерство на финансите.
„Ние се страхуваме от зависимост, затова сме подкрепяли досега това ниво на партийни субсидии. Но след като колегите от другите партии не се страхуват, ние не сме по-лоши от тях, ще се справим", заяви Горанов и допълни: „Колегите от БСП не намериха никакъв по-смислен повод да се върнат в парламента от това да си намалят субсидиите - добре, ще ги намалим."
Промени между двете гласувания на закона
Приетият на първо четене законопроект за изменение на Закона за политическите партии, който навярно за второ гласуване ще бъде променен, за да бъде определена предлаганата от правителството годишна субсидия за политическите партии в размер на 1 лев на подаден глас, всъщност е втори опит да бъде намалена драстично субсидията.
Потвърждение, че приетият законопроект за изменение на Закона за политическите партии ще бъде съществено променен за второто гласуване, направи и коалиционният партньро на ГЕРБ - лидерът на НФСБ Валери Симеонов. Пред журналисти той каза, че ще подкрепят намаляването на субсидията от 11 на 1 лев, но ще настояват да има текстове, които да дават възможност за официално финансиране на партиите.
По думите на Симеонов, най-голямата опасност е, че „тогава партиите ще паднат в ръцете на големи, скрити и задкулисни икономически играчи, т.е. както се казва - олигархията". Симеонов даде и конкретен пример как може да се финансират политическите партии - телевизия СКАТ да помага на НФСБ, както е било и преди - официално, заявява се, декларират се сумите. „Защото другото е залитане към популизма. За съжаление, залитането не е само на извън политически или извън парламентарни играчи, а го правят и големи партии", заяви Симеонов, цитиран от Агенция „Фокус".
Преди да бъде гласуван на първо четене законопроекта за изменение на Закона за политическите партии, парламентът отхвърли предложението на партия „Воля" (9 гласа „за", 80 „против" и 77 „въздържали се"). Предложението предвижда държавна субсидия да се предоставя само на политически партии и коалиции, които са парламентарно представени. Според вносителите въвеждането на промяната щеше да доведе до спестяване на бюджетни разходи и тяхното използване в други държавни сектори.
И първият и вторият опит за намаляване на субсидията от 11 лева на 1 лев са по
инициатива на предаването „Шоуто на Слави"
Първият път беше след референдума на 6 ноември 2016 година, който се проведе заедно с изборите за президент и вицепрезидент. Един от въпросите беше: Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори?
Последва решение на Върховния административен съд (ВАС), че референдумът не е задължителен, но след като спечели предсрочните парламентарни избори на 26 март 2017 година ГЕРБ внесе предложение за изменение на Закона за държавния бюджет за 2017 г., с което партийните субсидии да бъдат намалени до 1 лев на получен глас на последните парламентарни избори. До гласуване обаче не се стигна и субсидията по закон остана 11 лева на получен глас и сумата получиха всички партии, получили над 1% от гласовете на парламентарните избори.
Вижте още: Партиите ще връщат част от държавната субсидия за три години
До днешното гласуване се стигна отново след искане от екипа на „Шоуто на Слави" в предаване, излъчено на 20 май. Тогава стана ясно, че партиите и коалициите в Народното събрание са получили по 13.23 лв. за спечелен глас, вместо записаните в Закона за бюджета 11 лв. Така за три години вместо 32 128 844 лв. субсидия, са били гласувани и предоставени от бюджета 38 684 384 лв., т. е. с 6 519 540 лв. повече.