Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) заседава тази седмица във Вилнюс, Литва. Срещата вероятно ще хвърли повече светлина върху подробностите по новата схема на ЕЦБ за кредитиране на банките.
Друг потенциален инструмент, който ЕЦБ би могъл да детайлизира, е „диференцирана лихва“. ЕЦБ обяви своята стратегия за излизане от политиката на "лесни пари" преди една година. Но след дванадесет месеца светът не може да е по-далеч от тази идея.
Търговският спор между САЩ и Китай рискува да доведе до сериозен спад в икономическата активност по целия свят. Федералният резерв вече на няколко пъти загатва за потенциално намаление на лихвите до края на годината, което се очаква широко от пазара. А свидетелство за това е обърната лихвена крива в САЩ.
В допълнение, инфлацията също не дава повод за оптимизъм, като във всички развити икономики тя е далеч под целите на централните им банки.
И факт е вече и първото намаление на лихвите от водеща централна банка...
Австралия намали лихвите за първи път от близо три години, за да се предпази от влошаващия се глобален икономически фон, в среда на търговска война между двете най-големи световни икономики.
Управителят на централната банка Филип Лоу направи първата си корекция на паричната ставка от началото на септември 2016 г., като намали с четвърт пункт нивото на лихвите в страната до 1.25% във вторник. Действието бе широко очаквано от икономисти и анализатори и не доведе до поевтиняване на австралийския долар. Дори напротив.
Ръководителят на Фед Сент Луис - Джеймс Булард заяви в понеделник, че "скоро може да бъде оправдано понижаване на лихвения процент". Това бе първи път, когато служител на Фед публично призовава за намаляване на лихвите. А само ден по-късно, реалност станаха и коментарите на Джером Пауъл - че Фед ще направи, каквото е необходимо, в зависимост от конкретната икономическа среда.
Какво можем да очакваме от ЕЦБ?Един от акцентите ще бъде как ще изглежда новата програма за евтини кредити за банките, ЦДОР (целеви дългосрочни операции по рефинансиране). През април президентът Марио Драги заяви, че ЕЦБ ще разгледа как работи паричната политика и как се оформя икономическата перспектива при определяне на сроковете за кредитите.
По същество тези заеми трябва да накарат банките от еврозоната да заемат повече средства за реалната икономика. Те имат отрицателна депозитна ставка, за да плащат на кредиторите за вземане на пари, което означава, че е налице силен стимул за банките да ги използват.
„Възможният диапазон за спред (за отрицателната лихва) е между 0 (базисни точки) и -40 (базисни точки)”, казва Дирк Шумахер, наблюдател на ЕЦБ от Natixis.
„Малкият спред би означавало, че новите ЦДОР са предназначени предимно за осигуряване на подкрепа за банките, които могат да имат затруднения да се рефинансират на пазара. Високият спред би показал, че ЕЦБ вижда нужда от стимулиране на банковото кредитиране", допълни експертът.
Друг потенциален инструмент, който ЕЦБ би могъл да детайлизира, е „диференцираната лихва“. Това е инструмент за намаляване на част от негативните ефекти върху рентабилността на банките, когато лихвените проценти са под нулата - каквито са в момента.
Междувременно, инвеститорите очакват още от ЕЦБ, по-голяма яснота относно очакванията за растеж и инфлация, под форма на актуализирана прогноза на банката.
„Основният индекс на потребителските цени сочи, че прогнозите за инфлация изглеждат твърде оптимистични", според Марк Уол, главен икономист в Deutsche Bank.
"Очакваме прогнозите за 2019 и 2020 г. да бъдат ревизирани надолу поне с 0.1 процентни пункта", добави още Уол.
И, разбира се, предстои и отстъпването от длъжност на Драги, което може да бъде засегнато по време на пресконференицията в четвъртък. Очаква се, срещата на върха през юни да вземе решение за всички овакантени висши постове в Брюксел. В списъка на потенциалните заместници на Драги се включват имената на: Франсоа Вилерой де Галау, Беноа Кьоре, Ерки Лийканен, Оли Рен и Йенс Вийдман.
Още по темата:
Кой ще наследи Драги?
Австралийската централна банка намали лихвите за пръв път от три години